Reklama

Franciszek

Franciszek: wojna jest zawsze porażką ludzkości

Grzegorz Gałązka

„Wojna jest zawsze porażką ludzkości i stoi w sprzeczności z ważną służbą, jaką pełnicie, starając się budować kulturę spotkania poprzez dialog i zachęcanie do wzajemnego zrozumienia między narodami, stając jednocześnie na straży szlachetnych zasad prawa międzynarodowego” – powiedział papież do grupy nowych ambasadorów akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej. Są to nie rezydujący w Rzymie ambasadorowie Pakistanu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Burundi i Kataru.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ojciec Święty zauważył, że rozpoczynają oni swoją nową misję w wyjątkowo trudnym momencie, „kiedy nad Europę Wschodnią nadciągnęła ciemna chmura wojny, która w sposób bezpośredni lub pośredni ogarnęła cały świat. "Po doświadczeniach niszczycielskich skutków dwóch wojen światowych i zagrożeń nuklearnych w okresie zimnej wojny, a także po rosnącym szacunku dla roli prawa międzynarodowego oraz po utworzeniu wielonarodowych organizacji politycznych i gospodarczych, których celem było zjednoczenie społeczności globalnej, większość ludzi wierzyła, że wojna w Europie jest odległym wspomnieniem” – powiedział Franciszek.

Papież podkreślił, że nawet tragedia tej skali może wydobyć z ludzkości to, co najlepsze i dzięki środkom przekazu wzbudzić poczucie solidarności i braterstwa, skłaniając wiele krajów i osób do niesienia pomocy humanitarnej. „Myślę w szczególności o wielu krajach, które obecnie przyjmują uchodźców z terenów objętych konfliktem, nie licząc się z kosztami. Widzieliśmy, jak rodziny otwierają swoje domy dla innych członków rodziny, przyjaciół, a nawet dla tych, których nie znają” – przypomniał Ojciec Święty.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Franciszek zauważył, że na świecie toczy się wiele innych konfliktów, którym poświęca się niewiele lub w ogóle nie poświęca się uwagi, zwłaszcza w mediach. Zaapelował o solidarność w imię ludzkiego braterstwa. Dodał, że odnosi się to nie tylko do sytuacji wojny i gwałtownych konfliktów, ale także do innych sytuacji niesprawiedliwości nękających rodzinę ludzką, takich jak zmiany klimatyczne, ubóstwo, głód, brak czystej wody pitnej, brak dostępu do godnej pracy i odpowiedniego wykształcenia.

„Stolica Apostolska nadal pracuje, wykorzystując liczne kanały, aby doprowadzić do pokojowych rozwiązań sytuacji konfliktowych i złagodzić cierpienia spowodowane innymi problemami społecznymi. Czyni to w przekonaniu, że problemy dotykające całej rodziny ludzkiej wymagają zjednoczonej odpowiedzi wspólnoty międzynarodowej, w której każdy członek odgrywa swoją rolę. Drodzy Ambasadorowie, macie w tym względzie do odegrania uprzywilejowaną rolę. Wiecie aż za dobrze, że wojna jest zawsze porażką ludzkości i stoi w sprzeczności z ważną służbą, jaką pełnicie, starając się budować kulturę spotkania poprzez dialog i zachęcanie do wzajemnego zrozumienia między narodami, stając jednocześnie na straży szlachetnych zasad prawa międzynarodowego. Nie jest to bynajmniej służba łatwa, ale być może sytuacje nierówności i niesprawiedliwości, których jesteśmy świadkami w naszym dzisiejszym świecie, pomagają nam jeszcze bardziej docenić waszą pracę. Mimo wyzwań i niepowodzeń nie możemy tracić nadziei w naszych wysiłkach na rzecz budowania świata, w którym panuje poczucie braterstwa i wzajemnego zrozumienia, a spory rozwiązywane są środkami pokojowymi” – powiedział papież do nowych ambasadorów akredytowanych przy Stolicy Apostolskiej.

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2022-05-19 12:41

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Papież wzywa do pogłebiania ducha jedności wśród chrześcijan

Grzegorz Gałązka

"W duchu wspólnego upamiętniania rocznicy Reformacji dostrzegajmy bardziej to, co nas łączy, niż to, co nas dzieli. I kroczmy dalej razem drogą, aby pogłębiać naszą wspólnotę i nadawać jej coraz bardziej widzialną postać" - z takim wezwaniem zwrócił się Franciszek do uczestników środowej audiencji ogólnej 18 stycznia na zakończenie tego spotkania.

Więcej ...

Prawo człowieka do uzewnętrzniania swojej religii

2024-05-16 15:04

Monika Książek/Niedziela

W związku z doniesieniami medialnymi, zgodnie z którymi Pan Rafał Trzaskowski Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy zakazał urzędnikom eksponowania symboli religijnych związanych z określoną religią czy wyznaniem w przestrzeni, np. na ścianach, na biurkach, należy przypomnieć o podstawowym prawie każdego człowieka, które posiada dlatego, że jest człowiekiem, bez względu na to czy jest ochrzczony czy nie.

Więcej ...

Procesja fatimska

2024-05-17 13:29

Marek Białka

W parafii pw. św. Marcina w Gnojniku wierni w sposób szczególny czczą Matkę Bożą Fatimską – pod jej wezwaniem jest ich nowa świątynia.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Prawo człowieka do uzewnętrzniania swojej religii

Kościół

Prawo człowieka do uzewnętrzniania swojej religii

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli