Reklama

W wolnej chwili

W jaki sposób lepiej się wysypiać? O tym musisz wiedzieć!

Materiał sponsora

Komfortowy sen to kluczowy czynnik wpływający na samopoczucie oraz zdrowie. Wiele osób wciąż jednak nie zdaje sobie sprawy z tego, jak powinien on wyglądać i jak się do niego przygotować. Przeczytaj poniższe wskazówki, które pomogą Ci w pełni przesypiać całą noc!

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Po dniu pełnym obowiązków wracasz do domu, kładziesz się do łóżka i jeszcze długo przewracasz się z boku na bok? A może zmagasz się ze snem przerywanym, bezsennością lub rano wstajesz z bólem pleców? W dużej mierze może na to wpływać nieergonomiczny materac,choć nie tylko! Przekonaj się, jakie czynniki w największym stopniu rzutują na Twój sen i jak poprawić jego jakość!

Materac

Zdecydowanie najważniejszą kwestią w temacie zdrowego, wygodnego snu jest odpowiednio dobrany materac. Nawet najlepsza pozycja do spania niewiele da, jeśli materac, na którym leżysz wiele godzin w ciągu doby, jest zbyt miękki, zbyt twardy lub ma wystające, skrzypiące sprężyny. Dzisiejsza oferta jest tak rozbudowana, że z pewnością znajdziesz model idealny dla siebie. Największą popularnością cieszą się materace sprężynowe oraz piankowe.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nie zapomnij zwrócić uwagi na strefy twardości. Dzięki nim całe ciało podpierane jest równomiernie bez względu na większy ciężar miednicy czy klatki piersiowej od ciężary głowy czy nóg. Śpiąc na wygodnym, ergonomicznym materacu masz pewność, że Twój kręgosłup oraz stawy znajdują się w bezpiecznej pozycji.

Sprawdź także: materace sprężynowe, kieszeniowe czy lateksowe?

Idealne warunki w sypialni

Także sama sypialnia powinna zostać odpowiednio przygotowana. Przede wszystkim zadbaj o:

• ciszę – wszelkie źródła dźwięków (tykanie zegara, radio, odgłosy ulicy) mogą zaburzać Twój sen. Jeśli mieszkasz w ruchliwym mieście, w miarę możliwości rozważ wymianę okien na szczelniejsze;

• temperaturę w sypialni – powinna znajdować się w zakresie 16-19 stopni C;

• ciemność – gdy jest całkiem ciemno, szyszynka zaczyna produkować melatoninę (hormon snu). Wyłącz więc wszelkie urządzenia zawierające kontrolki, zgaś telewizor, zasłoń szczelnie okna.

Reklama

Oddziałując jeszcze intensywniej na swoje zmysły, możesz zadbać o zapach w sypialni. Skrop delikatnie pościel lub zasłony olejkiem eterycznym z lawendy lub neroli.

Przygotowanie ciała i umysłu do snu

Ostatnim czynnikiem, który ma duże znaczenie, jest Twoje własne nastawienie. Ustal godziny snu, aby organizm mógł wykształcić sobie swój cykl – np. od 22/23 do 5/6 rano. Zbyt krótki sen jest równie szkodliwy, jak ten zbyt długi. Dodatkowo około godziny przed snem unikaj:

• intensywnych aktywności fizycznych, które jedynie Cię rozbudzą – bądź jednak aktywny w ciągu dnia;

• picia kawy i pobudzających naparów – świetnie sprawdzą się natomiast napary uspokajające i nasenne, np. z waleriany, kozłka lekarskiego, melisy, rumianku czy szyszek chmielu;

• jedzenia, zwłaszcza większych lub ciężkostrawnych posiłków. Specjaliści uważają, że najzdrowiej jest zjeść ostatni posiłek 2-3 godziny przed snem.

Wszystkie powyższe sposoby z pewnością pomogą Ci zadbać o lepszy sen.

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2023-11-10 11:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Eliksir zdrowia

Adobe Stock

Jest jednym z filarów naszego zdrowia i wymaga takiej samej uwagi jak dieta czy aktywność fizyczna.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Komunikat Rady Stałej KEP po obradach o bieżących sprawach Kościoła w Polsce

2024-05-02 20:07

Episkopat Flickr

Lekcje religii w szkołach, aktualny stan przygotowań do wdrożenia standardów ochrony małoletnich przed przemocą w placówkach kościelnych, ochrona życia ludzkiego oraz eskalacja działań wojennych za wschodnią granicą i w Ziemi Świętej były głównymi tematami spotkania Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi obradowali 2 maja, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, na Jasnej Górze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady