Reklama

Kościół

„Zapal Światło Wolności” - jutro 42. rocznica wprowadzenia stanu wojennego w Polsce

Karol Porwich/Niedziela

W 42. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego w Polsce, 13 grudnia o godz. 19.30 przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki włączy się w akcję społeczną Instytutu Pamięci Narodowej „Zapal Światło Wolności”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W oknie pałacu arcybiskupiego w Poznaniu zapłonie symboliczne światło upamiętniające ofiary komunistycznych represji. Do akcji włączy się także ks. Leszek Gęsiak SJ, rzecznik Konferencji Episkopatu Polski, który zachęca do pielęgnowania pamięci o wydarzeniach z grudnia 1981 roku.

Zainicjowana przez Instytut Pamięci Narodowej kilka lat temu akcja społeczna „Zapal Światło Wolności” nawiązuje do gestu solidarności, jaki wobec Polaków żyjących w stanie wojennym, w Wigilię Bożego Narodzenia po pamiętnym 13 grudnia 1981 roku, wykonali - w Pałacu Apostolskim papież Jan Paweł II oraz w Białym Domu Ronald Reagan, prezydent Stanów Zjednoczonych - ale także inni mieszkańcy ówczesnego wolnego świata.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W akcji może wziąć udział każdy, zapalając świeczkę w oknie lub wirtualnie na stronie swiatlowolnosci.ipn.gov.pl.

Podziel się cytatem

Reklama

Finał tegorocznej kampanii „Zapal Światło Wolności” odbędzie 13 grudnia o godz. 19:30 przy Krzyżu Papieskim na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

13 grudnia o godz. 12.00 na terenie Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL przy ul. Rakowieckiej 37 w Warszawie działacze opozycji niepodległościowej z lat 1956-1989 zostaną odznaczeni Krzyżem Wolności i Solidarności. W imieniu prezydenta RP Andrzeja Dudy odznaczenia wręczy prezes Instytutu Pamięci Narodowej dr Karol Nawrocki.

Wcześniej tego dnia o godz. 9.30 na terenie Muzeum na Rakowieckiej odprawiona zostanie Msza św. w intencji ofiar stanu wojennego, a godz. 11.00 rozpoczną się uroczystości rocznicowe, w tym Apel Pamięci i złożenie kwiatów pod tablicą upamiętniającą ofiary stanu wojennego. O godz. 12.00 - ceremonia wręczenia Krzyży Wolności i Solidarności (wstęp z zaproszeniami), a w godz. 12.00-17.00 - Zlot Niepodległościówki, czyli spotkanie byłych opozycjonistów ze środowisk niepodległościowych.

Reklama

Tego dnia odbędą się także m.in. debaty "W drodze do niepodległości - działanie opozycji w PRL" (godz. 13.00) i "13 grudnia - wspomnienia z kraju i ze świata" (godz. 16.00), projekcja filmu pt. "Stanisław Helski. Dlatego", a po filmie spotkanie reżyserem Michałem Torzem oraz koncert "Cena za prawdę" (Teatr Polski im. A. Szyfmana w Warszawie, ul. K. Karasia 2).

W godz. 14.00 - 22.00 Muzeum na Rakowieckiej będzie otwarte dla wszystkich zwiedzających. Odbędzie się rekonstrukcja historyczna „Grudzień ‘81”, warsztaty edukacyjne dla dorosłych i młodzieży (Pawilon XI), oprowadzanie z przewodnikiem po Muzeum oraz wystawa znaczków Poczty Podziemnej Solidarności.

Podziel się cytatem

Wprowadzony 13 grudnia 1981 r. na terenie całej Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej stan wojenny trwał do 22 lipca 1983 r. Ten stan nadzwyczajny, wprowadzony niezgodnie z konstytucją PRL przez Wojskową Radę Ocalenia Narodowego na czele z gen. Wojciechem Jaruzelskim, doprowadził do internowania ponad 10 tys. działaczy opozycji antykomunistycznej. Tysiące kolejnych było inwigilowanych i zastraszanych. Blisko 100 osób straciło życie. Ofiarami brutalnych represji było m.in. 9 górników z kopalni „Wujek”, którzy zginęli podczas pacyfikacji strajku 16 grudnia 1981 r. 6 grudnia 2002 r. Sejm RP przez aklamację uchwalił dzień 13 grudnia Dniem Pamięci Ofiar Stanu Wojennego.

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2023-12-12 16:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kościół katolicki wobec stanu wojennego w Szczecinie (1)

Niedziela szczecińsko-kamieńska 50/2012, str. 6

Archiwum „Solidarności ” Walczącej

Więcej ...

Trudny patron

Więcej ...

Jasna Góra: bp Turzyński do Polonii: bądźcie dumni, że jesteście Polakami

2024-05-02 16:05
bp Piotr Turzyński

Bartkiewicz / Episkopat.pl

bp Piotr Turzyński

- Bycie Polakiem i uczniem Maryi i Chrystusa to wielkie zadanie trwajcie w nim dobrze. Bądźcie dumni ze swojej polskości i trzymajcie wiarę mocno w sercu - mówił bp Piotr Turzyński. Delegat Konferencji Episkopatu Polski ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej przewodniczył Mszy św. na Jasnej Górze w obchodzonym dziś Dniu Polonii i Polaków Za Granicą.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone i...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku