Reklama

Wiara

W jedności z Maryją - rozważania różańcowe z bł. Pauliną Jaricot

Paulina Jaricot, założycielka Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary

missio.org.pl

Paulina Jaricot, założycielka Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary

Dnia 8 grudnia 1826 r. bł. Paulina Jaricot (1799-1862) założyła Żywy Różaniec. Łączył on 15 osób modlących się każdego dnia jedną z tajemnic w jedności z pozostałymi w tej samej intencji. „Najważniejszą i najtrudniejszą rzeczą było sprawienie, aby różaniec był dostępny dla wszystkich ludzi” – mówiła.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dziełu udzieliło poparcia wielu biskupów oraz generał zakonu dominikanów, który w 1836 r. przyłączył Stowarzyszenie Żywego Różańca do dominikańskiej Rodziny Różańcowej przy poparciu papieża Grzegorza XVI.

W Liście o różańcu, którym św. Jan Paweł II wprowadził w Kościele nowe tajemnice część światła – papież Polak naucza: „W powściągliwości swych elementów skupia w sobie głębię całego przesłania ewangelicznego, którego jest jakby streszczeniem. W nim odbija się echem modlitwa Maryi, Jej nieustanne Magnificat za dzieło odkupieńcze Wcielenia rozpoczęte w Jej dziewiczym łonie. Przez różaniec lud chrześcijański niejako wstępuje do szkoły Maryi, dając się wprowadzić w kontemplację piękna oblicza Chrystusa i w doświadczanie głębi Jego miłości. Za pośrednictwem różańca wierzący czerpie obfitość łaski, otrzymując ją niejako wprost z rąk Matki Odkupiciela” (RVM, 1).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rozważania różańowe: Część chwalebna



Tajemnica I: Zmartwychwstanie Pana Jezusa

„Tak, mój Boże, tajemnica Twojego zmartwychwstania jest tak samo potężna, pełna łaski, siły i zasług, jak wtedy, gdy się dokonała. (...) i spraw, aby efekt Twojego chwalebnego zmartwychwstania był odczuwalny na całym świecie!”.

Całe życie Kościoła toczy się wokół jednego wydarzenia, które odmieniło ludzkość, a którym jest zmartwychwstanie Chrystusa. Ono wyznaczyło też cel wierzącym – życie wieczne. „Od niedzieli do niedzieli słowo Zmartwychwstałego oświetla naszą egzystencję, (...) komunia w Ciele i Krwi Chrystusa pragnie uczynić z naszego życia także ofiarę przyjemną Ojcu, w braterskiej komunii dzielenia się, przyjmowania, służenia. Od niedzieli do niedzieli energia łamanego Chleba wspiera nas w głoszeniu Ewangelii, w której objawia się autentyczność naszej celebracji” (DD, 65).

Arko przymierza, módl się za nami.

FRAGMENT KSIĄŻKI "W jedności z Maryją" DO KUPIENIA W INTERNETOWEJ KSIĘGARNI!

Reklama

Rafael

Tajemnica II: Wniebowstąpienie Pana Jezusa

„Niech miłość Jezusa ostatecznie zapanuje w naszych sercach jak słońce, pośród naszych ziemskich uczuć, które nas wiążą, a wkrótce mgły naszego życia uciekną”.

Czterdzieści dni po zmartwychwstaniu Jezus wstępuje do nieba. Wziął naszą śmiertelną naturę, aby uczynić nas uczestnikami Jego nieśmiertelności. Pragnie bowiem złączyć nas z życiem swojego Ojca i naszych braci w błogosławionej komunii świętych. Przypomina w ten sposób, że „nasze życie nie jest ciągiem przypadkowych i chaotycznych wydarzeń, które następują po sobie. Jest to raczej konkretna trasa, która od jednej dorocznej celebracji Paschy do drugiej sprawia, że stajemy się upodobnieni do Niego, czekając na urzeczywistnienie tej błogosławionej nadziei: przyjścia Jezusa Chrystusa, naszego Zbawiciela” (DD, 64).

Królowo pokoju, módl się za nami.

Tajemnica III: Zesłanie Ducha Świętego

„W górę serca! Aby je otworzyć na najszersze wymiary Kościoła, który tak kochamy. Abyśmy uczestniczyli w jego radościach i trudach, w jego troskach z naszym synowskim uczuciem, dzięki któremu stają się one jakby osobiste”.

Dzięki darowi Ducha Świętego, który został zesłany w dniu Pięćdziesiątnicy, Kościół będzie stopniowo wzrastał w rytm podróży misyjnych i prześladowań. Będzie się rozwijał przez głoszenie Ewangelii. Apostołowie, na których spoczęły „języki jakby z ognia”, symbol Ducha miłości, zaoferują zbawienie całemu światu. Jako prorocy „czasu Kościoła” będą świadkami Dobrej Nowiny, dobro nazywając dobrem, zło – złem oraz odważnie idąc za dobrem i nie czyniąc zła. „Nie zasmucajmy Ducha, który zawsze wskazuje nowe drogi, którymi mamy iść, by nieść wszystkim Ewangelię zbawienia” (MeM, 5).

Reklama

Królowo Apostołów, módl się za nami.

Tajemnica IV: Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny

„Chodźmy każdego dnia do serca Matki Nadziei, które jest ogrodem Króla niebios, aby czerpać jedyny miód godny ofiarowania Mu. (...) Wtedy wasze serca odpoczną, czasem na fiołku pokory Maryi, czasem na róży Jej miłosierdzia, czasem na lilii Jej niewysłowionej czystości”.

Maryja, po zakończeniu ziemskiego życia, z duszą i ciałem została wzięta do nieba. Tam zasiada po prawicy swojego Syna. Jednocześnie „spoglądają na nas zawsze miłosierne oczy Najświętszej Matki Boga. Ona jest pierwszą, która toruje drogę i towarzyszy nam w dawaniu świadectwa miłości” (MeM, 22).

Maryja przypomina nam, że życie wieczne już się rozpoczęło dla człowieka, który wznosi swoją duszę do Boga i pochyla się z miłością, dostrzegając miłosierne oblicze Jezusa w bliźnim potrzebującym pomocy.

Królowo wniebowzięta, módl się za nami.

Tajemnica V: Ukoronowanie Najświętszej Maryi Panny

„Żywy Różaniec, ta korona Maryi, czyni nas jednym, chociaż jest nas wielu, jak róża ma wiele płatków, krzak róży wiele róż, ogród wiele krzewów róż”.

„Matka Miłosierdzia gromadzi wszystkich pod osłoną swego płaszcza (...). Zwracamy się do Niej słowami starożytnej, a zarazem zawsze nowej modlitwy zaczynającej się od słów Salve Regina [Witaj, Królowo], prosząc, aby nigdy nie przestała zwracać ku nam swoich miłosiernych oczu i uczyniła nas godnymi kontemplacji oblicza miłosierdzia swojego Syna Jezusa” (MV, 24).

„Ufamy Jej macierzyńskiej pomocy i idziemy za Jej odwieczną wskazówką, by patrzeć na Jezusa, który jest promiennym obliczem Bożego miłosierdzia” (MeM, 22). Każde nasze „Zdrowaś Maryjo” jest jak róża, którą składamy z miłością u Jej stóp.

Reklama

Królowo różańca świętego, módl się za nami.

FRAGMENT KSIĄŻKI "W jedności z Maryją" DO KUPIENIA W INTERNETOWEJ KSIĘGARNI!

Rafael

Podziel się:

Oceń:

+9 0
2023-10-07 21:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kustosz ludźmierskiego sanktuarium: papieski jubileusz to okazja do dziękczynienia za beatyfikację Pauliny Jaricot

Paulina Jaricot, założycielka Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary

missio.org.pl

Paulina Jaricot, założycielka Papieskiego Dzieła Rozkrzewiania Wiary

7 czerwca mija dokładnie 25 lat od wizyty Jana Pawła II w sanktuarium Matki Boskiej Ludźmierskiej na Podhalu. Papież poprowadził z Ludźmierza modlitwę różańcową, która była transmitowana na cały świat. Jubileusz będzie też okazją do dziękczynienia za beatyfikację Pauliny Jaricot, która zapoczątkowała róże różańcowe, grupy osób spotykających się i modlących się stale na różańcu.

Więcej ...

Normy dotyczące uzyskania odpustu zupełnego w czasie Jubileuszu 2025

2024-05-13 13:08

Graziako

Normy dotyczące uzyskania odpustu zupełnego w czasie zwyczajnego Jubileuszu roku 2025, ogłoszonego przez papieża Franciszka, opublikowała dziś Penitencjaria Apostolska.

Więcej ...

Piastunko karmiąca, módl się za nami...

2024-05-13 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Madonna karmiąca, którą w dzisiejszym rozważaniu przypomina nam ks. Jan Twardowski uznawana jest za patronkę domostw. Ludowe przekazy mówiły, że w domu, w którym jest jej obraz, nigdy nie zabraknie chleba.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

Europa

Fatima - główne treści orędzia Matki Bożej

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Wiara

107. rocznica objawień Matki Bożej w Fatimie

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Wiara

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania