Reklama

Zdrowie

Cukrzyca - chrońmy naszą przyszłość

Ponad milion Polaków jest chorych na cukrzycę, kolejny milion Polaków jest chory, ale nie wie o tym

Marta Bensz

Ponad milion Polaków jest chorych na cukrzycę, kolejny milion Polaków jest chory, ale nie wie o tym

Od ponad 20 lat obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Cukrzycą. Dzień ustanowiony w 1991 r. przez Międzynarodową Federację ds. Cukrzycy (IDF - International Diabetes Federation) oraz Światową Organizację Zdrowia (WHO) przypada 14 listopada

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W 2012 r. Dzień Walki z Cukrzycą obchodzony będzie pod hasłem: „Cukrzyca: chrońmy naszą przyszłość”. Dzień ten ma być okazją do przypomnienia o problemie, z którym żyje wielu ludzi, ale również uświadomienia społeczeństwu niebezpieczeństwa związanego ze wzrostem zachorowań na cukrzycę.

Cukrzyca według WHO

Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) definiuje cukrzycę (łac. diabetesmellitus) jako: grupę chorób metabolicznych charakteryzujących się hiperglikemią (podwyższonym poziomem cukru we krwi) wynikającą z defektu produkcji lub działania insuliny wydzielanej przez komórki beta trzustki. Przewlekła hiperglikemia wiąże się z uszkodzeniem, zaburzeniem czynności i niewydolnością różnych narządów, szczególnie oczu, nerek, nerwów, serca i naczyń krwionośnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Cukrzyca nie jest chorobą jednolitą. Do jej najczęstszych typów należy cukrzyca typu 2. Cukrzyca ta najczęściej skojarzona jest z otyłością, w początkowym okresie nie wymaga leczenia insuliną, lecz leków zmniejszających oporność tkanek na insulinę. W cukrzycy typu 1 uszkodzone są komórki trzustki wytwarzające insulinę, co prowadzi do całkowitego zaniku jej produkcji. Bez insuliny glukoza we krwi wzrasta, szczególnie po posiłku, i w efekcie pojawia się w moczu (cukrzyca.pl).

Specjaliści zajmujący się problematyką cukrzycy podkreślają, że z chorobą można żyć, jednak jest ona bardzo wymagająca - trzeba się kontrolować i ściśle stosować się do zaleceń lekarzy.

Wiedza i działanie

Z roku na rok wzrasta liczba chorych - szacuje się, że częstość występowania cukrzycy w Polsce wynosi 3-4% populacji, co stanowi ponad milion osób. Przypuszczalnie kolejny milion ma cukrzycę, nie wiedząc o tym. Nieco częściej cukrzyca dotyka kobiet, co związane jest z wpływem ciąży i menopauzy na wystąpienie choroby (diabetyk.org.pl).

Choć choroba jest znana podobno już od starożytności, a z osobami chorymi spotykamy się na każdym kroku, nasza wiedza jest wciąż niewystarczająca.

Reklama

Diabetycy - chorzy na cukrzycę skarżą się, że w sytuacjach, gdy słabną na ulicy czy w autobusie brani są za nietrzeźwych i niewiele osób próbuje udzielać im pomocy. - Osoby z cukrzycą, które są leczone insuliną lub lekami obniżającymi poziom cukru we krwi, narażone są również na wystąpienie zbyt niskiego stężenia glukozy we krwi (niedocukrzenie - hipoglikemia). W efekcie ich mózg nie dostaje wystarczającej ilości glukozy i narażone są na utratę przytomności z powodu hipoglikemii (cukrzyca.pl).

Zanim człowiek chory straci przytomność, występują inne objawy wskazujące na obniżenie poziomu cukru we krwi, takie jak: drżenie rąk, blednięcie, kołatanie serca czy osłabienie. Osoby chorujące na cukrzycę zazwyczaj posiadają przy sobie informację o chorobie - w formie bransoletki, silikonowej opaski czy kartki przy dokumentach. Jeśli nie znajdziemy takiej wskazówki - osobie chorej należy podać coś słodkiego (do picia lub zjedzenia), a gdy człowiek już straci przytomność - jak najszybciej należy wezwać pogotowie ratunkowe.

Prewencja i edukacja

Wzrasta liczba krajów włączających się w działania w ramach Światowego Dnia Walki z Cukrzycą - jest ich już ponad 150. Z okazji Światowego Dnia Walki z Cukrzycą podejmowane są różne działania zmierzające ku rozpowszechnieniu problemu i edukowaniu społeczeństwa. W związku z obchodami dnia w wielu miejscowościach budynki, pomniki czy mosty podświetlane są na niebiesko, organizowane są konferencje, wystawy i happeningi. Prowadzone są akcje uświadamiające oraz badania przesiewowe. W ubiegłym roku na niebiesko rozświetlony był m.in. budynek Urzędu Marszałkowskiego w Zielonej Górze, a chętni w ramach kampanii maszerowali w „błękitnym marszu” nordic walking.

Tegoroczna edycja Dnia Walki z Cukrzycą skupia się szczególnie na ochronie zdrowia przyszłych pokoleń - poprzez edukację i profilaktykę.

Reklama

Lepiej zapobiegać, niż leczyć

W przypadku cukrzycy typu 1 nieznane są obecnie możliwości zapobiegania - metody wczesnego wykrywania i próby powstrzymania rozwoju choroby są w fazie eksperymentów. Występowanie cukrzycy typu 2 uwarunkowane jest wieloma czynnikami związanymi ze stylem życia, dietą i środowiskiem. Naukowcy dowodzą, iż za gwałtowny wzrost ilości zachorowań na cukrzycę odpowiada w głównej mierze niezdrowe odżywianie oraz brak aktywności fizycznej.

Celem twórców tegorocznej kampanii w ramach Dnia Walki z Cukrzycą jest budowanie wśród dzieci i młodych ludzi świadomości niebezpieczeństwa, nauki rozpoznawania sygnałów ostrzegawczych i czynników ryzyka cukrzycy, wiedzy, że w wielu przypadkach można zapobiec cukrzycy poprzez zdrowe odżywianie i aktywność fizyczną.

Podziel się:

Oceń:

2012-12-31 00:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Cukrzycy pod lepszą opieką

Niedziela Ogólnopolska 35/2022, str. 46-47

Prof. Leszek Czupryniak

Archiwum prof. LCz

Prof. Leszek Czupryniak

Rozszerzenie refundacji systemów monitorowania glikemii to decyzja słuszna i wyczekiwana przez pacjentów oraz lekarzy

Więcej ...

Legenda św. Jerzego

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

I, Pplecke/pl.wikipedia.org

Święty Jerzy walczący ze smokiem. Rzeźba zdobiąca Dwór Bractwa św. Jerzego w Gdańsku

Św. Jerzy - choć historyczność jego istnienia była niedawnymi czasy kwestionowana - jest ważną postacią w historii wiary, w historii w ogóle, a przede wszystkim w legendzie.

Więcej ...

148. Zebranie Plenarne Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce

2024-04-25 18:17

Karol Porwich/Niedziela

Posługa władzy w zgromadzeniach zakonnych, nowelizacja regulacji dotyczących ochrony małoletnich przed przemocą oraz przygotowania do przyszłorocznego Jubileuszu Życia Zakonnego - były głównymi tematami 148. Zebrania Plenarnego Konferencji Wyższych Przełożonych Żeńskich Zgromadzeń Zakonnych w Polsce, które odbyło się w dniach 23-25 kwietnia w Licheniu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Św. Marek, Ewangelista

Święci i błogosławieni

Św. Marek, Ewangelista

Współpracownik Apostołów

Święci i błogosławieni

Współpracownik Apostołów

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Wiadomości

W siedzibie MEN przedstawiono szokujący ranking szkół...

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Wiara

Bp Andrzej Przybylski: Jezus jest Pasterzem, nie...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim