Reklama

Niedziela Częstochowska

W WMSD otwarto wystawę o duchownych katolickich więzionych i zamordowanych w obozach niemieckich

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Wystawę panelową pt. „Duchowni katoliccy z Kraju Warty w niemieckich obozach w Konstantynowie Łódzkim i KL Dachau” można oglądać w gmachu Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Organizatorem wystawy jest dyrektor łódzkiego oddziału Instytutu Pamięci Narodowej Mateusz Kotecki. Na otwarciu wystawy, 19 października, w Narodowy Dzień Pamięci Duchownych Niezłomnych obecni byli m.in. bp Andrzej Przybylski, biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej, kapłani z parafii, z których pochodzili duchowni męczennicy, młodzież szkolna, klerycy, a także historycy: ks. dr Jacek Kapuściński i ks. dr Paweł Kostrzewski. WMSD reprezentowali: ks. Andrzej Nackowski, wicerektor, ks. Kamil Zadrożny, dyrektor Instytutu Wyższych Studiów Teologicznych w Częstochowie.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Katarzyna Helik z łódzkiego oddziału IPN w rozmowie z „Niedzielą” wyjaśniła, że wystawa opowiada o duchownych ówczesnej diecezji łódzkiej, włocławskiej i częstochowskiej oraz archidiecezji poznańskiej i gnieźnieńskiej więzionych w Konstantynowie Łódzkim i w KL Dachau. Na 15 panelach wystawienniczych zamieszczone są fotografie, które wcześniej nie były publikowane.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

– Do KL Dachau podczas ostatniej fali aresztowań przewieziono 300 kapłanów diecezjalnych i zakonnych. W samym KL Dachau więziono ponad 2. 700 duchownych, w tym z Polski ponad 1770. Wszyscy duchowni w warunkach obozowych dochowali wierności najwyższym wartościom, a to stanowi dla nas dzisiaj źródło patriotyzmu. Nawet w warunkach odczłowieczenia można zachować godność i dawać świadectwo – podkreśliła Katarzyna Helik i dodała: „Z naszymi działaniami edukacyjnymi chcemy dotrzeć do młodzieży”.

Ks. Mariusz Frukacz/Niedziela

Biskup Andrzej Przybylski podkreślił, że wystawa jest wypełnieniem testamentu św. Jana Pawła II, który w czasie swojego pontyfikatu wskazał na znaczenie męczeństwa i męczenników dla współczesnego Kościoła i świata. – Takie zadanie pozostawił nam na progu trzeciego tysiąclecia chrześcijaństwa. Św. Jan Paweł II miał taką teologiczną intuicję, że każda epoka Kościoła jest budowana na krwi męczenników – powiedział bp Przybylski.

Reklama

– Nie tylko chodzi o pamięć, ale o to, że jak dzisiaj ludzie mówią, że trudne są czasy, że trudno być świętym, to męczennicy i święci nam mówią, że się da. Przypomnienie tych męczenników, to jest powrót do korzeni i uświadomienie sobie, że Kościół nie od nas się zaczyna. Skoro oni mieli taką wiarę, to czemu my nie potrafilibyśmy tego zrobić? – kontynuował biskup pomocniczy archidiecezji częstochowskiej.

Linda Nocoń/Radio Fiat

Bp Przybylski podkreślił, że ta wystawa wpisuje się w przygotowanie do jubileuszu 100-lecia archidiecezji częstochowskiej.

Uczestnicy wydarzenia wysłuchali m.in. wykładu Katarzyny Helik nt. „Duchowni katoliccy z Kraju Warty w niemieckich obozach w Konstantynowie Łódzkim i KL Dachau”.

Wystawę tworzy 15 plansz z fotografiami Archiwum Archidiecezjalnego w Łodzi, Archiwum Archidiecezji Częstochowskiej im. ks. Walentego Patykiewicza, Archiwum Domu Zakonnego Zgromadzenia Sióstr Urszulanek Serca Jezusa Konającego, Archiwum Instytutu Pamięci Narodowej, Muzeum Historii Miasta Zduńska Wola i z archiwów prywatnych. Przybliża ona losy duchownych archidiecezji poznańskiej i diecezji łódzkiej, włocławskiej i częstochowskiej aresztowanych w październiku 1941 r. podczas największej i ostatniej zarazem fali zatrzymań kapłanów w Kraju Warty, następnie więzionych w niemieckich obozach w Konstantynowie Łódzkim i KL Dachau. Z obozu w Konstantynowie Łódzkim przewieziono do Dachau ok. 300 księży diecezjalnych i zakonników. Zmarło lub zginęło ok. 70 proc. z nich.

Linda Nocoń/Radio Fiat

Najtrudniejsza sytuacja dla polskiej ludności katolickiej, w okresie II wojny światowej, istniała w tzw. Kraju Warty (Reichsagau Posen, Wartheland, Warthegau), do którego została włączona część diecezji częstochowskiej, w powiększonym powiecie wieluńskim. Od samego początku kapłani z terenu ziemi wieluńskiej zostali poddani represjom. Już 9 listopada 1939 r. Niemcy aresztowali 7 kapłanów katolickich i pastora ewangelickiego z Wielunia. 6 października 1941 r. wszyscy kapłani zostali aresztowani i wywiezieni do obozu przejściowego w Konstantynowie k. Łodzi, a stamtąd do obozu koncentracyjnego Dachau. W sumie do obozu w Dachau zostało wywiezionych 55 kapłanów z ziemi wieluńskiej (w tym 2 zakonników).

Reklama

W latach 1939-1945 zostało zamordowanych 61 duchownych diecezji częstochowskiej, w tym dwóch kapłanów wieluńskich: ks. Maksymilian Binkiewicz i ks. Ludwik Gietyngier, którzy zostali beatyfikowani przez Jana Pawła II w dniu 13 czerwca 1999 r. w Warszawie.

Wystawę w gmachu Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie przy ul. św. Barbary 41 będzie można oglądać do 8 listopada br.

Podziel się:

Oceń:

+2 -1
2023-10-20 10:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Przede wszystkim kochać

Niedziela sosnowiecka 44/2023, str. IV

Ks. Andrzej Nackowski

Jarosław Ciszek

Ks. Andrzej Nackowski

Widzę swoją rolę jako towarzyszenie klerykom we wzrastaniu – mówi ks. Andrzej Nackowski, wicerektor Wyższego Międzydiecezjalnego Seminarium Duchownego w Częstochowie, w rozmowie z Jarosławem Ciszkiem.

Więcej ...

Zmiany kapłanów 2024 r.

2024-05-22 15:45

Karol Porwich/Niedziela

Maj i czerwiec to miesiąc personalnych zmian wśród duchownych. Przedstawiamy bieżące zmiany księży proboszczów i wikariuszy w poszczególnych diecezjach.

Więcej ...

Diecezja sandomierska: każdy z księży podejmie post o chlebie i wodzie w intencji własnej świętości

2024-06-17 13:37

Bożena Sztajner/Niedziela

W Kurii Diecezjalnej w Sandomierzu pod przewodnictwem Biskupa Ordynariusza Krzysztofa Nitkiewicza odbyło się posiedzenie Rady Kapłańskiej. Obecny był także biskup pomocniczy senior Edward Frankowski oraz wikariusz generalny ks. Rafał Kułaga.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

„Ecce Homo” brata Alberta to coś więcej niż obraz

Kościół

„Ecce Homo” brata Alberta to coś więcej niż obraz

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy