Reklama

Franciszek

Kuzynka z Portacomaro czeka na papieża: najpierw go uściskam, a potem ofiaruję mu "bunet”

PAP/ETTORE FERRARI

Carla Rabezzana, kuzynka Jorge Mario Bergoglio, która 8 listopada skończyła 90 lat, powita go w swoim domu w Portacomaro w sobotę 19 bm., w dniu przeznaczonym na prywatne spotkania papieża Franciszka w czasie jego wizyty w Asti. W rozmowie z dziennikarzami Rabezzana wspomina rozmowy telefoniczne ze zwrotami w dialekcie piemonckim i opowiada, że wraz z innymi krewnymi przygotują obiad z tradycyjnymi piemonckimi potrawami.

Carla Rabezzana czeka na papieża Franciszka, w mieszkaniu w Portacomaro, w którym mieszka od 2015 roku, po tym jak została wdową. „Kuzyn Giorgio”, jak wszyscy krewni w Asti nazywają Jorge Mario Bergoglio, papieża Franciszka od 13 marca 2013 r., przyjeżdża do Piemontu z okazji jej 90. urodzin, które przypadły 8 listopada, i Carla Rabezzana jest bardzo zajęta. Na sobotę 19 ma być przygotowany rodzinny obiad, na którym będzie pięcioro innych kuzynów z rodzinami, którzy przyjadą z Turynu, Vaglierano i Tigliole.

Kuzynowska więź sięga roku 1974, kiedy jeszcze 40-letni Jorge Mario był księdzem profesorem. "Wyjeżdżał na studia do Frankfurtu. Przyjechał do Turynu, aby spotkać się z "krewnymi, z którymi utrzymywał stały kontakt". Odtąd, gdy ks. Bergoglio, późniejszy kardynał, wracał do Włoch, by udać się do Watykanu, "zwykle raz w roku", zawsze odwiedzał ją w Turynie, gdzie Carla, zamężna z Angelo i mająca dwóch synów, gościła go przez tydzień. "Nawet chodziliśmy razem na mszę" - wspomina. „Powinien był przyjechać już w marcu 2020 r., mieliśmy już zorganizowany obiad", wspomina Rabezzana, ale projekt upadł z powodu nadejścia pandemii. „Bo on – jak mówi - jest bardzo przywiązany do tej ziemi”.

Wyznała, że przede wszystkim pragnie uściskać kuzyna, gdyż nie widzieli się trzy lata, od końca 2019 roku, przed pandemią, kiedy pojechała z rodziną do Watykanu. „A potem porozmawiamy, jak to robimy przynajmniej raz w miesiącu przez telefon, jako kochający się krewni. Zapytam go o jego kolano, które teraz go boli. Opowiada mi o tym, gdy rozmawiamy przez telefon” – powiedziała Carla.

Wyznała, że często rozmawiają po piemoncku, ponieważ papież jest bardzo przywiązany do tej ziemi, którą uważa za swoją, nie tylko rodziców, i bardzo dobrze rozumie dialekt, w którym mówili jego dziadkowie. „Często pyta mnie `Jak się masz?` po piemoncku i robi inne żarty w dialekcie. Potem pyta mnie o moich dwóch synów, jednego mieszkającego w okolicach Turynu, a drugiego w prowincji Bergamo, wspominamy też mojego męża Angelo, którego nie ma już z nami” - wyznała.

Reklama

Na sobotni obiad razem z innymi kuzynami będzie pieczone mięso i dużo warzyw, a potem będzie bunet, budyń na bazie kakao typowy dla kuchni piemonckiej. „Tort urodzinowy zjemy w niedzielę, na obiedzie z biskupem, po Mszy św.” – powiedziała Rabezzana.

Papież niestety nie pojedzie do miejsca urodzenia swoich dziadków Giovanniego Angelo i Rosy w Bricco Marmorito, przysiółku Portacomaro, bo już wielokrotnie tam jeździł, nawet jako kardynał.

Papież uda się do Asti w sobotę 19 listopada w godzinach popołudniowych. Spotka się tam prywatnie ze swoimi krewnymi, a okazją do wizyty będą 90. urodziny jego kuzynki. Z kolei w niedzielę 20 listopada Ojciec Święty będzie przewodniczył Mszy św. w katedrze w Asti o godz. 11.00, po czym w godzinach popołudniowych powróci do Rzymu.

Dziadkowie papieża Franciszka, Giovanni i Rosa Bergoglio oraz jego ojciec Mario Giuseppe Bergoglio wyruszyli do Argentyny z Portacomaro w lutym 1929 roku.

2022-11-17 17:24

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: kto mówi, że miłuje Boga, a nie miłuje swego brata jest kłamcą

Grzegorz Gałązka

Miłość jest konkretna i wyraża się poprzez czynienie dobra – przypomniał Ojciec Święty podczas porannej Eucharystii w Domu Świętej Marty.

Więcej ...

Jak współpracować z Duchem Świętym?

2023-02-03 10:30

Karol Porwich/Niedziela

Jak współpracować z Duchem Świętym? Jak odkryć Moc Ducha Świętego w swoim życiu - zapraszamy na "szklankę dobrej rozmowy".

Więcej ...

Caritas prosi o ciepłą odzież

2023-02-07 16:32

materiały Caritas

W związku z trwającym sezonem zimowym diecezjalna Caritas przypomina, że wciąż zbierana jest ciepła odzież, która rozdawana jest najbardziej potrzebującym.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą...

Wiara

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą...

Może jednak warto stać mocno przy Bożej prawdzie?

Wiara

Może jednak warto stać mocno przy Bożej prawdzie?

Patronka od... Decyzji serca

Święci i błogosławieni

Patronka od... Decyzji serca

Duszpasterstwo w cieniu skandali

Wiara

Duszpasterstwo w cieniu skandali

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej