Reklama

Kościół

Abp Gądecki: nauczanie Kościoła musi pozostać jednorodne

Abp Stanisław Gądecki

Episkiopat Flickr

Abp Stanisław Gądecki

Nauczanie Kościoła musi pozostać jednorodne. Nie może w różnych krajach być wypowiadane w odmienny sposób, dlatego, że od tego zależy powszechność Kościoła - powiedział w środę Przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Stanisław Gądecki. Praktyki duszpasterskie mogą się różnić ze względu na różnice kulturowe, językowe czy obyczajowe - dodał.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

We wtorek w Warszawie odbyła się konferencja podsumowująca pierwszą rzymską sesję XVI Zwyczajnego Zgromadzenia Ogólnego Synodu Biskupów "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja". Odnosząc się do dokumentu wydanego na zakończenie obrad rzymskiej sesji synodu, abp Stanisław Gądecki powiedział, że "+zbieżności+ w dokumencie są jak mapa, która pozwala odnaleźć się na drodze i nie zagubić". "Natomiast kwestie do podjęcia zebrano w punktach wskazując na konieczność kontynuowania studiów teologicznych, duszpasterskich i kanonicznych" - powiedział.

"Propozycje wskazują możliwe do podążania drogi. "Jedne są sugerowane, a inne zalecane, jeszcze inne wymagane z mocą i determinacją" - wyjaśnił.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Poinformował, że Sekretariatowi Synodu przekazano liczne oświadczenia, w których jako strona polska "daliśmy wyraz naszego pragnienia zachowania jedności w wierze przekonani, że praktyki duszpasterskie na świecie powodowane różną cywilizacją, różnicą historii, kultur, języków i obyczajów mogą się różnić, natomiast nauczanie Kościoła musi pozostać jednorodne".

Jak zaznaczył, "nie może być tak, że w jednym kraju wypowiadane są w taki, a w drugim w inny sposób, dlatego, że od tego zależy powszechność Kościoła, jego zwartość".

Powiedział, że Kościół katolicki w Polsce odniósł się także do tekstu niemieckiej drogi synodalnej. "Podkreśliliśmy niezgodność tej drogi z nauczaniem katolickim" - poinformował przewodniczący KEP.

Podziel się cytatem

Reklama

Abp Gądecki przyznał, że wśród kontrowersyjnych kwestii podczas obrad synodu pojawiły się: "synodalność Kościoła", "hermeneutyka ciągłości bądź zerwania", "kolonizacja ideologiczna", "rzekoma niewystarczalność antropologii Biblijnej", "rola pasterza w Koście", "kwestie celibatu kapłańskiego", "święcenia kobiet", "urzędu diakonatu dla kobiet, kwestia synodalności a demokracji" oraz "kwestia ideologii gender i LGBT".

Reklama

Powiedział, że pojawiły się głosy krytyczne pod adresem synodu i podejmowanych tematów. Jako przykład wskazał 91-letniego chińskiego kardynał Joseph Zen Ze-kiun, w latach 2002–2009 biskup Hongkongu, który jak zauważył - "miał wiele zastrzeżeń do procedur i metodologii synodu".

"Stwierdził on wprost, że +Sekretariat Synodu jest bardzo wyćwiczony w sztuce manipulacji - zaczynając od głoszenia, że trzeba wszystkich wysłuchać, a z czasem okazuje się, że wśród owych wszystkich - są przede wszystkim ci, którzy są przez Kościół wykluczani. Na końcu staje się jasne, że chodzi o ludzi, którzy optują za moralnością seksualną inną niż głoszona przez katolicką tradycję+" - powiedział abp Gądecki przytaczając słowa kard. Zen Ze-kiuna.

"Mówią, że synod musi się skończyć powszechną inkluzją, czyli włączeniem. Musi poszerzyć namiot bez osądzania kogokolwiek. Bez wskazywania drogi do nawrócenia" - powiedział abp Gądecki cytując chińskiego kardynała.

Przytoczył także zarzuty chińskiego duchownego, którego zdaniem "oparcie prac synodu na małych grup, jest zamierzoną manipulacją". "Dyskusje plenarne pozwalają faktycznie zobaczyć, co zgromadzeni uważają za ważne i o czym chcą dyskutować. Tymczasem - jak zauważył kardynał - w małych grupach tematy są narzucone, a ktoś pilnuje i towarzyszy, by nie mówić o innych sprawach" - mówił abp Gądecki.

Reklama

Zaznaczył, że "kontrowersyjną kwestią jest samo pojęcie inkluzji, czyli włączania".

"W tekście Credo wyznajemy +Jeden, Święty, Powszechny i Apostolski Kościół+. Powszechność musi więc charakteryzować ewangeliczną misję Kościoła posłanego do wszystkich narodów, osób - niezależnie od ich płci, narodowości. W tym sensie, Kościół powszechny jest tym, który obejmuje inkluzją wszystkich. Natomiast w dzisiejszym rozumieniu inkluzywność oznacza akceptację tego, jak dana osobna się definiuje" - zwrócił uwagę abp Gądecki.

Zaznaczył, że "Jezus przygarniał wszystkich, a w szczególności wykluczonych". "Niemniej, jednak czasami praktykował on wykluczenie, choćby wtedy, kiedy przestrzegał gorszyciela, że +byłoby lepiej dla niego, gdyby kamień młyński zawieszono mu u szyi i wrzucono go w morze, niż żeby stał się powodem grzechu jednego z tych małych+" - zwrócił uwagę hierarcha.

"Współczesna kultura przebudzenia wydaje się traktować ideologię gender, jako świecką formę prawdy objawionej. W rzeczywistości, teorie kulturowo skonstruowanego gender, płynności płci - stoi w jawnej sprzeczności z boskim objawieniem" - powiedział.

Przewodniczący KEP wyraził nadzieję, że "to, w którym kierunku pójdzie synod zadecyduje papież i Duch Święty".

Druga sesja XVI Zgromadzenia Ogólnego Zwyczajnego Synodu Biskupów "Ku Kościołowi synodalnemu: komunia, uczestnictwo i misja" została zaplanowana na październik 2024 roku.(PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ godl/

Podziel się:

Oceń:

2023-11-08 13:46

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papieski order dla lekarza Szczepana Cofty

Papieski order dla lekarza Szczepana Cofty

archidiecezja poznańska

Papieski order dla lekarza Szczepana Cofty

Papież Franciszek przyznał order „Pro Ecclesia et Pontifice” lekarzowi dr. hab. Szczepanowi Cofcie z Poznania. To jedno z najwyższych odznaczeń Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Sosnowiec: Bp Ważny przygotowuje się do pierwszych decyzji i niezbędnych zmian

2024-05-27 07:56
Bp Artur Ważny

BP KEP

Bp Artur Ważny

Odkąd 8 maja, bp Artur Ważny kanonicznie objął nową diecezję, nieustannie spotyka się i rozmawia z przedstawicielami wszystkich stanów lokalnego Kościoła, aby przez głębsze rozeznanie przygotować się do podjęcia pierwszych decyzji i niezbędnych zmian - poinformowało biuro prasowe Diecezji Sosnowieckiej.

Więcej ...

Opactwo Benedyktynów zaprasza do Tyńca!

2024-05-27 17:33

mat. prasowy

Od niemalże 1000 lat w podkrakowskim Tyńcu żyją ludzie szukający Boga. Wedle woli założyciela zakonu, św. Benedykta z Nursji, klasztor ma być także miejscem gościny dla poszukujących ciszy, doświadczenia Boga, chcących poznać życie mnichów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Mamy niedościgniony wzór doskonałości w Jezusie...

Wiara

Mamy niedościgniony wzór doskonałości w Jezusie...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Dziesiątki tysięcy mężczyzn przybyło do Matki Bożej...

Kościół

Dziesiątki tysięcy mężczyzn przybyło do Matki Bożej...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania