Reklama

Niedziela Łódzka

Łask: Warto zobaczyć w krzyżu prawdę o sobie i o swoim grzechu!

Piotr Drzewiecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Wielki Piątek prowadzą nas cztery symbole, symbolizujące cztery części sprawowanej liturgii: słowo, krzyż, komunia święta i grób. W kościołach sprawowana jest Liturgia Męki Pańskiej, a na jej zakończenie symbolicznie składamy Najświętszy Sakrament, czyli ciało Chrystusa do grobu, gdzie pozostanie aż do radości Zmartwychwstania.

Liturgia Męki Pańskiej w parafii Niepokalanego Poczęcia NMP i św. Michała Archanioła w Łasku rozpoczęła się od modlitwy krzyżem w ciszy przed ołtarzem, po czym nastąpiła liturgia słowa z odczytanym ewangelicznym opisem męki Chrystusa. W homilii ks. Andrzej Michalak prosił wiernych, by zastanowili się co odsłonięcie krzyża oznacza w ich życiu. - Wielki Post prowokował nas, byśmy postawili sobie najważniejsze pytania, jak żyjemy. I za naszą współodpowiedzialność za to co się wokół nas dzieje. Widzimy cały ogrom ludzkiego doświadczenia, jakie daje m.in. obecna sytuacja i wojna na Ukrainie. W piątą niedzielę Wielkiego Postu zasłoniliśmy krzyż, wkrótce go odsłonimy. Jest to najważniejszy symbol. Dziś uświadommy sobie co jego odsłonięcie oznacza dla nas. Człowiek dzisiaj bardzo często zakrywa przed Bogiem samego siebie, zakrywa swój grzech (…) W Jezusie ukrzyżowanym możemy zobaczyć swój grzech. Świat chce zakryć grzech, żeby nie brzmiał takim jakim jest w rzeczywistości. Człowiek zakrywa prawdę przed sobą samym. Tak bardzo my wszyscy i świat którym żyjemy, chcemy ukryć prawdę o sobie samym. Kiedy mordujemy niewinne dzieci, nazywamy to aborcją. Można o tym dyskutować, ale nazwać prawdę – morderstwem - byłoby niewygodne. Lepiej zakryć to debatami. Dziś tak łatwo rozpadają się małżeństwa. Czasem po roku przychodzą młodzi ludzie i mówią jesteśmy w kryzysie. Uważamy, że kiedy przychodzi kryzys można zmienić partnera, sytuację, by było wygodniej. Bez prawdy, bez Boga, bez oparcia w nim, człowiek upadnie. A ilu jest kapłanów którzy odchodzą, czasem po roku od święceń... Jeśli mówię swoje słowo, to ma ono wartość. Jeśli coś mówię, to aż do śmierci! – przekonywał celebrans.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

- A co w Twoim życiu jest zasłanianiem prawdy? Może czasem to być trudne, jeśli sam sobie to uświadomisz. Za chwilę będziemy odsłaniali krzyż. Warto zobaczyć w tym krzyżu prawdę osobie, o swoim grzechu. Zaraz potem potrzeba zobaczyć tego, który jest na tym krzyżu, który pozwolił się do krzyża przybyć. On dal mi wolność, bym nie musiał zasłaniać prawdy. Jezus Chrystus z miłości mnie zbawił. Zobaczmy także co w moim życiu jest moim krzyżem, co jest dla mnie najcięższe. Trzeba dziś zobaczyć, że to mój własny krzyż jest dla mnie drogą. Jeśli go podejmę, nie będę przed nim uciekać, jest to szansa na największą miłość. Właśnie ta sytuacją z którą sobie nie radzisz, jest Twoją drogą, którą należy nie odrzucać, ale ukochać – mówił ks. Michalak.

Liturgia wielkopiątkowa zakończyła się przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do symbolicznego Grobu Pańskiego. Zgodnie z wielowiekową tradycją, wartę przy grobie przez Wielką Sobotę pełnią Łascy Rzymianie.

Podziel się:

Oceń:

2022-04-16 13:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bóg buduje swój Kościół z ludźmi, którzy są jak piasek! - abp Ryś do pielgrzymów:

abp Grzegorz Ryś

ks. Paweł Kłys

abp Grzegorz Ryś

- Bóg buduje swój Kościół z ludźmi, którzy są jak piasek, ale on ich czyni skałą. Zachwyćcie się tym, jak Bóg buduje swój Kościół. Nie gorszcie się tym! Wtedy Pan Was użyje do budowy tego Kościoła szanując wszystko to, co dobre w was, dając wam tyle łaski, że będziecie zdumieni tym, czego Bóg w was dokonuje. – mówił metropolita łódzki.

Więcej ...

Śp. Jan Ptaszyn Wróblewski. Prawdziwy multitalent

2024-05-07 22:05

PAP/Piotr Polak

Jeden z najważniejszych polskich muzyków jazzowych, saksofonista Jan Ptaszyn Wróblewski zmarł we wtorek w wieku 88 lat. Wiadomość przekazała rodzina za pośrednictwem mediów społecznościowych.

Więcej ...

W weekend papież na Światowym Spotkaniu nt. Ludzkiego Braterstwa

2024-05-07 19:16

Grzegorz Gałązka

Papież Franciszek weźmie udział w Światowym Spotkaniu nt. Ludzkiego Braterstwa. Odbędzie się ono w Rzymie i Watykanie w dniach 10-11 maja z udziałem m.in. 30 laureatów Nagrody Nobla. Jednym z jego celów jest „przywrócenie braterstwa jako zasady działania społecznego w przestrzeni publicznej”. „Im bardziej świat pogrąża się w ciemności, tym bardziej ludzkość szuka światła” - taką metaforą wyjaśnia sens spotkania o. Enzo Fortunato, dyrektor ds. komunikacji bazyliki watykańskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Wiadomości

Matura: bunt i jego konsekwencje lub relacja z drugim...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Wiara

Jezu, ufam Twemu miłosierdziu. Jezu, ufam Tobie!

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Kościół

Diecezjalna Komisja Muzyki Kościelnej: w liturgii nie...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...