Reklama

Polska

Z Jasnej Góry

Niedziela Ogólnopolska 51/2007, str. 8

Krzysztof Świertok

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Pielgrzymka pszczelarzy

Panować - to nie niszczyć, ale szanować

W dniu wspomnienia św. Ambrożego, patrona pszczelarzy, 7 grudnia w dorocznej pielgrzymce na Jasną Górę uczestniczyło ok. 3,5 tys. pszczelarzy. Przybyli hodowcy pszczół i właściciele pasiek, naukowcy i producenci miodu, władze Polskiego Związku Pszczelarskiego na czele z prezydentem Tadeuszem Sabatem oraz przedstawiciele zarządów wojewódzkich i regionalnych PZP. Obecni byli: ks. prał. Eugeniusz Marciniak oraz Mirosław Worobik, dyrektor Technikum Pszczelarskiego w Pszczelej Woli, wraz z młodzieżą; jest to jedyna tego typu szkoła średnia w Europie. Mszy św. dla pszczelarzy przewodniczył bp Paweł Socha z Zielonej Góry, z którym koncelebrowali duszpasterze. Pielgrzymów powitał podprzeor Jasnej Góry o. Piotr Polek. - Bóg dał nam polecenie: „Czyńcie sobie ziemię poddaną”. Panowanie nie może niszczyć, zabijać, bo panować - to mądrze kierować całą przyrodą, zachowując prawa ustanowione przez Boga - mówił bp Socha. - Jako pszczelarze wiecie, jak wiele złego czyni niemądra gospodarka, jak może zaszkodzić przyrodzie i tym wspaniałym, twórczym dziełom pracy pszczół. Kaznodzieja zachęcił, aby panować nad ziemią, „nie niszcząc, ale szanując przyrodę”.
Pszczelarze w darach ołtarza złożyli miód i świece woskowe. Bp Socha poświęcił sztandary kół pszczelarzy ze Środy Wielkopolskiej, Blachowni i Wielunia oraz pobłogosławił opłatki wigilijne, które uczestnicy pielgrzymki zabrali ze sobą. Liturgię uświetniły chór z Technikum Pszczelarskiego oraz orkiestra Koła Pszczelarskiego z Bieńkówki w Beskidzie Makowskim. W Sali o. Kordeckiego odbyło się spotkanie, w czasie którego zostały przedstawione dotychczasowe osiągnięcia pszczelarzy oraz omówiono zadania do realizacji na przyszły rok. Pielgrzymka rozpoczęła się już w czwartek 6 grudnia wieczorną Mszą św. w Kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej, której przewodniczył ks. prał. Marciniak.

Krótko

6 grudnia uczniowie Liceum Katolickiego im. Matki Bożej Jasnogórskiej w Częstochowie zorganizowali spotkanie z okazji św. Mikołaja dla wychowanków Domu Małego Dziecka prowadzonego przez Siostry Służebniczki w Częstochowie oraz Specjalnego Ośrodka Wychowawczego Sióstr św. Józefa w Częstochowie. - Wszyscy patrzą na nas jako na tych, którzy obdarowują. Ale najbardziej to my jesteśmy obdarowani każdym radosnym uśmiechem, może łzą w oku dzieci, które mogą przeżywać radość ze spotkania ze św. Mikołajem - wyjaśnia Robert Jaczyński, wicedyrektor szkoły.

8 grudnia Mszę św. dla Ruchu Pomocników Matki Kościoła Archidiecezji Częstochowskiej odprawił ks. dr Teofil Siudy, przewodniczący Polskiego Towarzystwa Mariologicznego i duszpasterz diecezjalny Ruchu PMK. Okazją do modlitwy było 20-lecie istnienia Ruchu w archidiecezji.

9 grudnia klerycy kursu III wrocławskiego i legnickiego wyższego seminarium przybyli w dziękczynnej pielgrzymce za otrzymanie sutanny. Mszy św. przewodniczył ks. Adam Łuźniak, rektor Metropolitalnego Wyższego Seminarium Duchownego we Wrocławiu.

www.jasnagora.com

Jasnogórski telefon zaufania (0-34) 365-22-55 czynny codziennie od 20.00 do 24.00

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2007-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod kościół św. Jana Pawła II w Villaricca

2024-05-01 15:49

Portret Jana Pawła II (aut. Zbigniew Kotyłło), fot. wikimedia / CC BY-SA 3.0

We Włoszech powstaje nowy kościół dedykowany św. Janowi Pawłowi II i kompleks parafialny pod wezwaniem polskiego Papieża. We wtorek 30 kwietnia w Villaricca w diecezji Neapolu poświęcono i położono kamień węgielny pod nową świątynię.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Prezydent Duda w Poznaniu: jesteśmy częścią Europy nie od 20 lat, ale od ponad tysiąca

2024-05-01 18:26

PAP/Jakub Kaczmarczyk

Od chrztu Polski rzeczywiście jesteśmy częścią Europy, nie od 20 lat, od ponad tysiąca lat, od 966 roku. To jest nasza wielka tradycja, to jest tradycja, na której zbudowane zostało polskie państwo, nasza państwowość - mówił w Poznaniu prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda, który odwiedził katedrę i kościół NMP in Summo, zbudowany w miejscu grodu Mieszka I i pierwszej na ziemiach polskich chrześcijańskiej kaplicy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Wiara

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst