Reklama

Niedziela Częstochowska

Msza św. w intencji zmarłego Benedykta XVI

Marian Florek

W bazylice archikatedralnej Świętej Rodziny w Częstochowie 31 grudnia 2022 r. abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, w koncelebrze z m.in. bp. Andrzejem Przybylskim, biskupem pomocniczym archidiecezji częstochowskiej, i ks. Włodzimierzem Kowalikiem, proboszczem parafii archikatedralnej, sprawował Mszę św. w intencji zmarłego papieża Benedykta XVI.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii abp Depo powiedział na wstępie o zmarłym papieżu: – Chcemy dzisiaj wraz z Maryją wyśpiewywać Magnificat za wielkie sprawy, które stały się naszym udziałem poprzez pontyfikat Benedykta XVI. Trwając na Eucharystii w ten ostatni wieczór Roku Pańskiego 2022, trwamy na modlitwie, powierzając Bożemu miłosierdziu papieża Benedykta XVI.

Następnie hierarcha wskazał na liturgię słowa, która ukazuje dwa przeciwstawne sposoby myślenia. – Pierwszy to duch antychrysta, zdający się rządzić światem, a drugi sposób myślenia jest namaszczony prawdą i łaską, którą przyniósł na świat Jednorodzony Syn Ojca Niebieskiego – Jezus Chrystus. Dlatego te dwa sposoby myślenia każą nam postawić pytania: Jaki jest sens naszego życia? Od kogo pochodzimy i do kogo idziemy? Czemu mają służyć przeżywane doświadczenia, zarówno tego świata, który nas otacza, jak też doświadczenia wiary osobistej i kryzysów Kościoła? – pytał abp Depo, by następnie wskazywać na fałszywe odpowiedzi, jakie oferuje nam świat, który kusi, by używać życia bez oglądania się na Boga, którego prawdopodobnie nie ma.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W dalszej części homilii metropolita częstochowski mówił o Jezusie Chrystusie, oferującym nam inną naukę, wypływającą z Jego życia wypełnionego służbą i miłością. – U korzeni tej postawy musi być siła duchowa, która uwalnia od dwuznaczności i szukania tylko własnych celów – podkreślił abp Depo i cytował zmarłego Ojca św., który zaraz po wyborze powiedział, że po wielkim papieżu Janie Pawle II kardynałowie wybrali jego, pokornego sługę w Winnicy Pańskiej. – Dzisiaj często jesteśmy zafascynowani pozorną wielkością, tym, co sensacyjne, co budzi poruszenie na powierzchni naszej psychiki, ale wtedy jesteśmy odcięci od duchowej głębi, od nadprzyrodzoności, od pytań o Boga i sens życia ludzkiego – zaznaczył abp Depo.

Następnie przywołał słowa o nadziei z wywiadu Jana Pawła II pt. Przekroczyć próg nadziei, która to nadzieja w świetle Chrystusa uczy interpretacji zdarzeń świata według wyższego, Bożego sensu. – Czyż tymi słowami nie przygotował Benedykta XVI do odważnej i pokornej decyzji o złożeniu urzędu św. Piotra i odejścia w zacisze klasztoru, aby swoją modlitwą i cierpieniem przysłużyć się wzrostowi wiary? Na tej podstawie wierzymy, że wszystko, co nas spotyka, prowadzi nas i świat do celu, jakim jest zbawienie i życie z Bogiem na wieki – zauważył metropolitą częstochowski.

Reklama

Na koniec przywołał słowa Benedykta XVI z jego ostatniej audiencji: „Podjąłem ten krok z pełną świadomością jego wagi, a także nowatorstwa, ale z głębokim pokojem ducha. Umiłowanie Kościoła oznacza także odwagę, by podejmować trudne wybory, bolesne, mające zawsze na względzie dobro Kościoła, a nie samych siebie. Nie porzucam krzyża, lecz pozostaję w nowy sposób przy ukrzyżowanym Panu”.

– Dziś poprzez zjednoczenie z Chrystusem ukrzyżowanym i zmartwychwstałym przeszedł z życia do życia z Bogiem bez końca – zakończył abp Depo.

Podziel się:

Oceń:

+1 -1
2022-12-31 23:45

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Abp Wacław Depo udzielił dyspensy na piątek 31 grudnia

Karol Porwich/Niedziela

Na mocy dyspensy udzielonej przez metropolitę częstochowskiego wszystkie osoby przebywające 31 grudnia na terenie archidiecezji częstochowskiej mogą spożywać pokarmy mięsne i uczestniczyć w zabawach sylwestrowych.

Więcej ...

Nowy Sekretarz Episkopatu: Kościół dziś potrzebuje ewangelizacji i nawrócenia

2024-07-01 10:32

EpiskopatNews/ flickr.com

Jestem przekonany, że w obecnej sytuacji - dla dobra podstawowej misji jaką jest ewangelizacja - jako Kościół potrzebujemy nie tyle budowania pozytywnego wizerunku, co nawrócenia - deklaruje w rozmowie z KAI bp Marek Marczak, nowy sekretarz generalny Konferencji Episkopatu. Wśród głównych zadań Kościoła widzi intensywną ewangelizację oraz pracę na rzecz reformy synodalnej. Mówi również o potrzebie zreformowania pracy Konferencji Episkopatu.

Więcej ...

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja się pogarsza, schudł 15 kg

2024-07-01 21:11
Manifestacja pod aresztem, w który osadzony jest ks. Michał Olszewski.

Fot. Telewizja Republika

Manifestacja pod aresztem, w który osadzony jest ks. Michał Olszewski.

"Ksiądz Michał Olszewski jest w takiej kondycji, że jest 15 kg mniej ks. Olszewskiego od czasu, kiedy został zastosowany wobec niego areszt. Proszę sobie samemu ocenić, to nigdy nie był jakiś otyły mężczyzna." - mówi Michał Skwarzyński z Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Cała rozmowa w oknie powyżej. Polecamy!

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Miesiąc Najdroższej Krwi

Wiara

Miesiąc Najdroższej Krwi

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

O 20:00 protest pod aresztem, gdzie osadzony jest ks....

Kościół

O 20:00 protest pod aresztem, gdzie osadzony jest ks....

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska