Reklama

Niedziela Świdnicka

Świdnica. Laureaci 31. Świdnickiego Przeglądu Zespołów Kolędniczych

Przedszkole nr 6 w Świdnicy otrzymało wyróżnienie za świąteczną nastrojowość i przemyślany scenariusz w jasełkach „Pójdźmy wszyscy do Betlejem”

Przedszkole Miejskie Nr 6 w Świdnicy

Przedszkole nr 6 w Świdnicy otrzymało wyróżnienie za świąteczną nastrojowość i przemyślany scenariusz w jasełkach „Pójdźmy wszyscy do Betlejem”

W dniach 8–11 stycznia, odbyła się 31. edycja Świdnickiego Przeglądu Zespołów Kolędniczych.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Wydarzenie zorganizowane w sali teatralnej Świdnickiego Ośrodka Kultury, zgromadziło 23 zespoły, liczące łącznie 740 osób z Świdnicy i okolic. Zmagania uczestników skupiały się na prezentacji bogatych w treść i formę przedstawień kolędniczych, ocenianych przez kompetentne jury.

W przeglądzie dominowały grupy przedszkolne (16 spośród wszystkich uczestników), co świadczy o ważnej roli, jaką placówki wczesnoszkolne odgrywają w kultywowaniu tradycji. Zespoły prezentowały swoje umiejętności w różnorodnych kategoriach, takich jak dostosowanie scenariusza do grupy wiekowej, kostiumy, scenografia, choreografia, śpiew, muzyka, gra aktorska oraz oryginalność tekstów.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Sercem przeglądu były występy kolędnicze, które urzekły jury pod przewodnictwem Kazimiery Marcińczak-Momot. Wśród nagrodzonych znalazły się grupy z przedszkoli i szkół, które wyróżniły się na tle innych swoją kreatywnością i zaangażowaniem.

W przesłaniu kończącym wydarzenie, organizatorzy zachęcili do dalszego rozwijania scenariuszy kolędniczych, skupiając się na treściach biblijnych i unikając komercjalizacji świąt. Z nadzieją na pokój i zdrowie, wyrażono również życzenia inspiracji dla przyszłych uczestników przeglądu.

Szczegółowe wyniki przeglądu:

Nagrodzono nagrodami finansowymi po 600 zł dla każdej z grup:

1. Przedszkole w Bystrzycy Dolnej – grupa „Bystrzaki”, jasełka z montażem słowno-muzycznym „Maleńka Miłość” – za barwne widowisko z elementami tańca w nawiązaniu do Bożego Narodzenia.

2. Szkoła Podstawowa w Pszennie – spektakl „Jeden – zero dla Nieba” – za dobrane teksty radosnych kolęd i piosenek świątecznych, staranne ich opracowanie i nastrojowość „Cichej nocy”, która „otwiera Niebios drzwi”.

3. Świetlica Wiejska w Bystrzycy Dolnej – zespół „Pogwarki”, prezentacja „Hej, kolęda, kolęda” – za realizację scenariusza nawiązującego do polskiej tradycji obrzędowej kolędowania po domach, ku uciesze gospodarzy, kolędników i widzów.

Reklama

4. Niepubliczne Przedszkole Językowe „Calineczka” w Świdnicy – grupa „Motylki”, prezentacja „Boże Narodzenie w leśnej stajence” – za efektowny obrazek leśnej pasterki zwierząt, aniołów i ludzi podążających w hołdzie do narodzonego Jezusa, przemyślane teksty i stronę wokalną.

5. Przedszkole Niepubliczne „Wesoła Piątka” w Świdnicy – zespół „Kolędnicy z Wesołej Piątki”, prezentacja „Hej, kolęda” – za barwne, rozśpiewane i roztańczone widowisko wyrażające dziecięcą radość z narodzenia Jezusa oraz wspólne tańce i śpiewy opiekunek zespołu z występującymi dziećmi.

Przedszkole Miejskie nr 14 w Świdnicy – grupa „Supersmyki”, prezentacja „Tylko jedna jest taka noc” za doskonałą grę aktorską młodych wykonawców, połączoną z tańcem i radosnym śpiewem na chwałę Narodzonego Pana.

Wyróżniono nagrodami finansowymi po 300 zł dla każdej z grup:

1. Przedszkole Miejskie nr 15 w Świdnicy – grupa „Panterki”, jasełka pt. „Opowieść wigilijna” – za układ sceniczny i śpiew na żywo występujących uczestników.

2. Przedszkole nr 6 w Świdnicy – jasełka „Pójdźmy wszyscy do Betlejem” – za świąteczną nastrojowość i przemyślany scenariusz.

3. Szkoła Podstawowa nr 2 w Świdnicy – grupa „Reniferki”, prezentacja „Świeć gwiazdeczko świeć” – za chronologiczność przekazu biblijnego związanego z Bożym Narodzeniem.

4. Uniwersytet Trzeciego Wieku – grupa „UTWorki + zaprzyjaźnione dzieciaki, prezentacja „Dom miłością budowany” – za symboliczną prostotę przekazu istoty świąt Bożego Narodzenia, gdzie miłość, radość, uśmiech, bez samotności, są najważniejszymi wartościami w życiu człowieka.

Reklama

5. Przedszkole Miejskie nr 3 w Świdnicy – przedstawienie „Maleńka Miłość” – za barwne i dynamiczne widowisko oraz bogatą choreografię.

6. Przedszkole Miejskie w Mieroszowie – grupa „Niezapominajki, prezentacja „Czas na jasełka” – za kulturę słowa, staranne opanowanie przez młodych aktorów dużych partii tekstu i grę aktorską.

7. Zespół Szkół Specjalnych w Świdnicy – „Akademia Radości”, przedstawienie „Opowieść wigilijna” za radosne teksty piosenek świątecznych, staranne ich wykonanie oraz wprowadzenie elementów teatru kukiełkowego.

8. Publiczna Szkoła Podstawową w Jugowicach – Szkolne Koło Teatralne, prezentacja „Nieco inna Opowieść Wigilijna” – za emocjonalny spektakl z przesłaniem dla publiczności, że Bóg rodzi się w sercu człowieka i mimo ludzkiej odmienności musimy nauczyć się żyć obok siebie.

9. Publiczne Przedszkole Zgromadzenia Sióstr Prezentek w Świdnicy – grupa „Słoenczniki”, prezentacja „O Miłosierdziu” – za grę aktorską, przemyślaną i spójną koncepcję teatralną.

10. Przedszkole Niepubliczne „Promyk” w Świdnicy – grupa „Kropeczki”, prezentacja „Dzieci świata u stajenki” – za barwną ilustrację adoracji narodzin Jezusa poprzez wielokulturowy wymiar spektaklu.

11. Przedszkole Miejskie nr 4 w Świdnicy – grupa „Sówki”, prezentacja „W drodze do Betlejem” – za grę aktorską młodych uczestników występu i walory wokalne przedstawienia.


Nagrody indywidualne w postaci książek otrzymali:

1. Maja Maśluszczak za rolę Maryi i solistki z Przedszkola Miejskiego nr 6 w Świdnicy

2. Kornelia Smolnik za rolę Maryi i solistki z Przedszkola Miejskiego nr 3 w Świdnicy

3. Hanna Ostafińska – solistka ze Szkoły Podstawowej w Pszennie Anna Oleszek i Hanna Guzowska – solistki ze Szkoły Specjalnej w Świdnicy

Podziel się:

Oceń:

2024-01-13 21:50

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Świdnica. Jezus narodził się dla wszystkich

Na debiut w świdnickim przeglądzie nadal czekają ministranci z parafii katedralnej

ks. Mirosław Benedyk

Na debiut w świdnickim przeglądzie nadal czekają ministranci z parafii katedralnej

To przesłanie zwycięskich jasełek, które przygotowało Przedszkole Publiczne Zgromadzenia Sióstr Prezentek na tegorocznym Przeglądzie Zespołów Kolędniczych.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Święcenia kapłańskie w Przemyśl

2024-05-18 13:30
Neoprezbiterzy z Pasterzami i Przełożonymi

kl. Krzysztof Bilik

Neoprezbiterzy z Pasterzami i Przełożonymi

Kapłan jutra ma mieć zatem serce podobne do serca Jezusowego, ma poznać swoje serce i mieć to serce otwarte tak jak serce Jezusa, otwarte na Pana Boga, na wolę Bożą, ale także na drugiego człowieka – mówił abp Adam Szal – metropolita przemyski w czasie święceń kapłańskich, w czasie których udzielił tego sakramentu sześciu diakonom Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów