Reklama

Wiara

Milion dzieci modli się na różańcu!

©Pavlo - stock.adobe.com

Polska, Kamerun, Uganda, Irak czy Syria. Wszędzie tam najmłodsi chwycą jutro za różaniec, by modlić się o pokój. Przed nami finał kampanii PKWP „Milion dzieci modli się na różańcu”. W Polsce sercem wydarzenia ponownie jest Zakopane. O godz. 9.00 rozpocznie się nabożeństwo w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kamerun. Siostra Dariusza wspólnie z dziećmi modli się różańcem. Jej podopieczni często nie potrafią jeszcze przesuwać paciorków. Są za mali, by już wszystko rozumieć. Ale swój różaniec ściskają z całych sił. Słów modlitwy nie wypowiadają szeptem, choć co jakiś czas trzeba przypominać im, co dalej. Najmłodsi chcą głośno wołać, bo przecież usłyszeli od misjonarzy, że Ktoś ich słucha; że – choć Go nie widzą – to On z nimi jest. Cali sobą pokazują, jak są zaangażowani; i jak bardzo chcą spotkać Boga.

Modlitwa w Kamerunie nie jest tylko chwilą zabawy w dniu przepełnionym innymi zajęciami. Przeciwnie, jest czasem, w którym dzieci mogą uwierzyć, że Bóg chce dać im ogromnie wiele dobra. I właśnie z tym przesłaniem do najmłodszych dociera w tym roku Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie poprzez akcję „Milion dzieci modli się na różańcu”.

Podziel się cytatem

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Przez ostatnie tygodnie wszyscy chętni mogli zgłosić swój udział w wydarzeniu na stronie modlitwamilionadzieci.pl. Po rejestracji na najmłodszych i ich opiekunów czekały już materiały przygotowane specjalnie dla nich: list, wskazówki, jak odmawiać różaniec, a także komiks i kolorowanka. Do PKWP dotarły setki tysięcy zgłoszeń.

Reklama

Według o. Andrzeja Dzidy z Ugandy, który w kampanię zaangażował swoich podopiecznych z obozu w Bidibidi, „różaniec pomaga być razem”. Najmłodszych nie trzeba do niego zachęcać. Chętnie biorą oni udział w procesjach. Chodzą od wioski do wioski, śpiewają. Nieraz sami potrafią gromadzić się na modlitwie, a różaniec odmawiają wraz z przyjaciółmi z sąsiedztwa. Intencją, jaka najczęściej towarzyszy najmłodszym, jest pokój. Każdy w Afryce zdaje sobie sprawę z tego, jak jest on cenny. Linda z Ayos mówi PKWP, że „pokój to brak wojny, brak nieporozumień, czas życia w zgodzie i wielkiej harmonii”. Wendi wyjaśnia, że „jest on darem dla rodziny i każdej wspólnoty, pozwala budować zgodę z każdym człowiekiem”.

Dzień przed finałem akcji „Milion dzieci modli się na różańcu” ks. prof. Waldemar Cisło, dyrektor sekcji polskiej PKWP, mówi o ogromnej potędze modlitwy. „Nie bagatelizujmy jej” – dodaje. Wykładowca UKSW sięga po przykłady, także z tych miejsc, gdzie chrześcijanie są prześladowani. Wskazuje na Pakistan i Asię Bibi. „W niedzielę modliliśmy się za nasze siostry i naszych braci w Pakistanie, a w środę po niemal dziesięciu latach została ona uwolniona” – mówi. Dyrektor sekcji polskiej PKWP zdaje sobie sprawę, że wielu powie o nim, że jest naiwny, że wielu będzie mówić o zbiegu okoliczności, ale – zauważa – „nieprzypadkowo św. o. Pio powiedział, że kiedy milion dzieci odmawia różaniec, świat się zmienia”.

Reklama

Ks. prof. Cisło podkreśla, że prośba o modlitwę płynie z krajów, gdzie toczy się wojna i jest prześladowanie. „Przykład z Orisy z Indii. Kiedy ks. abp Raphael Cheenath, wtedy już zbliżał się do emerytury, jeździł po świecie, to nie prosił o pomoc materialną, ale mówił: módlcie się o pokój w Orisie. W kraju dochodziło wtedy do okrutnych pogromów chrześcijan” – zaznacza wykładowca UKSW.

Tradycją stało się już, że 18 października najmłodsi w ramach akcji „Milion dzieci modli się na różańcu” gromadzą się w Sanktuarium Matki Bożej Fatimskiej na Krzeptówkach. Początek o godz. 9.00. „Będzie można połączyć się z nami online, poprzez transmisję na stronie internetowej smbf.pl” – zaznacza Malwina Wyszyńska, która koordynuje kampanię w Polsce.

Dodaje, że zaproszenie do modlitwy wciąż jest aktualne. Dotyczy ono parafii, szkół, przedszkoli, grup modlitewnych i rodzin. „Ci, którzy jeszcze do nas nie dołączyli, widząc, jak bardzo dziś zagrożony jest pokój na całym świecie, nie powinni zwlekać z odpowiedzią na zaproszenie, że może nie tym razem, że za rok. Świat potrzebuje dziś modlitwy o pokój” – podsumowuje Malwina Wyszyńska.

Podziel się:

Oceń:

2022-10-17 14:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Tajemnice bolesne

Aktim/pixabay.com

Więcej ...

Św. Ekspedyt - dla żołnierzy i bezrobotnych

Niedziela łowicka 51/2004

Więcej ...

Abp Galbas do księży: Śpiący i półsenni nikogo nie obudzą

2024-04-20 08:50

Karol Porwich/Niedziela

Śpiący i półsenni nikogo nie obudzą, a nieprzekonani nikogo nie przekonają! ‒ pisze do księży abp Adrian Galbas. Metropolita katowicki wystosował List do Księży z okazji Światowego Dnia Modlitwy o Powołania. Ten przypada w najbliższą niedzielę (21 kwietnia).

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Wiara

Krewna św. Maksymiliana Kolbego: w moim życiu dzieją...

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Wiara

Jezu, uczyń serce moje miłosiernym tak, jak Twoje

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach...

Kościół

Odpowiedzialni za formację księży debatowali o kryzysach...

Święty ostatniej godziny

Niedziela Przemyska

Święty ostatniej godziny

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Kościół

„Niech żyje Polska!” - ulicami Warszawy przeszedł...

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Święci i błogosławieni

Rozpoczął się proces beatyfikacjny sł. Bożej Heleny...

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Kościół

Przewodniczący KEP prosi, by najbliższa niedziela była...

Św. Bernadetta Soubirous

Wiara

Św. Bernadetta Soubirous

Zakaz działalności dla wspólnoty

Niedziela Zamojsko - Lubaczowska

Zakaz działalności dla wspólnoty "Domy Modlitwy św....