Reklama

Wiara

Z różańcem w ręku po dar pokoju

#NiezbędnikRóżańcowy: Radość w Duchu Świętym

Karol Porwich/Niedziela

Dziś naszą uwagę zwracają kolejne wezwania z litanii loretańskiej. Jedno nawiązuje do roli, jaką Maryja odgrywa w naszym życiu a drugie mówi o Jej szczególnej relacji z Duchem Świętym. Poznajmy zatem treści tych wezwań.

WSPÓLNA MODLITWA
16 października

„Różańcem przez Słowo” napisane przez ks. Michała Lubowickiego, czyli wędrujemy z różańcem w ręku przez październikowe czytania, które daje nam liturgia Kościoła.

Foto: CANVA

Na kartach Pisma Świętego znajdziemy kilkakrotne wezwanie do radości. Opisywane są też zdarzenia związane z radością, jaka stała się udziałem biblijnych bohaterów. I np. Ewangelia według św. Łukasza przypomina nam spotkanie Anioła Pańskiego z pasterzami betlejemskimi, podczas którego Anioł zwiastował narodzenie Chrystusa. Mówi on: "Oto zwiastuję wam radość wielką..." (Łk 2,10). Radością tą było narodzenie Jezusa Chrystusa. Narodzenie przez Maryję. Ona zgadzając się na narodzenie Jezusa przyniosła nam radość płynącą z bliskości Boga.

Kościół zawsze umieszczał swą radość w Chrystusie i miłował Go z coraz pełniejszą radością. Ponieważ Jezus przyszedł do nas przez Maryję, Kościół stopniowo doszedł do zrozumienia, że poprzez swe współdziałanie w tajemnicy Wcielenia Słowa stała się Ona przyczyną, czyli początkiem i źródłem tak wielkiej radości. Oprócz tego Kościół w przekonaniu, że smutek, jaki wniosła w dzieje świata Ewa przez nieposłuszeństwo, Maryja zamieniła w radość przez uległość, zaczął Jej oddawać cześć jako "Przyczynie naszej radości.

Podziel się cytatem

Reklama

A co z tym drugim wezwaniem? Jakie jest znaczenie słów „Przybytku Ducha Świętego”?

Kiedy otworzymy słownik, dowiemy się, że słowo "przybytek" znaczy tyle, co siedlisko czegoś. Przybytek Ducha Świętego oznacza więc nic innego, jak siedlisko Ducha Świętego. Miejsce, gdzie Duch Święty działa. W Maryi Duch Święty działał przez całe jej życie i to z Ducha Świętego zrodził się w niej Jezus.

Stąd Maryja jest nazwana „naczyniem duchowym” a więc nie ze złota, nie z innego cennego kruszcu, ale z „tworzywa” duchowego, z wartości nadprzyrodzonych. Bardzo osobista więź między Maryją a Duchem Świętym czyni z Niej prawdziwy Przybytek – Świątynię Ducha. Bóg zapowiedział Jej: „Duch Święty zstąpi na Ciebie i moc Najwyższego osłoni Cię” (Łk 1, 35). Maryja stała się bezcennym naczyniem ofiarnym, które okrywało sobą Chrystusa jak w tabernakulum.

Podziel się cytatem

Reklama

Rozważana przez nas litania wskazuje, że Maryja jest także „Przybytkiem chwalebnym”. O co tutaj chodzi? Przybytkiem określane są również miejsca sakralne, w Izraelu tak mówiono o świątyni Jerozolimskiej. Chrześcijanie wykorzystali ten zwrot, aby określić Maryje, jako godną osobę noszącą Zbawiciela. Maryja jest prawdziwym przybytkiem, Jest Świątynią, w której zamieszkała Światłość: Jezus Chrystus. Jest pierwszą Świętą spośród wszystkich Świętych, Matką wcielonego Boga. Jezus jednakże zamieszkał w Maryi nie tylko na sposób cielesny, ale i duchowy. Nazywamy przecież Maryję „Niosąca Ducha”. Niosąc do Elżbiety wiadomość o zwiastowaniu, Maryja – osłonięta Mocą Najwyższego - zaniosła również dar Ducha Świętego. Podczas tego spotkania Elżbieta powiedziała: Błogosławiona jesteś, któraś uwierzyła (…) (Łk 1,45). W ten sposób jako pierwsza oddała chwałę Maryi. Pamiętać musimy, że przedmiotem naszego uwielbienia i naszej chwały, nie jest Maryja, ale sam Bóg Ojciec, bo przecież Maryja jest przybytkiem, w którym przebywa sam Bóg.

Ale w Litanii Loretańskiej, którą odmawiamy, w jednym z wezwań Maryja jest nazwana Przybytkiem sławnym pobożności. Dlatego drugą część naszych dzisiejszych rozważań chciałbym poświęcić temu właśnie określeniu. Wiec co to określenie znaczy w odniesieniu do Matki Pana Jezusa?

W poprzednich rozważaniach poznaliśmy znaczenie słowa przybytek. Wiemy zatem, że Maryja jest czczona jako przybytek Boga, a jej pobożność stała się sławna, ponieważ Maryja przyniosła ludziom Zbawiciela. Maryja bez cienia wątpliwości jest dla nas wzorem, drogą pobożności, która polega na naśladowaniu Jej cnót. I to jest głównym przesłaniem tego wezwania: abyśmy dostrzegli „jego zawartość” – którym jest pobożność Matki Zbawiciela.

Reklama

Skoro jednak nazywamy Maryję Przybytkiem sławnym pobożności, pamiętajmy, że Matka Boża jest naszym domem, pałacem, zamkiem, mieszkaniem. Ale nie jest Ona przyrównana do jakiejś zwykłej budowli, lecz do budowli sławnej pobożnością. Jest więc przede wszystkim naszą Świątynią, miejscem spotkania z Ojcem, Synem i Duchem – z Bogiem, który sam postanowił w Niej zamieszkać. My wszyscy jesteśmy zaproszeni do wejścia dzisiaj do tego sławnego przybytku, aby zaczerpnąć z niewyczerpanego źródła łask, które się w Nim znajdują.

Czy chcemy pójść drogą pobożności maryjnej?

Promuj akcję na swojej stronie internetowej

Wklej kod na swojej stronie internetowej (750px x 200px)

#NiezbędnikRóżańcowy
<a href="https://www.niedziela.pl/niezbednikrozancowy"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-rozancowy-750x200.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbędnikRóżańcowy" /></a>

Wklej kod na swojej stronie internetowej (300px x 300px)

#NiezbędnikRóżańcowy
<a href="https://www.niedziela.pl/niezbednikrozancowy"><img src="https://www.niedziela.pl/download/baner-niezbednik-rozancowy-300x300.jpg" alt="niedziela.pl - #NiezbędnikRóżańcowy" /></a>

Jeżeli potrzebujesz banera o innym rozmiarze lub umieściłeś baner, napisz do nas: internet@niedziela.pl

2022-10-15 21:39

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikRóżańcowy: Maryja w Lourdes prosi o różaniec

Adobe.stock.pl

Przed kilkoma dniami rozpoczęliśmy wędrówkę do miejsc objawień Maryi. Rozważamy słowa Matki Bożej, która prosi, abyśmy odmawiali różaniec. Dziś udamy się do znanego nam wszystkim miejsca, do francuskiego Lourdes, gdzie w 1858 r. czternastoletnia Bernardetta Soubirous, nagle ujrzała w lesie „piękną, niezwykle piękną Panią”.

Więcej ...

Zmarł ks. Tadeusz Wójcik

2023-02-07 14:37

Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej/Facebook

Kuria Metropolitalna w Częstochowie informuje, że 7 lutego, w wieku 75 lat, w 51. roku kapłaństwa, odszedł do Pana śp. ks. prał. Tadeusz Wójcik, emerytowany proboszcz i budowniczy parafii Miłosierdzia Bożego w Zawierciu-Blanowicach.

Więcej ...

Ukraina: nie ma procesu synodalnego, ale Kościół jest blisko ludzi

2023-02-07 18:55

Grzegorz Gałązka

Na europejskim spotkaniu synodalnym jest też reprezentacja katolików z Ukrainy. Jak wyznał Radiu Watykańskiemu bp Ołeksandr Jazłowecki, wojna całkowicie zatrzymała proces synodalny w tym kraju. Ludzie myślą o czym innym. Jednakże przez ten rok wojny większość Ukraińców zbliżyła się do Kościoła. Wielu prosi o chrzest czy ślub kościelny. W sposób szczególny dotyczy to żołnierzy – stwierdził biskup pomocniczy diecezji kijowsko-żytomieskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą...

Wiara

Leon Knabit OSB: Są ludzie, którzy wszystko wiedzą...

Może jednak warto stać mocno przy Bożej prawdzie?

Wiara

Może jednak warto stać mocno przy Bożej prawdzie?

Patronka od... Decyzji serca

Święci i błogosławieni

Patronka od... Decyzji serca

Duszpasterstwo w cieniu skandali

Wiara

Duszpasterstwo w cieniu skandali

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Wiara

To cud! Matka Boża go uzdrawia! Świadectwo wstawiennictwa...

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej