Reklama

Wiara

Z różańcem w ręku po dar pokoju

#NiezbędnikRóżańcowy: Maryja, Róża duchowna

Karol Porwich/Niedziela

Wśród wezwań litanijnych są i takie, które opisują całe piękno Maryi, zarówno to duchowe, jak i cielesne. W wezwaniu, które dziś chcemy rozważyć Maryja porównana jest do róży.

WSPÓLNA MODLITWA
18 października

„Różańcem przez Słowo” napisane przez ks. Michała Lubowickiego, czyli wędrujemy z różańcem w ręku przez październikowe czytania, które daje nam liturgia Kościoła.

Foto: CANVA

Piękno tego kwiatu, zachwyca chyba każdego z nas. A piękno Maryi? Kogo zachwyci? W jednej z piosenek religijnych śpiewamy: Chociaż wiele nosisz imion jesteś tylko jedna, Twoje dobre oczy patrzą na świat. Chociaż czasem zapłakane, lecz zawsze kochające - Matko prowadź nas. Taka właśnie jest Maryja – kochająca i zatroskana, po prostu piękna w swej służbie i powołaniu. Jest piękna jak kwiat róży, ale kole jedynie miłością, nie zadaje cierpienia ale obdarza łaską. Jest różą duchowną. To określenie pokazuje, że nie chodzi jedynie o piękno zewnętrzne Maryi: o kolor Jej oczu i włosów, o rysy Jej twarzy, ale przede wszystkim o piękno i wielkość jej wnętrza. Piękno jej charakteru przejawia się w całkowitym oddaniu Bogu, bezgrzeszności, macierzyństwie, prostocie, ale również w bohaterstwie i duchu ofiary.

Wieżo Dawidowa

Wśród biblijnych budowli opisywanych na kartach Pisma Świętego znajdują się wieże Jerozolimy, spośród których najznakomitszą była wieża Dawida. Zabezpieczała ona południowo - wschodnią część miasta. Tam znajdowała się rezydencja króla, przybytek Pański, a później wybudowana przez Salomona świątynia. Ale co ma z tym wspólnego Maryja?

Tytuł wieża Dawidowa zastosowany do Maryi nie jest żadnym wymysłem ani przesadą. Kościół zawsze wyznawał, że imię, osoba Maryi jest jak forteca – bastionem wiary, pewną i mocną obroną przeciw zakusom Szatana. Przez wstawiennictwo Niepokalanej możemy prosić o umocnienie w chwilach niewiary, o zachowanie tego, co najcenniejsze w naszym życiu, o obronę w najtrudniejszych chwilach. Maryja nazwana Wieżą dawidową staje się więc pewnego rodzaju strażnikiem pobożności, a co więcej miejscem zamieszkania samego Boga.

Podziel się cytatem

Reklama

Rozważane dzisiaj wezwanie: Wieża Dawidowa skierowane do NMP, oparte jest w dużej mierze na symbolice biblijnej, a do Litanii maryjnej zostało wprowadzone w duchu pobożności średniowiecznej, która lubiła alegorie. Przede wszystkim samo słowo „wieża” odniesione do NMP jawi się jako przeciwieństwo „wieży Babel”, będącej znakiem pychy i próby usamodzielnienia się wobec Boga. Maryja jest Służebnicą pokorną, współpracującą z Bogiem; przez osobiste „fiat” włączyła się w boski plan budowania Królestwa Bożego na ziemi.

Obyśmy byli piękni jak Maryja i pokorni jak Ona. Matko, prowadź nas.

Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

#NiezbędnikRóżańcowy
<a href="https://www.niedziela.pl/niezbednikrozancowy"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-rozancowy-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbędnikRóżańcowy" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

#NiezbędnikRóżańcowy
<a href="https://www.niedziela.pl/niezbednikrozancowy"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-rozancowy-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbędnikRóżańcowy" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

2022-10-17 20:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikRóżańcowy – przez Maryję do Jezusa – początek już 1 października!

Foto: Canva

Październik to wyjątkowy czas Różańca – jak go dobrze wykorzystać? Portal „Niedzieli” dla swoich Czytelników przygotował, dobrze już znany, niezbędnik – tym razem w formacie różańcowym.

Więcej ...

Nowenna do Matki Bożej rozwiązującej węzły!

Karol Porwich/Niedziela

Zachęcamy do odmawiania Nowenny do Matki Bożej rozwiązującej węzły. Już od dziś poświęć kilka minut w Twoim życiu i zwróć swą twarz ku Tej, która zdeptała głowę szatanowi.

Więcej ...

Odblokujcie ustawę o hospicjach perinatalnych - petycja Fundacji Grupa Proelio

2023-02-07 17:06

Robert Skupin/Fotolia.com

Wiele matek dzieci ze zdiagnozowaną wadą letalną nie wie, że może otrzymać pomoc w hospicjum perinatalnym. Lekarze powinni być zobligowani, by o tym informować - przekonują członkowie Fundacji Grupa Proelio, którzy przygotowali petycję w sprawie odblokowania projektu ustawy o hospicjach perinatalnych. Petycja powstała m.in. w związku ze zmniejszeniem się liczby hospicjów perinatalnych w ostatnim roku oraz ze znaczącym spadkiem liczby pacjentek, które z nich korzystają.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą...

Wiara

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą...

Może jednak warto stać mocno przy Bożej prawdzie?

Wiara

Może jednak warto stać mocno przy Bożej prawdzie?

Patronka od... Decyzji serca

Święci i błogosławieni

Patronka od... Decyzji serca

Duszpasterstwo w cieniu skandali

Wiara

Duszpasterstwo w cieniu skandali

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej