Reklama

Kościół

Ks. prof. Witczyk: Historyczny przełom w polskiej biblistyce – „nauki biblijne” jako nowy kierunek studiów w KUL

Karol Porwich/Niedziela

Studia biblijne zyskują całkowitą samodzielność prawną i organizacyjną - tak o nowej dyscyplinie – mówi KAI ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk, wykładowca Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II i przewodniczący Dzieła Biblijnego im. Jana Pawła II. 1 października 2023 roku w KUL Jana Pawła II zostanie powołany do istnienia i rozpocznie swą działalność dydaktyczno-naukową Instytut Studiów Biblijnych dla Europy Środkowej i Wschodniej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Będzie w nim realizowany program przewidziany dla nowej dyscypliny: nauki biblijne. Została ona ustanowiona 16 października 2022 przez MEiN w dziedzinie nauk teologicznych. - Data ustanowienia tej dyscypliny nawiązuje do historycznego wydarzenia, jakim był wybór kard. Karola Wojtyły – Jana Pawła II, nazwanego przez biblistów polskich na Kongresie Teologów Lublinie w roku 2000 zaszczytnym tytułem „Papa Sacrae Paginae” – tłumaczy ks. Henryk Witczyk.

Decyzja Ministerstwa Edukacji i Nauki o ustanowieniu w nauce polskiej tej nowej dyscypliny jest odpowiedzią na wniosek Stowarzyszenia Biblistów Polskich z roku 2019, któremu przewodniczył dotychczas ks. prof. Henryk Witczyk. Do tego gremium należy 335 osób. Starania trwały kilka lat.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Naukowiec zapowiada, że W Instytucie Studiów Biblijnych w Katolickim Uniwersytecie Lubelskim Jana Pawła II będzie realizowany szeroki program badawczy. - Mamy wiele obszarów analiz: od kwestii filologicznych związanych z biblijnym językiem hebrajskim, greckim, aramejskim, przez modele hermeneutyczne (m. in. hermeneutyka wiary i rozumu), metody badania tekstów natchnionych/

W Instytucie praktykowane będzie też nowe podejścia badawcze o charakterze interdyscyplinarnym, takie jak socjoretoryka czy antropologia kulturowa, analizy stricte literackie, historio-krytycznych, przez odkrywanie nowych danych w zakresie procesu powstawania poszczególnych ksiąg w środowisku biblijnego Izraela i Kościoła apostolskiego, aż do aktualizacji czyli do interpretacji przesłania biblijnego w kontekście życia współczesnego człowieka, w nawiązaniu do pytań, jakie stawia Kościołowi współczesny świat – mówi KAI ks. prof. Henryk Witczyk. Ceniony biblista uczestniczył w 60. Sympozjum Biblistów Polskich w Tarnowie.

W ramach ponad 20 przedmiotów wykładanych w Instytucie Studiów Biblijnych będzie kilka semestrów (4-5) na ciągłe studia językowe z hebrajskiego, greckiego i jednego z języków orientalnych – i to jako zajęcia podstawowe. Z języków orientalnych może to być np. aramejski, syryjski, ugarycki, akkadyjski czy koptyjski.

Reklama

Ks. prof. dr hab. Henryk Witczyk podkreśla, że Pismo Święte jest źródłem dla myśli teologicznej (każdego kierunku studiów), a Słowo Boże – wraz z Duchem Świętym, który w nim mieszka – „duszą Kościoła”.

- Dzięki zgłębianiu naukowymi metodami trudnych tekstów ksiąg biblijnych, dokonując różnych analiz wydobywamy z tekstów Pisma Świętego przesłania, które dotychczas były zupełnie niewidoczne - zaznacza ks. Witczyk. Zwraca też uwagę, że studia biblijne przyczyniają się do głębszej znajomości oryginalnych teksów natchnionych w kontekście nowych odkryć archeologicznych, historii starożytnego Bliskiego Wschodu, ale także dzięki stosowaniu nowych metod badawczych, jak np. narratologia czy analizy retoryczne (wg modeli: retoryki hebrajskiej i klasycznej, grecko-rzymskiej).

- Niezwykle ważny dla studiów biblijnych jest tzw. horyzont hermeneutyczny współczesnego człowieka: rozwój nauk empirycznych, filozofii, antropologii, nauk medycznych, wyzwania kulturalno-społeczne, ekologiczne, dotyczące pokoju, rozwoju, wolności i braterstwa między ludźmi różnych religii i języków – dodaje biblista.

Planowane jest także otwarcie w przyszłym roku akademickim Instytutu Nauk Biblijnych w Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. Aby powstał taki Instytut w świetle prawa określonego przez MEiN musi być trzynastu pracowników mających specjalizację biblijną i deklarujących, że będą oni swoje publikacje naukowe tak profilować, żeby mogły spełniać kryteria stawiane przez biblijne, recenzowane czasopisma naukowe: polskie i zagraniczne. Są już takie deklaracje 26 polskich biblistów z ośrodków w Lublinie i w Krakowie.

Ks. prof. Henryk Witczyk – informując, że wkrótce na KUL-u ruszy Instytut Studiów Biblijnych dla Europy Środkowej i Wschodniej – podkreśla, że będzie w nim realizowany program studiów taki sam jak w Papieskim Instytucie Biblijny (Biblicum) w Rzymie. Tam bądź w Jerozolimie wszyscy profesorowie-bibliści KUL studiowali, zdobywając tytuły naukowe doktora lub licencjata nauk biblijnych.

Reklama

- Mamy fachowców świetnie wykształconych, młodych i utrzymujących kontakty naukowe i badawcze z profesorami z Jerozolimy, Rzymu, Stanów Zjednoczonych, Szwajcarii, czy z Niemiec. Mają oni też solidny dorobek naukowy – publikacje monografii i artykułów naukowych tak w języku polskim jak i angielskim, francuskim, niemieckim czy włoskim - dodaje ks. Witczyk.

Na specjalistyczne studia w zakresie nowej dyscypliny nauk biblijnych zgłaszają się już kandydaci, chętni do naukowego zgłębiania języków i tekstów biblijnych. Na pierwszy rok studiów na kierunku „nauki biblijne” zapisało się już lub zgłasza taki zamiar kilkanaście osób.

- Jesteśmy pewni, że wypełnia się w ten sposób wielkie pragnienie naszego Profesora, św. Jana Pawła II, który jeszcze jako kardynał krakowski zabiegał o utworzenie na KUL-u studiów w zakresie dyscypliny „nauki biblijne”. Ufamy, że dalej będzie nam wypraszał potrzebne łaski u Pana, a nade wszystko dar Ducha Prawdy, pierwszego Autora i Interpretatora słów Pisma świętego – powiedział ks. prof. Henryk Witczyk.

Podziel się:

Oceń:

+3 -2
2023-09-22 23:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rektor KUL na Wielkanoc: Zmartwychwstały Chrystus ostoją naszej nadziei

Ks. prof. Antoni Dębiński, rektor KUL

Archiwum sanktuarium

Ks. prof. Antoni Dębiński, rektor KUL

Nadzieja jest potrzebna człowiekowi, by mógł on żyć pełnią życia – czytamy w liście rektora Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II ks. prof. dr. hab. Antoniego Dębińskiego na Wielkanoc 2019.

Więcej ...

Hiszpania: TK potwierdził kary dla osób modlących się pod klinikami aborcyjnymi

2024-05-08 20:12

Adobe Stock

Hiszpański Trybunał Konstytucyjny orzekł, że obowiązująca od 2022 r. ustawa, która zabrania odwodzenia kobiet zamierzających dokonać aborcji od tego zamiaru jest zgodna z ustawą zasadniczą tego kraju. Sędziowie TK utrzymali tym samym kary dla osób, które m.in. modlą się pod klinikami aborcyjnymi za kobiety, które zamierzają przerwać ciążę. Ustawa uznawana przez wielu komentatorów i polityków za sprzeczną z zasadą swobody wypowiedzi oraz ograniczającą prawo do zgromadzeń została przyjęta przez Kongres Deputowanych, niższą izbę parlamentu Hiszpanii, w lutym 2022 r. Zgodnie z nią za próbę wpływania na kobietę planującą aborcję, aby donosiła ciążę przewidziane zostały kary od 3 do 12 miesięcy pozbawienia wolności.

Więcej ...

Papież ogłosił jubileuszową bullę zwołującą Rok Święty

2024-05-09 18:32
Papież ogłosił jubileuszową bullę zwołującą Rok Święty

Vatican Media/www.vaticannews.va/pl

Papież ogłosił jubileuszową bullę zwołującą Rok Święty

Umorzenie długów krajów najuboższych, ochrona życia od poczęcia do naturalnej śmierci, w tym zniesienie kary śmierci, wartość spowiedzi, przyjmowanie migrantów, ochrona środowiska, ekumenizm i rola dyplomacji w osiągnięciu pokoju – to niektóre z tematów poruszanych w bulli jubileuszowej zwołującej Rok Święty 2025. Nosi ona tytuł „Spes non confundit” (nadzieja zawieść nie może). Papież ogłosił bullę podczas Nieszporów 9 maja w Bazylice św. Piotra.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję...

Kościół

Bp Ważny modlił się z wiernymi za diecezję...

Twórca pierwszej reguły

Święci i błogosławieni

Twórca pierwszej reguły

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

Wiara

Jezus jest obecny zawsze, gdy oglądamy Go pod postacią...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto