Reklama

Kościół

Dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych: Kościół na terenach misyjnych potrzebuje naszego wsparcia duchowego i materialnego

Karol Porwich /Niedziela

Kościół na terenach misyjnych wciąż potrzebuje naszego wsparcia duchowego i materialnego - powiedział PAP dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce (PDM) ks. dr Maciej Będziński. Zwrócił uwagę, że do wielu miejsc Afryki i Azji wraz z cywilizacją dociera także sekularyzacja.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Obchodzony w Kościele w tym roku 23 października Światowy Dzień Misyjny - w Polsce nazywany Niedzielą Misyjną, przebiega pod hasłem - "Będziecie moimi świadkami".

Niedziela misyjna jest dniem modlitwy i wsparcia materialnego dla Kościoła na terenach misyjnych - powiedział ks. dr Będziński. Przyznał, że choć w swoich założeniach ten dzień miał być wezwaniem do głoszenia Ewangelii tym, którzy jeszcze nie słyszeli o Chrystusie. Zmiany cywilizacyjne i kulturowe ostatnich lat pokazują jednak, że także w naszym społeczeństwie jest coraz więcej osób, które choć żyją w kulturze chrześcijańskiej, to jednak nie są w ogóle zainteresowani Jezusem Chrystusem i Ewangelią. W związku z tym, trzeba także i do nich iść z Dobrą Nowiną" - powiedział dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak zaznaczył - "każdy chrześcijanin powołany jest do bycia uczniem i misjonarzem". "Tajemnicę Zmartwychwstania Chrystusa mamy nieść aż po krańce świata. Najpierw tym, którzy są w naszym otoczeniu, a następnie w miejscu pracy, nauki czy też w końcu tym, którzy są daleko, którzy jeszcze Go nie znają" - wskazał.

Poinformował, że zgodnie z danymi watykańskiej dykasterii ds. Ewangelizacji na świecie jest 1 tys. 116 terytoriów misyjnych.

Dykasteria ds. Ewangelizacji powstała z połączenia Kongregacji ds. Ewangelizacji Narodów, której zadaniem było nadzorowanie +terytoriów misyjnych+, oraz Papieskiej Rady ds. Nowej Ewangelizacji, która została stworzona w 2010 r. przez papieża Benedykta XVI, by stawić czoła postępującej sekularyzacji krajów zachodnich.

"W Niedzielę misyjną nie myślimy o polskich, amerykańskich, włoskich czy francuskich misjonarzach czy o zgromadzeniach misyjnych, ale braciach i siostrach na kontynencie afrykańskim, w Azji czy w Ameryce Łacińskiej, gdzie wspólnoty Kościoła nie są zbyt liczne lub administracja Kościoła nie jest tam dostatecznie mocna, czy też np. może brakuje im powołania, bądź są one, ale nie mają dostatecznej liczby firmatorów" - wyjaśnił ks. Będziński.

Reklama

Dyrektor Papieskich Dzieł Misyjnych w Polsce powiedział, że od wielu lat wciąż najmniej powołań jest na terenie Amazonii.

"Podobne zjawisko obserwujemy także w Europie, choć z zupełnie innych powodów" - powiedział ks. Będziński. "Mimo braków, które obserwujemy w Europie Zachodniej - w ocenie duchownego - nie powinno się zatrzymywać kapłanów z terytoriów misyjnych, którzy kształcą się na starym kontynencie. "Kapłani z Afryki i Azji, którzy studiują w Europie, powinni powrócić do swoich krajów, aby tam służyć Kościołowi lokalnemu" - podkreślił.

Przyznał, że od paru lat także w Afryce można zaobserwować coraz mniejszą liczbę młodych ludzi zgłaszających się do seminariów duchownych czy nowicjatów.

Podziel się cytatem

Reklama

"Sekularyzacja zaczyna dotykać także kraje Afryki i Azji. Młodzi ludzie, którzy mają perspektywy, uciekają do Europy Zachodniej, gdzie pracują, zdobywają wykształcenie zaniedbując jednocześnie swoje życie duchowe. W konsekwencji tracą powoli relację z Bogiem i Kościołem" - powiedział ks. Będziński. Zwrócił także uwagę, że młodzież w Afryce i w Azji, "choć żyje w ubóstwie bardzo często ma dziś dostęp do nowych technologii, zwłaszcza do komórek i Internetu, co odbija się na ich codziennym funkcjonowaniu w społecznościach, gdzie żyją".

Reklama

Wyjaśnił, że formacja do kapłaństwa czy życia konsekrowanego na terytoriach misyjnych trwa dłużej, np. na Papui Nowej Gwinei - 12 lat, w Afryce trwa średnio 8-9 lat. Bardzo często pierwszym krokiem jest niższe seminarium, które umożliwia zrobienie matury, przez co ta formacja się wydłuża - tłumaczył. "Programy formacyjne na terenach misyjnych zatwierdza watykańska Dykasteria ds. Ewangelizacji i to ona czuwa nad ich realizacją" - dodał.

Zaznaczył, że głównym zadaniem Kościoła jest głoszenie Chrystusa, a nie - jak chcieliby niektórzy - tylko i wyłącznie do dzieł socjalnych, czyli do pracy z chorymi, z dziećmi, do budowania szkół". "To Kościół podejmuje na terenach misyjnych, ale to nie jest jego pierwsze powołanie" - podkreślił.

W niedzielę misyjną w świątyniach na całym świecie wierni nie tylko modlą się za misje, ale również składają ofiary na tacę, które przeznaczane są na tzw. fundusz solidarności, z którego watykańska Dykasteria ds. Ewangelizacji przekazuje konkretne sumy na realizację projektów misyjnych.

Wyjaśnił, że mogą one mieć charakter: pomocy zwyczajnej, obejmującej m.in. działania o charakterze administracyjnym, pomocy dla katechistów, dotyczącej formacji oraz prowadzonej przez nich działalności wspierania misjonarzy, jak również pomocy nadzwyczajnej – dotyczącej budowy świątyń czy budynków na użytek działalności parafialnej i misyjnej.

Z zebranych w Światowy Dzień Misyjny pieniędzy utrzymywani są również księża i katechiści pracujący na terenach misyjnych, misjonarze i miejscowi kapłani.

Papieskie Dzieła Misyjne w Polsce 2022 r. sfinansowały projekty na kwotę 1 024 202,71 dol., z czego 805 153,97 dol. przeznaczono na projekty w krajach kontynentu afrykańskiego i azjatyckiego, a 219 048,74 dol. na pomoc w utrzymaniu domów studenckich w Rzymie dla kleryków misyjnych i sióstr zakonnych. Całkowita kwota przeznaczona na projekty realizowane w Afryce (Burundi i Liberia) wyniosła 621 335,74 dol.

Reklama

W ramach projektów na pomoc nadzwyczajną w Burundi przeznaczono łącznie 166 tys. dol. Środki zostaną wykorzystane m.in. na remont kościoła parafialnego w Gisyo (30 tys. dol.), odbudowę klasztoru sióstr Bene-Tereziya w Murehe, budowę domów parafialnych w Mwika i Gatabo oraz klasztoru braci Bene Paulo w Kirambi.

W Liberii wygospodarowano 15 tys. dol. na projekt kształtowania świadomości w szkołach, parafiach i placówkach diecezji na temat niebezpieczeństw związanych ze stosowaniem środków antykoncepcyjnych oraz nauki Kościoła z tym związanej. Inny projekt, na który przeznaczono 12 tys. 500 dol., dotyczy budowania potencjału w zakresie przywództwa i zarządzania dla personelu diecezjalnego. Łącznie w tym kraju pomocą zostały objęte trzy diecezje. Na ich potrzeby przeznaczono 224 515,42 dol.

Na kontynencie azjatyckim zrealizowano projekty na łączną kwotę 183 818,23 dol. Pomoc materialna dla Tajwanu wyniosła 147 818,23 dol. i miała charakter pomocy zwyczajnej oraz pomocy dla katechistów. Kwotę 36 tys. dol. przeznaczono dla Tadżykistanu, z czego 18 tys. dol. na pomoc zwyczajną, 5 tys. dol. na pomoc dla katechistów oraz 13 tys. dol. na projekty nadzwyczajne.

Najwięcej w ubiegłym roku w Niedzielę Misyjną ofiarowały diecezje: tarnowska, kielecka i radomska.

Światowy Dzień Misyjny jest świętem Papieskich Dzieł Misyjnych. Został ustanowiony 14 kwietnia 1926 r. przez papieża Piusa XI. Obchodzony jest każdego roku we wszystkich diecezjach i parafiach na świecie w przedostatnią niedzielę października.(PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mir/

Podziel się:

Oceń:

2022-10-22 07:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Peru w czasie pandemii

Bierzemy czynny udział w neutralizacji komarów – pisze ks. Tokarz (drugi od prawej)

Archiwum autora

Bierzemy czynny udział w neutralizacji komarów – pisze ks. Tokarz (drugi od prawej)

Niepokojące są kolejne doniesienia ks. Kamila Tokarza, kapłana archidiecezji częstochowskiej, który posługuje na misjach w Peru.

Więcej ...

Byli solą w niemieckim oku

2024-06-26 07:04
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Nowa dyrekcja Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku w nocy z poniedziałku na wtorek wyrzuciła z ekspozycji materiały dotyczące rotmistrza Witolda Pileckiego, rodziny Ulmów oraz ojca Maksymiliana Kolbe. Co ich łączy? Niemcy, a konkretnie niemieckie zbrodnie na Polakach.

Więcej ...

Rozpoczyna się szkoła letnia Akademii Liderów

2024-06-26 09:34

Mat. prasowy

Wyjątkowo zaangażowana społecznie młodzież rozpoczyna właśnie 10-dniowe szkolenie w ramach Akademii Liderów Fundacji Świętego Mikołaja. 31 wyjątkowych młodych społeczników (w wieku 16-20 lat) wyłonionych w ogólnopolskiej rekrutacji będzie uczyć się jak prowadzić własne projekty społeczne i stawać się prawdziwymi liderami zmian w swoich miejscowościach. I choć wielu badaczy mówi o pokoleniu Z jako o pokoleniu „nowych nihilistów”, są w Polsce młode osoby chcące brać odpowiedzialność za wspólne sprawy i pomagać osobom potrzebującym. I te osoby właśnie spotkały się na szkole letniej Akademii Liderów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?