Reklama

Jasna Góra

Wyjątkowy egzemplarz listu Jana Pawła II o różańcu jest na Jasnej Górze - dziś 20. rocznica jego ogłoszenia

Karol Porwich/Niedziela

Dokładnie dziś mija 20. rocznica ogłoszenia listu Jana Pawła II „Rosarium Virginis Mariae” (O różańcu). Na Jasną Górę papież ofiarował własnoręcznie podpisany tekst. Specjalny dar został tu przekazany 6 XI 2002r. podczas Jasnogórskiego Apelu. - To wyraz szczególnego umiłowania tego miejsca i nadziei Kościoła związanych z tym Sanktuarium - podkreślano. Różańcowe tajemnice światła odmawiane będą w Kaplicy Matki Bożej o godz. 16.15.

- Wolą Ojca Świętego jest, aby ten egzemplarz został przekazany do Sanktuarium Jasnogórskiego i tam przechowywany - napisał w liście do metropolity częstochowskiego abp Stanisława Nowaka, ks. prał. Joseph Barbieri.

- To zaszczytny dar dla Jasnej Góry wyraz szczególnego umiłowania tego miejsca i nadziei Kościoła związanych z Jasnogórskim Sanktuarium - mówili Paulini.

Nawiązując do dzisiejszej rocznicy kustosz Jasnej Góry o. Waldemar Pastusiak zachęcał, by stała się ona okazją do refleksji nad znaczeniem modlitwy różańcowej w naszym życiu. - Zapytajmy siebie czy odmawiam różaniec, czy znajduję czas, by poprzez kontemplację życia Chrystusa jednoczyć się wraz z Maryją w dziele zbawienia - mówił o. Kustosz.

Różaniec stał się niejako symbolem pontyfikatu Jana Pawła II. Papież często nim obdarzał innych, pozostawiał go także jako wyraz szczególnego związku z danym miejscem. Na Jasnej Górze podarowanych przez Ojca Świętego koronek jest wiele. Ten najcenniejszy wykonany ze złota znajduje się obok Cudownego Obrazu.

Papieskie różańce oglądać można na wystawie w nowej części Bastionu św. Rocha. Są tam też inne dary Jana Pawła II, pamiątki po nim, jest nawet jego czarne BMW.

Podziel się cytatem

Reklama

„Różaniec jest to modlitwa, którą bardzo ukochałem (…). Przedziwna w swej istocie i głębi (…). Oto bowiem na kanwie słów Pozdrowienia Anielskiego przesuwają się przed oczyma naszej duszy główne momenty z życia Jezusa Chrystusa (…) jakbyśmy obcowali z Panem Jezusem przez serce Jego Matki. Równocześnie zaś w te same dziesiątki różańca, serce nasze może wprowadzić wszystkie sprawy, które składają się na życie człowieka, rodziny, narodu, Kościoła, ludzkości (…)”.

Jan Paweł II nie tylko nobilitował Jasną Górę poprzez wielokrotne i zróżnicowane formy pielgrzymowania, ale również, świadomy uniwersalnego wymiaru maryjności jasnogórskiej, ubogacił nią Kościół Powszechny, szczególnie praktyką zawierzenia Maryi, tutaj utrwalaną, którą dopełnił w Krakowie-Łagiewnikach zawierzeniem świata Bożemu Miłosierdziu.

2022-10-16 13:16

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Niepełnosprawni, bezdomni, wolontariusze dotarli w pieszej pielgrzymce na Jasną Górę

BPJ

Wyruszyli z Olsztyna pod Częstochową, by pokonać 20 kilometrów i spotkać się z Jasnogórską Maryją. Część dołączyła przy częstochowskim kościele św. Zygmunta. Na Jasną Górę dotarła 26. Piesza Pielgrzymka Świata Osób Słabych i Ubogich zorganizowana przez Międzynarodowy Katolicki Ruch Dobroczynny „Betel”.

Więcej ...

Caritas Polska na ratunek ofiarom trzęsienia ziemi w Turcji i Syrii

2023-02-06 18:03

PAP/EPA/REFIK TEKIN

W nocy z 5 na 6 lutego doszło do trzęsienia ziemi, którego epicentrum znajdowało się w Turcji, przy granicy z Syrią. Największe zniszczenia odnotowano w Turcji i Syrii, natomiast wstrząsy odczuli także mieszkańcy Libanu, Iraku i Cypru. Ofiarom katastrofy pomoc niesie Caritas Polska.

Więcej ...

Odblokujcie ustawę o hospicjach perinatalnych - petycja Fundacji Grupa Proelio

2023-02-07 17:06

Robert Skupin/Fotolia.com

Wiele matek dzieci ze zdiagnozowaną wadą letalną nie wie, że może otrzymać pomoc w hospicjum perinatalnym. Lekarze powinni być zobligowani, by o tym informować - przekonują członkowie Fundacji Grupa Proelio, którzy przygotowali petycję w sprawie odblokowania projektu ustawy o hospicjach perinatalnych. Petycja powstała m.in. w związku ze zmniejszeniem się liczby hospicjów perinatalnych w ostatnim roku oraz ze znaczącym spadkiem liczby pacjentek, które z nich korzystają.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą...

Wiara

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą...

Może jednak warto stać mocno przy Bożej prawdzie?

Wiara

Może jednak warto stać mocno przy Bożej prawdzie?

Patronka od... Decyzji serca

Święci i błogosławieni

Patronka od... Decyzji serca

Duszpasterstwo w cieniu skandali

Wiara

Duszpasterstwo w cieniu skandali

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...