Reklama

Niedziela Łódzka

Ekumeniczna Droga Krzyżowa przeszła przez centrum Łodzi

ks. Paweł Kłys

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Ta Droga jest po to, by modlić się o koniec wojny i za wszystkie jej ofiary. Jest także po to, by uwierzyć w nawrócenie i pojednanie, i by poczuć ciężar własnej odpowiedzialności. Bez tych dwóch postaw – nawet gdyby wojna skończyła się jutro – my (od pojutrze) dalej będziemy budować świat, społeczeństwo, kulturę ( a nawet – nie daj Bóg- religię), w którym wybuchnie kolejna wojna. A potem następna. I następna! – mówił abp Grzegorz Ryś.

Przez centrum Łodzi przeszła Ekumeniczna Droga Krzyżowa w czasie której duchowni i wierni bartnich kościołów chrześcijańskich modlili się o pokój na świecie oraz zaprzestanie działań wojennych na Ukrainie. We wspólnej modlitwie uczestniczył ks. Vasyl Berkyta – proboszcz łódzkiej parafii greckokatolickiej wraz ze swoimi parafianami oraz przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich oraz licznie przybyli mieszkańcy Łodzi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nabożeństwo rozpoczęło się przy Kościele Ewangelicko – Augsburskim św. Mateusza z którego wyruszyła procesja idąca ulicą Piotrkowską do ulicy Tuwima, a zakończyła się przy Kościele Rzymskokatolickim pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

Rozważania do poszczególnych stacji przygotowali duchowni Kościoła rzymskokatolickiego, Kościoła Greckokatolickiego oraz bratnich Kościołów Chrześcijańskich: Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, Ewangelicko–Reformowanego, Kościoła Starokatolickiego Mariawitów, a także Kościoła Polskokatolickiego.

W rozważaniu trzeciego upadku Jezusa – stacji IX – metropolita łódzki zwrócił uwagę na to, że nie rozważany tej tajemnicy w abstrakcyjnym i neutralnym, spokojnym czasie. Nie! Rozważamy ją w czasie, w którym nie starcza nam wyobraźni i emocji, by ogarnąć ludzkie zbrodnie. Kiedy raz po raz na nasze usta wraca pytanie: jat to możliwe, by człowiek upadł tak nisko?! Jak to możliwe, by setkami mordować niewinnych ludzi? By bombardować dworce kolejowe pełne bezbronnych uchodźców? I szpitale. I domy pomocy społecznej. Jak to możliwe by na oczach dzieci gwałcić i zabijanych ich matki? Jak to możliwe – w świecie od przeszło tysiąca lat chrześcijańskim- usianym kościołami i cerkwiami. Jak to w ogóle możliwe, by nie zobaczyć twarzy Jezusa - w zabitych, zranionych, wygnanych, zgwałconych, przerażonych, godnych. Jak możliwe Go nie rozpoznać? – pytał hierarcha.

Reklama

Przy stacji XII – śmierci Jezusa na krzyżu – ks. Vasyl Berkyta w swoim rozważaniu wspominał – kiedy widzimy ciała torturowanych cywilów z Buczy, Irpienia, oraz innych miast na Ukrainie widzimy nie tylko zabijanie ludzi widzimy zabijanie Boga. Tylko bezbożni ludzie, w których nie ma nic boskiego ani ludzkiego mogą uciekać u takich mordów. Tylko ten, kto zabił Boga w sobie w taki brutalny sposób może zabijać niewinnych ludzi. Na golgocie patrząc na Chrystusa zawieszonego na krzyżu ktoś Go posądza, ktoś stoi z daleka i patrzy a inny szczerze przezywa to, co czuje Jezus chce w jakikolwiek sposób Mu pomóc. Podobnie dzieje się w stosunku do Ukrainy, która teraz jest krzyżowana. Ktoś pomaga szczerze współczuje, a inny patrząc z daleka boi się powiedzieć prawdę. – zauważył duchowny grekokatolicki.

Wielkopostne nabożeństwo pasyjne zakończyło się przed Kościołem pw. Podwyższenia Krzyża Świętego wspólną modlitwą o pokój na Ukrainie.

Pierwsza Łódzka Ekumeniczna Droga Krzyżowa odbyła się w Roku Jubileuszowym 2000 i celebrowana była rok rocznie w Wielki Piątek, aż do 2012 roku. W 2018 roku Ekumeniczna Droga Krzyżowa przeszła uliczkami Jerozolimy, a w 2020 i 2021 roku – z uwagi na trwającą pandemię miała ona wymiar internetowy - on–line.

Podziel się:

Oceń:

2022-04-09 12:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Nagroda dla Domu Samotnej Matki

s. Magdalena Krawczyk

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Czy w piątek po Bożym Ciele obowiązuje wstrzęmięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-29 16:25

pixabay.com

30 maja będziemy przeżywać Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pana Jezusa, a następny to piątek. Katolików obowiązuje wtedy wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Wyjątkiem może być sytuacja, gdy udzielona zostanie dyspensa przez biskupa diecezjalnego. Jak to wygląda w archidiecezji wrocławskiej?

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nawet wtedy, kiedy spała, Maryja czuwała nad jej...

Wiara

Nawet wtedy, kiedy spała, Maryja czuwała nad jej...

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Urszula Ledóchowska – niedoceniona matka polskiej...

Święci i błogosławieni

Urszula Ledóchowska – niedoceniona matka polskiej...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...