US Open - droga do finału Świątek dłuższa i bardziej wymagająca niż Jabeur

Iga Świątek po zwycięskim meczu półfinałowym US Open

PAP/RAY ACEVEDO

Iga Świątek w drodze do finału wielkoszlemowego US Open w Nowym Jorku w sześciu meczach straciła dwa sety, 45 gemów, a na korcie spędziła 10 godzin i 51 minut. Jej rywalka - tunezyjska tenisistka Ons Jabeur - grała ponad półtorej godziny mniej.

21-letnia Świątek tylko dwa pierwsze mecze rozstrzygnęła szybko, w nieco ponad godzinę. Najdłużej trwało jej spotkanie w 1/8 finału z Niemką Jule Niemeier - dwie godziny i 24 minuty. Ponad dwie godziny grała też w półfinale z Białorusinką Aryną Sabalenką.

Z kolei siedem lat starsza od Polki Jabeur ponad dwie godziny rywalizowała tylko w 3. rundzie z Amerykanką Shelby Rogers. Jej łączny czas spędzony na korcie to 9 godzin i 7 minut. Straciła jednego seta, ale przegrała więcej od Świątek gemów - 51.

Polka w drodze do finału musiała pokonać znacznie wyżej notowane zawodniczki niż Jabeur. Podopieczna trenera Tomasza Wiktorowskiego wyeliminowała rozstawione z numerem szóstym Sabalenkę i ósmym Amerykankę Jessicę Pegulę. Teoretycznie najmocniejszą rywalką Jabeur była grająca z numerem 17. Francuzka Caroline Garcia.

ćwierćfinał
Świątek - Jessica Pegula (USA, 8) 6:3, 7:6 (7-4)

ćwierćfinał
Jabeur - Ajla Tomljanovic (Australia) 6:4, 7:6 (7-4)

PAP/EPA/MARK R. CRISTINO

Iga Świątek wygrała z Rosjanką Ludmiłą Samsonową 6:2, 6:2 w finale tenisowego turnieju WTA na twardych kortach w Pekinie. Dla wiceliderki światowego rankingu to piąty tytuł w tym sezonie, ale pierwszy rangi WTA 1000.

Japonia: ok. 420 tys. rodzimych katolików i ponad pół miliona wiernych-imigrantów

2024-04-23 18:29

Trwająca obecnie wizyta "ad limina Apostolorum" biskupów japońskich w Watykanie stała się dla misyjnej agencji prasowej Fides okazją do przedstawienia dzisiejszego stanu Kościoła katolickiego w Kraju Kwitnącej Wiśni i krótkiego przypomnienia jego historii. Na koniec 2023 mieszkało tam, według danych oficjalnych, 419414 wiernych, co stanowiło ok. 0,34 proc. ludności kraju wynoszącej ok. 125 mln. Do liczby tej trzeba jeszcze dodać niespełna pół miliona katolików-imigrantów, pochodzących z innych państw azjatyckich, z Ameryki Łacińskiej a nawet z Europy.