Reklama

Franciszek

Tydzień w Watykanie

Papież nie zapomniał o Ukrainie

PAP/EPA/MAURIZIO BRAMBATTI

Papież nie zapomniał o Ukrainie i o innych miejscach, gdzie toczą się wojny jak np. w Etiopii. Robi wszystko i na różnych kierunkach i nie ustaje w wysiłkach starania o pokój. Bez rozmowy, bez dobrej woli, bez współdziałania tego się nie osiągnie.

Jeszcze dwie dekady temu, nie mówiąc o półwieczu czy wiekach, takie spotkania i pielgrzymki były z różnych względów niemożliwe. Dziś - to dobry znak - stają się już „czymś niemal normalnym. Mowa oczywiście po pielgrzymce do Bahrajnu, 39. zagranicznej w pontyfikacie Franciszka i jednocześnie 10. kraju o większości muzułmańskiej, który odwiedził papież. Jeszcze dwie dekady temu za poważne uważano glosy, że dialog międzyreligijny z islamem, nie ma przed sobą przyszłości i nie przynosi efektów. Dziś takie głosy nie tyle, że się nie pojawiają, ale rzadko brane są na serio.

Franciszek „pchnął” ten dialog (został zapoczątkowany przez św. Jana Pawła II w Asyżu) mocno do przodu i nie ustaje w wysiłkach, aby dalej postępować tą ścieżką, bo „czas” goni. Chodzi oczywiście o sytuację międzynarodową, wielką politykę, którą na właściwe tory poprowadzić może właśnie rozmowa, dialog ludzi różnych wyznań i różnych religii.

Franciszek przybył do Bahrajnu na zaproszenie króla, ale i wspólnoty katolickiej, bo w Bahrajnie katolicy, w przeciwieństwie np. do Arabii Saudyjskiej, mogą w miarę swobodnie wyznawać swoją wiarę. Król przekazał nawet ziemię pod kościół, który niedawno konsekrował kard. Tagle, a który odwiedził także Franciszek podczas wizyty.

W sensie dialogu międzyreligijnego najważniejszy był udział Franciszka w zakończeniu Forum na rzecz Dialogu, w sensie dialogu ekumenicznego – modlitwa ekumeniczna z przedstawicielami różnych wyznań chrześcijańskich, a dla wspólnoty katolickiej Msza św. na Stadionie Narodowym w Awali. Uczestniczyło w niej blisko 30 tysięcy wiernych, którzy przybyli z całego regionu. Byli to przede wszystkim imigranci zarobkowi z Azji, przede wszystkim z Filipin i Indii. Msza w była drugą co do wielkości uczestnictwa w historii Eucharystią na Półwyspie Arabskim . We Mszy św. w ZEA, w 2019 uczestniczyło 100 tys. osób. Mówiąc do zgromadzonych na Eucharystii, wspominając, że wielu z nich doświadcza przeszkód w wyznawaniu wiary podkreślił, że prawdziwym wyzwaniem jest nauczyć się miłować wszystkich, nawet nieprzyjaciela. „Oznacza to w istocie postanowienie, by nie mieć wrogów, by nie widzieć w drugim przeszkody, którą trzeba pokonać, lecz brata i siostrę, których należy miłować” – stwierdził papież. Uczestników Forum na rzecz Dialogu Franciszek przekonywał, że zadaniem religii jest pomaganie ludzkości „w płynięciu razem”. Przeszkadza temu, jeśli „wciąż akcentuje się przeciwieństwa, nie odkrywając na nowo zrozumienia, jeśli się obstaje przy stanowczym narzucaniu własnych modeli i własnych despotycznych, imperialistycznych, nacjonalistycznych i populistycznych wizji, jeśli nie interesujemy się kulturą drugiego człowieka, jeśli nie słucha się krzyku zwykłych ludzi i głosu ubogich, jeśli nie przestaje się rozróżniać w sposób manichejski, kto jest dobry, a kto zły, jeśli nie podejmuje się wysiłku, by zrozumieć się nawzajem i współpracować dla dobra wszystkich”. Zwierzchnikom chrześcijańskim przypomniał, że wszystkich chrześcijan łączy ten sam sakrament chrztu i przypomniał nie po raz pierwszy, że to, co nas łączy, znacznie przewyższa to, co nas dzieli.

2022-11-07 07:39

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Tajlandia to pod względem religijnym całkiem inny świat

Tajlandia, którą odwiedza Papież Franciszek to kraj w przeważającej większości buddyjski. Choć istnieje tu 5-procentowa mniejszość islamska i muzułmanie pełnią też niekiedy ważne urzędy państwowe, to jednak buddyzm jest religią, która decyduje o tożsamości narodowej Tajów. Wyznaje ją 95 proc. mieszkańców

Więcej ...

Wizyta papieska już przynosi owoce zmiany w Sudanie Południowym

2023-02-04 17:01

PAP/EPA/CIRO FUSCO

Wizyta papieska już przynosi owoce zmiany w Sudanie Południowym. Prezydent tego pogrążonego w krwawym konflikcie kraju zapowiedział w czasie spotkania z Franciszkiem nowy etap dialogu pokojowego, który będzie kontynuowany w Rzymie. W dniu przybycia papieża ogłosił też amnestię dla ponad 70 więźniów.

Więcej ...

Sudan Południowy/ Papież: odłóżmy broń nienawiści i zemsty

2023-02-05 10:34

Na zakończenie wizyty w Sudanie Południowym papież Franciszek odprawił w niedzielę w stolicy kraju Dżubie mszę, w której uczestniczyło ponad 100 tysięcy osób. Odłóżmy broń nienawiści i zemsty - apelował.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak współpracować z Duchem Świętym?

Wiara

Jak współpracować z Duchem Świętym?

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

Wiara

Każdy z nas kradnie i nawet o tym nie wie? VII przykazanie...

Uskrzydlająca wizja

Wiara

Uskrzydlająca wizja

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi

Wiara

5 powodów, dla których warto pójść do spowiedzi