Reklama

Polska

Abp Józef Kowalczyk dziękuje za lata posługi

BOŻENA SZTAJNER/NIEDZIELA

Za czas pracy u boku św. Jana Pawła II i na urzędzie Nuncjusza Apostolskiego w Polsce oraz minione cztery lata posługi w świętowojciechowym Gnieźnie dziękuje abp Józef Kowalczyk w specjalnym liście do diecezjan i Polonii. Prosi również o modlitwę w intencji swojego następcy abp. Wojciecha Polaka.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

List czytany jest dziś we wszystkich kościołach i kaplicach archidiecezji gnieźnieńskiej.

Dotychczasowy arcybiskup metropolita gnieźnieński Prymas Polski pełniący obecnie funkcję administratora apostolskiego archidiecezji gnieźnieńskiej dziękuje w nim za czas i owoce posługi w Kościele powszechnym i w Kościele w Polsce. Jak pisze, przez całe swoje życie starał się wiernie i z pełnym oddaniem realizować zadania, które Pan Bóg przed nim stawiał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Czyniłem wszystko, co w mojej mocy, aby jak najlepiej wywiązywać się z powierzonych mi obowiązków, a owoce moich wysiłków powierzałem samemu Bogu. Również moją nominację na Prymasa Polski odczytałem jako wyzwanie, które podjąłem zgodnie z moim biskupim zawołaniem: Fiat voluntas Tua – Bądź wola Twoja. Słowa te były i nadal są dla mnie wezwaniem, zobowiązaniem i źródłem wewnętrznej siły. Powierzony mi czas – wszystko to, co stało się moim udziałem i w czym dane mi było uczestniczyć – poczytuję sobie za szczególną łaskę, za którą wyrażam głęboką wdzięczność Bogu bogatemu w miłosierdzie” – pisze abp Kowalczyk.

Ze szczególną wdzięcznością i szacunkiem dotychczasowy Prymas Polski wspomina czas pracy i posługi u boku św. Jana Pawła II, którego pontyfikat – jak podkreśla – „stanowi jedną z najważniejszych i najcenniejszych kart w dziejach naszej Ojczyzny i Kościoła”. „Dziś, z perspektywy czasu dostrzegamy, jak dalekowzroczne i profetyczne było spojrzenie naszego Wielkiego Rodaka na polską rzeczywistość” – stwierdza hierarcha.

Abp Kowalczyk wspomina również z wdzięcznością posługę na urzędzie Nuncjusza Apostolskiego w Polsce oraz cztery lata posługi na stolicy arcybiskupiej i metropolitalnej w Gnieźnie.

„Cieszę się, że na koniec mojej czynnej posługi w Kościele będę mógł świętować 25. rocznicę przywrócenia relacji dyplomatycznych pomiędzy Stolicą Apostolską a Rzecząpospolitą Polską. Bogu niech będą za to dzięki! Dziękuję również za ostatnie cztery lata arcybiskupiej posługi w świętowojciechowym Gnieźnie, które stało się moim domem, oraz za możliwość sprawowania duchowej opieki nad Polonią rozsianą po całym świecie” – czytamy w liście hierarchy.

Reklama

Abp Kowalczyk dziękuje również swoim współpracownikom oraz osobom świeckim i duchownym bez których, jak podkreśla, zadania postawione przed nim byłyby trudne do wykonania. Jak pisze, ich zaangażowanie i życzliwość pozostaną w jego pamięci.

W sposób szczególny abp Kowalczyk dziękuje gnieźnieńskim biskupom pomocniczym, kapłanom, siostrom i braciom zakonnym, pracownikom Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie i seminarium duchownego, katechetkom i katechetom świeckim, wychowawcom i nauczycielom, rodzinom, osobom w podeszłym wieku, młodzieży, chorym i cierpiącym oraz tym wszystkim, których dane mu było spotkać przy okazji wizytacji kanonicznych oraz pełnienia posługi słowa i sakramentów. „Niech dobry Bóg hojnie Wam błogosławi i wynagradza Wasz trud!” – pisze odchodzący metropolita gnieźnieński.

Kilka słów abp Kowalczyk kieruje także do Polonii. „Moją myślą i sercem obejmuję również naszych Braci Siostry rozsianych po całym świecie, którzy gromadzą się w strukturach Polskich Misji Katolickich, aby nie zatracić skarbu wiary świętej i miłości do Ojczyzny. Dziękuję wszystkim kapłanom, osobom życia konsekrowanego i świeckim, którzy niosą duchową i materialną pomoc naszym rodakom żyjącym poza granicami kraju” – pisze.

Na koniec abp Józef Kowalczyk prosi o modlitwę w intencji swojego następcy abp. Wojciecha Polaka.

Ingres nowego Biskupa Gniezna odbędzie się 7 czerwca br. o godz. 12.00 w bazylice prymasowskiej.

Pełną treść listu abp. Józefa Kowalczyka znaleźć można na stronach www.prymaspolski.pl oraz www.archidiecezja.pl

Podziel się:

Oceń:

2014-05-25 12:38

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Mija 25 lat od nawiązania stosunków dyplomatycznych z Watykanem

Bożena Sztajner/Niedziela

Abp Józef Kowalczyk, b. nuncjusz apostolski i Prymas Polski wyjaśnia, jak wielkie znaczenie dla dalszego rozwoju Polski miało wznowienie stosunków dyplomatycznych ze Stolicą Apostolską. Obchody 25. rocznicy tego faktu są istotnym motywem zbliżającej się wizyty sekretarza stanu Stolicy Apostolskiej w Polsce kard. Pietro Parolina.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 10.): O rany!

2024-05-09 21:07

Mat.prasowy

Czy trzeba się dobijać z powodu przeszłości? Czy moje rany mnie szpecą? W czym Matka Boża z częstochowskiego obrazu jest podobna do Jezusa? Zapraszamy na dziesiąty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że przy Maryi jest miejsce na ślady przeszłości.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Twórca pierwszej reguły

Święci i błogosławieni

Twórca pierwszej reguły

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję...

Kościół

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję...

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

Wiara

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

#PodcastUmajony (odcinek 9.): Odnowa i od nowa

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 9.): Odnowa i od nowa

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto