Reklama

Niedziela Częstochowska

Abp Depo: Jasna Góra stała się dla narodu polskiego opatrznościowym miejscem

Maciej Orman/Niedziela

– Ta tajemnica jest ciągle do odkrycia, dlaczego Częstochowa, dlaczego Jasna Góra stała się dla narodu polskiego opatrznościowym miejscem – powiedział abp Wacław Depo. W uroczystość NMP Częstochowskiej, Patronki metropolii częstochowskiej, przewodniczył on na szczycie jasnogórskim wieczornej Mszy św. w intencji Częstochowy i jej mieszkańców.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

– Przybyliście, aby uczcić Jasnogórską Matkę, Królową, Patronkę swojego miasta. Jesteście sąsiadami Jasnej Góry. Jesteśmy dla siebie sąsiadami i pozostając w takich relacjach, najbardziej nawzajem siebie potrzebujemy – podkreślił o. Rafał Wilk, podprzeor Jasnej Góry, witając uczestników liturgii.

W homilii metropolita częstochowski przyznał, że na maryjne wzgórze zawierzenia przyprowadziła nas „żywa wiara w Boga objawionego w Jezusie Chrystusie, a zrodzonego z Maryi Dziewicy, oraz uznanie dobra i łaski, które pozwalają nam w godności dzieci Bożych wołać do Boga: Abba, Ojcze!”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Odnosząc się do pierwszego czytania z Księgi Przysłów, abp Depo zwrócił uwagę, że „Maryja nie zjawiła się w tym świecie przypadkiem, ale z zamysłu samego Boga, obdarowana również uprzedzająco przez Jej Syna darem Niepokalanego Poczęcia”. – Można powiedzieć, że Maryja też nie przypadkiem zjawiła się tutaj u nas. Ta tajemnica jest ciągle do odkrycia, dlaczego Częstochowa, dlaczego Jasna Góra stała się dla narodu polskiego opatrznościowym miejscem obdarowania łaską i czynienia nas wolnymi dziećmi Boga – zaznaczył.

Zobacz zdjęcia: Wieczorna Msza św.na Jasnej Górze w uroczystość NMP Częstochowskiej

Rozważając opis wesela w Kanie Galilejskiej, metropolita częstochowski wskazał na „dyskretną, ale jakże czułą rolę Maryi”. – Ona nie tylko jest obecna. Ona jest Tą, która widzi, służy i objawia wtedy już publicznie swoje macierzyńskie pośrednictwo – wyjaśnił.

Maciej Orman/Niedziela

Za słowami encykliki św. Jana Pawła II „Redemptoris Mater” abp Depo przypomniał, że „Maryja staje pomiędzy swym Synem a ludźmi w sytuacji ich braków, niedostatków i cierpień (...) nie jako obca, lecz ze stanowiska Matki, świadoma, że jako Matka może – lub nawet więcej: „ma prawo” – powiedzieć Synowi o potrzebach ludzi”. Metropolita częstochowski dodał, że Kana jest domem i szkołą modlitwy, która czyni cuda, jak również domem i wychowaniem „w duchowości maryjnej, która nie kończy się na zapatrzeniu w Maryję, ale zobowiązuje do życia zgodnego z Ewangelią Jej Syna”. – To wreszcie szkoła ewangelicznego radykalizmu: „Uczyńcie wszystko, co mój Syn wam powie” – podkreślił.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Arcybiskup Depo stwierdził, że „nasz kult do Matki Jezusa wcale nie jest najłatwiejszą drogą życia i drogą do królestwa niebieskiego”. – Maryja podobnie jak Jezus stawia nam wymagania. Domaga się (...) przyjęcia samego Chrystusa w darze, ale i pójścia za Nim z własnym, nazwanym też po imieniu krzyżem, który przeżywamy, bo w Ewangelii nie można przebierać, czyniąc z niej wybiórcze chrześcijaństwo. Nie można traktować jej jak historycznego przekazu, który już jest za stary i nie pasuje do lansowanego dziś kompromisu – przestrzegał.

Maciej Orman/Niedziela

Metropolita częstochowski wskazał, że uroczystość NMP Częstochowskiej kieruje nasze serca nie tylko do Jej obrazu, ale również „w głąb siebie, bo Ona jest żywa za tym obrazem i wychodzi naprzeciw naszym zmaganiom o prawdę o nas, o naszych wspólnotach, zwłaszcza rodzinnych i kościelnych”. – Maryja powraca do nas, aby nas prowadzić do głębszego spełnienia się w naszych powołaniach i w odpowiedzialności za łaskę, zwłaszcza za śluby jasnogórskie, które zostawił nam w testamencie do wypełnienia bł. kard. Stefan Wyszyński – zaznaczył abp Depo.

Maciej Orman/Niedziela

W tym kontekście za św. Janem Pawłem II mówił: „Im wrzaskliwość głosów lansujących kulturę bez Boga będzie większa, tym bardziej trzeba rozważyć, co jest większym brzemieniem: czy prawda ślubów od nas bardzo wymagająca, czy też pozór prawdy stwarzający złudzenie poprawności moralnej. Odchodzenie od prawdy nie jest żadną tendencją rozwojową. Nie może być uznawane za miarę wolności i etycznego postępu. Krzyczące na ulicach ewidentne zło nie może być uznawane za normę czy też określane alternatywnym zachowaniem, bo wolność niepodporządkowana prawdzie jest zawsze zniewoleniem”.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Metropolita częstochowski przytoczył również słowa bł. Stefana Wyszyńskiego: „W ślubach jasnogórskich (...) chodzi o to, żeby każde słowo przyrzeczeń, każda myśl weszła głęboko w nasze serca, żeby była wypisana żywym palcem Boga na każdym drgnieniu twego serca. (...) Chodzi o żywe serca dla Boga, o żywe wotum. Nie chcemy manifestacji, pomników, oświadczeń. Chcemy życia Bożego w narodzie, życia Ewangelią. Stoimy więc na progu wielkiej pracy, ale tę pracę zaczynamy już dziś. Zacznijmy ją naprzód w sobie!”.

Maciej Orman/Niedziela

Na zakończenie Mszy św. abp Depo odmówił Akt Poświęcenia Narodu Polskiego Niepokalanemu Sercu Maryi.

Eucharystię koncelebrowali m.in. o. Waldemar Pastusiak, kustosz Jasnej Góry, i ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”. W modlitwie uczestniczyli przedstawiciele władz miasta, a poczet sztandarowy wystawiła Straż Miejska.

Podziel się:

Oceń:

+6 0
2022-08-26 22:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Ona nas jednoczy

Niedziela Ogólnopolska 34/2020, str. 12-13

Marcin Mazur/episkopat.pl

Jasna Góra, z Cudownym Obrazem Matki Bożej Częstochowskiej, to najważniejsze miejsce kultu maryjnego w Polsce.

Więcej ...

Watykan: Były nuncjusz apostolski w USA ekskomunikowany

2024-07-05 13:54

Episkopat News

Oskarżony o schizmę abp Carlo Maria Viganò jest ekskomunikowany. Informuje o tym komunikat Dykasterii Nauki Wiary. Powodem zaciągnięcia przez byłego nuncjusza apostolskiego w USA ekskomomuniki "latae sententiae" jest nieuznawanie przez niego legalności obecnego papieża i Soboru Watykańskiego II.

Więcej ...

25. Pielgrzymka Kawalerii Konnej z Zaręb Kościelnych na Jasną Górę

2024-07-06 17:33

BP Jasnej Góry/Krzysztof Świertok

Łączą pasję do historii i jeździectwa z miłością do Matki Bożej. Dziś, po 11 dniach w siodle 25. Pielgrzymka Kawalerii Konnej z Zaręb Kościelnych dotarła na Jasną Górę. Grupa przypomina o tradycjach 10. Pułku Ułanów Litewskich. Tradycyjnie na wjazd do Częstochowy, założyli historyczne galowe mundury kawalerii II Rzeczypospolitej i rzędy dla wierzchowców.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Podziękowania od ks. Michała Olszewskiego dla

Kościół

Podziękowania od ks. Michała Olszewskiego dla "Niedzieli"

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Bł. Maria Teresa Ledóchowska

Bł. Maria Teresa Ledóchowska

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Modlitwa

Nabożeństwo pięciu pierwszych sobót miesiąca

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Tygodnik

Kościół

Tygodnik "Sieci" ujawnia wstrząsające listy ks....

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Kościół

Tłumy modliły się w intencji ks. Michała Olszewskiego

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...

Wiadomości

Skwarzyński: od czasu zatrzymania księdza, jego kondycja...