Reklama

Niedziela Wrocławska

Maturzyści na Jasnej Górze

Bożena Sztajner

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Klika godzin w drodze na Jasną Górę spędzili maturzyści z archidiecezji wrocławskiej. Tradycyjnie uczniowie dolnośląskich szkół ponadgimnazjalnych zawierzyli czekające ich egzaminy dojrzałości Matce Bożej. Na pielgrzymkę do Częstochowy w piątek, 14 marca, wybrało się ok. 1,5 tys. maturzystów. Towarzyszyli im duszpasterze, nauczyciele, wychowawcy i katecheci. Hasłem tegorocznej pielgrzymki były słowa: „Źródło życia”.

Maturzyści z Wrocławia spędzili na Jasnej Górze prawie cały dzień. W Sali o. Kordeckiego młodzież wysłuchała konferencji, którą wygłosił ks. Artur Sepioło z diecezji gliwickiej. Nie zabrakło chwil na osobistą modlitwę oraz spowiedź. O godz. 14.00 maturzyści zgromadzili się w Kaplicy Matki Bożej na nabożeństwie połączonym z Aktem Zawierzenia.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zwieńczeniem pielgrzymki była Msza św. w bazylice jasnogórskiej o godz. 16.00. Mszy św., w imieniu metropolity wrocławskiego abp. Józefa Kupnego, przewodniczył ks. prof. Andrzej Tomko, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu.

Młodzież witał o. Sebastian Matecki, podprzeor Jasnej Góry, przypominając, że maturę w szkole zdaje się raz, „natomiast tak naprawdę zdaje się ją każdego dnia swoim życiem”. „A wy wchodzicie już w ten okres dojrzałości, tych dojrzałych wyborów, które czynicie, i których trzeba codziennie dokonywać. Nie ma zasadniczo obojętnych czynów – jest albo dobro, albo zło. I my, jako ludzie wierzący, powinniśmy wiedzieć, że naszym wyborem jest jeden wybór – Chrystusa, Ewangelii, Boga, dobra, najwyższych, najświętszych wartości, za które warto nawet oddać swoje życie. A jeżeli nawet nie jest to ofiara życia, w sensie, że przelewamy krew, to właśnie codzienne nasze zmaganie, i wierność Panu Bogu, to jest naprawdę wspaniała sprawa. I dziś gratuluję wam, żeście tego pięknego wyboru dokonali, aby przybyć tu, na Jasną Górę, do Maryi”.

O. Sebastian Matecki przypomniał zebranym, że już za kilka dni, 25 marca, we Wrocławiu zostanie erygowane Sanktuarium Jasnogórskiej Matki Kościoła – tym tytułem zostanie obdarzona świątynia pw. św. Antoniego Padewskiego we Wrocławiu, w której posługują ojcowie i bracia paulini. „Będziecie tam mieć małą Jasną Górę, gdzie możecie biegać, i przed Maryją również otwierać swoje serce, rozmawiać z Nią, modlić się, adorować Chrystusa, korzystać z sakramenty pokuty” – mówił do maturzystów o. Matecki.

Reklama

Organizator tegorocznego spotkania ks. Piotr Wawrzynek, diecezjalny duszpasterz młodzieży arch. wrocławskiej, w swoim powitaniu szczególnie podziękował paulinom jasnogórskim: „Jesteśmy wdzięczni, i mamy dług. Bo zawsze przyjeżdżamy tutaj jak do Domu naszej Matki. Ale w tym roku odkryliśmy, że ten Dom jest Źródłem życia. I dlatego przyjechaliśmy na pielgrzymkę na Jasną Górę, wiedząc, że ojcowie paulini nam z tego źródła udzielą życia. Chcemy podziękować za gościnę wszystkim ojcom, ojcu przeorowi, ojcu generałowi za to, że macie dla nas zawsze otwarte serca. Bóg zapłać”.

Ks. Piotr Wawrzynek wyczytał wszystkie obecne na pielgrzymce szkoły, wymieniając m.in. miejscowości: Wrocław, Oleśnica, Strzelin, Henryków, Krzyżowice, Sobótka, Brzeg i Oława.

„Ten czas to czas waszych ważnych wyborów. Na drodze wyborów poszukuje się przewodników” – mówił na początku Mszy św. ks. prof. Andrzej Tomko, rektor Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu. Podkreślił, że tydzień po kanonizacji bł. Jana Pawła II odbędzie się pierwszy egzamin maturalny. „To jest wielki wasz patron. I jak Maryję obierajcie za patronkę swojego życia i swoich wyborów, pamiętajcie o błogosławionym, a niedługo świętym Janie Pawle II” – zachęcał młodych przewodniczący Eucharystii ks. Tomko.

„Bycie maturzystą oznacza stanięcie na progu dojrzałości. Tak naprawdę jest. Te decyzje, i te rzeczy, które się dokonują w Twoim sercu, będą coraz mocniej odciskać piętno na całym Twoim życiu – mówił w kazaniu do maturzystów ks. Piotr Wawrzynek, diecezjalny duszpasterz młodzieży arch. wrocławskiej – Ale dojrzałość nie polega na owczym pędzie do przodu – dojrzałość to umiejętność patrzenia za siebie, powracania do źródła. Bo dojrzałość to jest mądrość. (…) Na progu dojrzałości chcę Cię zaprosić do tego, abyś dokonywał takiego wyboru – czerpania z dobrego źródła wody żywej, ze źródła, które otwiera Jezus, ze źródła chrztu, ze źródła łaski”.

Reklama

Na zakończenie podziękowania w imieniu Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej we Wrocławiu złożył wikariusz biskupi ds. duszpasterstwa arch. wrocławskiej ks. dr Marian Biskup: „Kochana młodzieży maturalna, stanęliście dzisiaj tutaj z wielką nadzieją. Wróćcie tutaj, kiedy będziecie szczęśliwi po maturze. Wróćcie i powiedzcie Matce Najświętszej, którą dziś prosicie – Matko, dziękujemy” – zachęcał młodych ks. Marian Biskup.

„Dobrych lotów” życzył maturzystom na zakończenie ks. prof. Andrzej Tomko.

Eucharystia dla maturzystów była transmitowana przez Radio Rodzina we Wrocławiu.

Podziel się:

Oceń:

2014-03-17 10:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Prośba o Ducha

Oddanie się Matce Bożej zawsze pomaga w życiu i ustawia cel naszej wędrówki
na Jezusa Chrystusa

Ewa Kordek

Oddanie się Matce Bożej zawsze pomaga w życiu i ustawia cel naszej wędrówki na Jezusa Chrystusa

Brodnicka młodzież po raz kolejny trwała na modlitwie w kościele farnym. Młodzi zawierzyli Matce Bożej Częstochowskiej swoje egzaminy dojrzałości.

Więcej ...

Gdańsk: Wymazywanie historii w Muzeum II Wojny Światowej. Zniknęli rtm. Pilecki, o. Kolbe i Ulmowie

2024-06-26 13:52

Karol Porwich/Niedziela

Nocą z 24 na 25 czerwca z ponad 5 tys. metrów kwadratowych wystawy głównej Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zostali usunięci polscy bohaterowie. Nie zobaczymy tam już rtm. Witolda Pileckiego, św. o. Maksymiliana Kolbe oraz bł. rodziny Ulmów. O skandalicznym działaniu dyrekcji placówki poinformował dr Karol Nawrocki, prezes Instytutu Pamięci Narodowej.

Więcej ...

O wyzwaniach rozmowy ekologicznej w perspektywie stworzenia

2024-06-26 15:41

Archiwum Marka Kuczyńskiego

O Laudato Si w Monachium rozmawiali delegaci Kościoła z całej Europy. Był też ks. dr Zbigniew Kucharski, sekretarz zespołu Laudato Si' przy Radzie ds. Społecznych KEP, a zarazem kapłan naszej diecezji, a także dr Marek Kuczyński z Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?