Reklama

Wiadomości

Parlamentarny Zespół ds. Dziedzictwa św. Jana Pawła II: zwiększyć rozpoznawalność nauczania wielkiego Polaka

Karol Porwich/Niedziela

Zbliżające się 25. rocznica przemówienia Jana Pawła II w Sejmie, 20. rocznica jego śmierci oraz polska prezydencja w Unii Europejskiej to szansa na upowszechnianie nauczania papieskiego i budowanie na wartościach, o których mówił papież Polak - stwierdzili uczestnicy spotkania Parlamentarnego Zespołu ds. Dziedzictwa Świętego Jana Pawła II. Jego członkowie obradowali w środę w Sejmie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przewodniczący Zespołu poseł Andrzej Gawron (PiS) we wstępie wyjaśnił, że jego członkowie z ubiegłej kadencji zastanawiali się czy kontynuować prace tego gremium w nowej rzeczywistości politycznej. - A wiemy, że trochę zmieniła się atmosfera w kraju, zmieniły się władze i są nowe wyzwania: zmieniany jest program szkolny i podejmowane są inne działania w przestrzeni publicznej - powiedział.

Poinformował, że tematem dyskusji będzie zagadnienie "budowania na wartościach naszej wspólnoty: rodzinnej, państwowej, w życiu społecznym, uwzględniając dziedzictwo św. Jana Pawła II", także w kontekście funkcjonowania instytucji, które pracują w kraju na rzecz promowania nauczania papieża Polaka.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zapowiedział też, że sukcesywnie na posiedzenia Zespołu zapraszani będą przedstawiciele takich instytucji oraz mediów katolickich.

Budowanie na wartościach jest oczywiste - stwierdził poseł Aleksander Mrówczyński (PiS). To budowanie zaczynamy od rodziny - dodawał - jednak dziś są modne idee odchodzące od budowania "na skale", widoczne w idei gender czy LGBT. Powiedział, że był przeciwny temu, aby szkoły były prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego, gdyż samorządy zaczęły z czasem ingerować w proces wychowawczy uczniów. - Zwłaszcza te samorządy, które niestety promują tę ideę, o której mówiłem - dodał.

Podziel się cytatem

Reklama

Ubolewał też nad tym, że słowa posła Sławomira Nitrasa zapowiadające "opiłowanie katolików" z rzekomych przywilejów przez nową władzę, nie zostały potraktowane poważnie, choć padły na długo przed wyborami 15 października. - To był wyraźny sygnał - wskazał. - Trochę za mało byliśmy czujni jako środowiska katolickie i wyznawcy Chrystusa. Za mało byliśmy odważni, aby mówić o wartościach - dodawał.

Reklama

- Próbują teraz posłowie z "koalicji 13 grudnia" wprowadzić do Sejmu projekty dotyczące aborcji czy pigułki "dzień po". Czy to są wartości, na których powinniśmy budować? Niestety przegraliśmy wybory, przegraliśmy też miejsca w kuratoriach [oświaty]. I cały czas będę mówił, a jestem oświatowcem od urodzenia, że najpierw wychowanie, a potem dydaktyka, zwłaszcza w młodszych klasach. Jeśli jestem nauczycielem, to moim obowiązkiem jest dbanie o wartości, nawet jeśli jestem nauczycielem niewierzącym - to w duchu Dekalogu. Nie w duchu LGBT, gender, tęczowych piątków. Powiedzmy sobie szczerze: to nie są wartości. A jeśli szkoła ma wątpliwości, to mówmy krótko: to rodzice odpowiadają za wychowanie dzieci, także w szkole - mówił poseł Mrówczyński.

Reklama

Wskazywał, że odnowę duchową trzeba zaczynać od siebie, być dla siebie "robotnikiem do budowania na skale". Jednocześnie stwierdził, że są problemy z tworzeniem list kandydatów PiS w wyborach samorządowych w jego regionie (Słupsk, powiat chojnicki). - Ci robotnicy to ci chętni. A wiecie państwo, jakie mamy problemy z układaniem list do samorządów? Ci robotnicy mówią: "nie, bo mnie z pracy wyrzucą". Kolega do mnie dzwonił, że dostał telefon, że jak wystartuje z tej listy to pracy nie znajdzie aż do emerytury - mówił poseł.

Poseł Patryk Wicher (PiS) zwrócił uwagę, że w ostatnich latach w przestrzeni publicznej pojawiają się "sformułowania krytyczne atakujące pewne wartości, ideały i monumentalne postacie jak Jan Paweł II Wielki". - Pojawiły się takie pojęcia jak "odjaniepawlić" przestrzeń publiczną. A my chcemy "ujaniepawlić" przestrzeń publiczną, czyli zwiększyć rozpoznawalność nauczania, encyklik, ale także wszystkich ważniejszych wystąpień i przesłania Jana Pawła II Wielkiego - zaznaczył.

Podziel się cytatem

Reklama

Jak dodał, osobą, która w jego odczuciu w przyszłości zostanie błogosławiona, jest niedawno zmarła prof. Wanda Półtawska. - To była wyjątkowa osoba, która szerzyła w praktyce nauczanie Jana Pawła II i była chyba największy wśród osób świeckich orędownikiem jego życia - powiedział poseł.

Reklama

Marta Burchardt z Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie poinformowała, że ta placówka pracuje nad wielką, ale jeszcze nie odkrytą spuścizną Karola Wojtyły. Wskazała, że chodzi tu o nieopracowane jeszcze do druku rękopisy znajdujące się głęboko w archiwach i ta spuścizna "wymaga wypłynięcia, aby dotarła do szerszego grona odbiorców".

Reklama

- Po tym jak wraz z Centrum Myśli Jana Pawła II wydaliśmy wszystkie dzieła literackie i teatralne, teraz pracujemy nad dziełami filozoficznymi i teologicznymi. Jest ogromny zbiór kazań, nigdy nie publikowanych. Były publikowane tylko nieliczne, wybiórczo. Jest tam ogromna kopalnia wiedzy na temat rodziny i wartości, że będziemy się starać te tomy, które co roku przybywają, przywozić na te spotkania, abyśmy mogli wspólnie to propagować - dodała.

Zwróciła ponadto uwagę, że zbliża się polska prezydencja w Unii Europejskiej. Stanowić to może okazję do promowania nauczania Jana Pawła II za granicą.

Reklama

Głos zabrała także dr Ewelina Kondziela z Fundacji „Studium Culturae Ecclesiae” we Wrocławiu, organizująca wiele wydarzeń społeczno-religijnych i kulturalnych na Dolnym Śląsku. Określiła się jako członkini środowisk "prawicy uzupełniającej PiS, która chciała wesprzeć, ale to się nie udało". Jej organizacja zaangażowana była w promowanie Karty Praw Rodziny ogłoszonej za pontyfikatu Jana Pawła II, w której zawarte jest papieskie nauczanie o rodzinie, jej wartości, prawach i obowiązkach.

Pytała też, "dlaczego środowiska katolickie, kościelne, które zrzeszają się w różnych grupach - Rycerze Jana Pawła II, Wojownicy Maryi, żywe różańce, koła Radia Maryja - nie jednoczą się w konkretnym działaniu, gdy widzą, że ludzi prawicowych trzeba poprzeć, nawet wręcz wejść w struktury samorządowe". - Teraz widzimy strach - mówiła działaczka, nawiązując do słów posła Mrówczyńskiego. - Miały być szeregi jako wzmocnienie prawicy, bo realnie patrząc nie każdy chciał na PiS głosować. A gdyby się pojawiło takie skondensowane razem z PiS środowisko prawicowe to byłyby możliwości alternatywne. To już przeszło, już się nie powtórzy, ale mamy jeszcze czas, nie możemy poddać się stagnacji i patrzeć jak tamci mają swój rozkwit - wskazywała.

Poseł Tomasz Zieliński (PiS) zaapelował o takie promowanie nauczania Jana Pawła II, które trafi do młodego pokolenia i będzie dla niego interesujące. W tym celu trzeba wykorzystywać media społecznościowe. Zaproponował też zaproszenie na najbliższe spotkanie przedstawicieli katolickich rozgłośni radiowych, które w jego opinii są mediami niedocenianymi a pokrywają swoim działaniem cały kraj.

Michał Senk z Centrum Myśli Jana Pawła II zwrócił uwagę, że w czerwcu przypadnie 25. rocznica wizyty Jana Pawła II w polskim Sejmie i przemówienia przed Zgromadzeniem Narodowym. Papież podkreślił w nim wagę istnienia Unii Europejskiej, wyraził swoją przychylność dla UE, a jednocześnie zdefiniował czym powinna być. - Nie mówię tego w kontekście konkretnej partii, ale wspólnoty, tego, co w 1999 r. było przez Jana Pawła II bardzo mocno podkreślane - powiedział.

Reklama

Powtórzył słowa o zbliżającej się polskiej prezydencji w Radzie Unii Europejskiej (od 1 stycznia 2025) w kontekście szansy. - Można rozmawiać o tym, co ma być polskim wkładem w tworzenie Unii, również poprzez definiowanie wartości - mówił.

Jako największe wyzwanie dla instytucji promujących nauczanie Jana Pawła II określił obecną sytuację społeczno-polityczną naszego kraju. - Żyjemy w bardzo spolaryzowanym społeczeństwie. Współistnieją dwie niemal równoległe narracje - przypomniał.

Jedna dotyczy potrzeby rozmowy o wartościach. Ale z drugiej strony poinformował, że bardzo duża część przeszukiwań informacji na portalu - bazie wiedzy papieskiej "jp2online" prowadzonym przez CMJPII dotyczyło zagadnień "Jan Paweł II a pedofilia". - Tego szukały różne osoby pragnące w oparciu o sprawdzone dokumenty dotrzeć do źródła. Działania takie jak Ekke Overbeeka, Marcina Gutowskiego czy braci Sekielskich powodują, że bez aparatu krytycznego wypierają z przestrzeni prawdę. Po pewnym czasie defensywy, przepracowaniu tematu pedofilii, w którym dostarczone zostały fakty i można było wyrobić sobie zdanie, wiele osób po zweryfikowaniu sprawy patrzy teraz pozytywnie na dorobek Jana Pawła II. Nie "kupią" już ponownie takiego łatwego zarzutu pod jego adresem - powiedział Michał Senk.

Na koniec przypomniał, że za rok przypadnie 20. rocznica śmierci Jana Pawła II, co będzie bardzo ważnym wydarzeniem wspólnotowym, a w tym kontekście przypomnieniem, jak odchodzenie papieża Polaka było przez Polaków przeżywane, tak na poziomie najwyższych władz państwowych, jak i w społeczeństwie. - Wydaje mi się, że na tych elementach też powinniśmy budować dorobek Jana Pawła II poprzez pokazywanie, że różne osoby na różny sposób mogą z tego dziedzictwa czerpać - powiedział dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II.

Parlamentarny Zespół ds. Dziedzictwa Świętego Jana Pawła II tworzą parlamentarzyści zainteresowani krzewieniem duchowego dziedzictwa papieża Polaka oraz rozpowszechnianiem wiedzy o nim jako człowieku, poecie, kapłanie i pasterzu. Choć członkowie Zespołu przynależą do różnych klubów parlamentarnych, to zgodnie z regulaminem pracy Zespołu - "stanowią niepolityczną grupę, zainteresowaną problematyką dziedzictwa św. Jana Pawła II". W praktyce obecnie skład Zespołu tworzą głównie posłowie PiS i jeden poseł PSL-Trzeciej Drogi. Wkrótce dołączyć ma jeden z posłów Konfederacji.

Podziel się:

Oceń:

+1 -2
2024-02-21 15:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Molo papieża

Niedziela Ogólnopolska 52/2022, str. 37

Alessandro Scotto przy obelisku stojącym przy wejściu na molo św. Jana Pawła II w Civitavecchia

Włodzimierz Rędzioch

Alessandro Scotto przy obelisku stojącym przy wejściu na molo św. Jana Pawła II w Civitavecchia

W Polsce nie ustają ataki na św. Jana Pawła II... Tymczasem we Włoszech kolejne miasto uhonorowało wielkiego papieża.

Więcej ...

Uroczystość Patronki narodu polskiego 3 maja

2024-04-26 20:46

BPJG

O obecności Maryi, zarówno w naszej historii, ale również w osobistej historii życia wielu Polaków przypomina uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski 3 maja. To jedno z największych świąt maryjnych w Polsce i jeden z największych odpustów na Jasnej Górze.

Więcej ...

Kosowo: Premier zapowiedział legalizację związków partnerskich osób tej samej płci

2024-04-27 17:07

Adobe Stock

Premier Kosowa Albin Kurti zapowiedział legalizację związków partnerskich osób tej samej płci - przekazał w sobotę portal Klix.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kościół

Oświadczenie diecezji warszawsko-praskiej ws. księdza...

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Kościół

Kard. Stanisław Dziwisz kończy 85 lat

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Święci i błogosławieni

Giuseppe Moscati – lekarz, który leczył miłością

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Wiara

Prośmy Pana Boga, aby pomnażał naszą wiarę

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Kościół

Maryjo ratuj! Ogólnopolskie spotkanie Wojowników Maryi w...

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Kościół

Popatrzcie, jaką miłością obdarzył nas Ojciec

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego