Reklama

Polska

Wizyta polskich biskupów ad limina – nowa ewangelizacja w Polsce

Małgorzata Cichoń

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas rozpoczynającej się 1 lutego w Watykanie wizyty "ad limina" grupa polskich biskupów odwiedzi m.in. Papieską Radę ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Na czele grupy stoi bp Grzegorz Ryś, przewodniczący Zespołu KEP ds. Nowej Ewangelizacji. – Jesteśmy nieraz bardzo skoncentrowani na sobie, a powinniśmy się uczyć od Kościołów doświadczających wzrostu – mówi KAI bp Ryś, który z nadzieją oczekuje na watykańskie rozmowy. Zespół ds. Nowej Ewangelizacji powstał rok po utworzeniu Papieskiej Rady ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji. Tę dykasterię Kurii Rzymskiej, zgodnie z konstytucją apostolską Pastor Bonus, powołał papież Benedykt XVI w 2010 roku wydając List Apostolski w formie motu proprio „Ubicumque et semper” (Wszędzie i zawsze).

Na czele Rady stoi arcybiskup przewodniczący – obecnie abp Rino Fisichella.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wśród zadań jakie Ojciec Święty wyznaczył nowej Radzie są m.in. pogłębienie znaczenia teologicznego i duszpasterskiego nowej ewangelizacji, studiowanie i sprzyjanie wykorzystywaniu nowoczesnych form komunikacji jako narzędzi nowej ewangelizacji a także krzewienie używania Katechizmu Kościoła Katolickiego, jako istotnego i pełnego sformułowania treści wiary dla ludzi naszych czasów.

Zespół ds. Nowej Ewangelizacji przy Konferencji Episkopatu Polski powstał w październiku 2011 roku i – jak podkreśla to sam abp Fisichella - była to pierwsza tego typu struktura w Kościele europejskim. Ale to nie jedyny powód do satysfakcji dla Kościoła w Polsce. W dwóch pierwszych latach działalności Zespół zorganizował bowiem dwa ogólnopolskie Kongresy Nowej Ewangelizacji.

Pierwszy z nich miał miejsce w lipcu 2012 roku, w ramach Przystanku Jezus, w Kostrzynie nad Odrą. Przed nim Zespół rozesłał ankietę do wszelkich ruchów i stowarzyszeń, by dowiedzieć się ile spośród nich definiuje samych siebie poprzez ewangelizację. Na ankietę odpowiedziało ponad 300 wspólnot - są wśród nich tak znane i mające międzynarodowy zasięg wspólnoty jak Światło-Życie czy Droga Neokatechumenalna oraz całkiem nowe. Warunkiem ich uczestnictwa w Kongresie było zaświadczenie od biskupa czy proboszcza. Na ten pierwszy Kongres przyjechało 1200 osób: sześciu biskupów, 100 księży, 200 osób życia konsekrowanego i 900 świeckich. Przybył także abp Rino Fisichella.

Reklama

Podczas pierwszego Kongresu wypracowano formułę tych spotkań - warsztaty, świadectwa, ale także rekolekcje z tzw. wyjściem ewangelizacyjnym. W Kostrzynie było to wyjście do uczestników Festiwalu Woodstock.

- Ten pierwszy Kongres pozwolił nam się policzyć, pokazać ile wspólnot zajmuje się ewangelizacją w Polsce – mówi bp Ryś. I dodaje, że choć sam Zespół działa nieco ponad dwa lata, a papieska dykasteria trzy lata, to w Polsce ewangelizacja nie jest kwestią ostatnich lat. – Już 50 lat temu mieliśmy przecież ks. Franciszka Blachnickiego, ruch Światło-Życie, pojawiła się Droga Neokatechumenalna czy ruch odnowy charyzmatycznej. – Nie zaczęliśmy wczoraj, a naszym zadaniem jest pokazywać zjawiska, charyzmaty, ludzi, kilkaset tysięcy osób zaangażowanych od lat w dzieło ewangelizacji – podkreśla biskup.

Dzięki ankietom z 2012 roku, udało się też policzyć Szkoły Nowej Ewangelizacji. Jest ich w całym kraju ponad 100, każda z ich prowadzi do 50 kursów rocznie, a w każdym kursie może wziąć udział do 40 osób. To daje 2 tys. osób w ciągu roku. Z wielu takich Szkół wyrosły wspólnoty życia konsekrowanego. Sam Zespół powołał też Ogólnopolską Szkołę Ewangelizatorów w Krakowie, dla tych, co już posługują w dziele ewangelizacji, na wzór krakowskiej Szkoły Spowiedników. Szkoła trwa 2 lata, składa się z czterech tygodniowych modułów. Od jesieni prawdopodobnie uruchomiona będzie kolejna edycja.

W 2013 roku II Kongres NE - na który abp Fisichella przysłał swojego sekretarza oraz przesłanie do uczestników - dotyczył parafii i miał tytuł "Obudzić olbrzyma". Uczestniczyło w nim - zapewne ze względu na temat - aż 200 księży, w tym wielu proboszczów. Zorganizowano go w dużej parafii warszawskiej, na terenie której mieszka ok. 50 tys. osób, ale praktykujących katolików jest zaledwie 8 tys. Tu także miały miejsca warsztaty, świadectwa, rekolekcje zakończone wyjściem ewangelizatorów na ulice.

Reklama

Przybyli także goście z zagranicy - bp Nicolas DiMarzio, ordynariusz 4,8-milionowej diecezji Brooklyn, który jako dzielnica Nowego Jorku jest jednym z większych skupisk Polonii w Stanach Zjednoczonych. Marc de Leyritz z Francji, mąż, ojciec pięciorga dzieci, pracujący w biznesie, który opowiadał o Kursie Alfa. Kurs jest metodą zapraszania osób niewierzących i tych, którzy odeszli od Kościoła, by zgłębiać wiarę chrześcijańską. Trzymiesięczne, cotygodniowe spotkania, nie mają formy rekolekcji. Chodzi o to, by uczestnicy nie czuli „presji nawrócenia”, żeby mogli w swobodnej i luźnej atmosferze posłuchać świadectw wiary, porozmawiać o swoich wątpliwościach, wyrazić poglądy, za które nikt ich nie osądzi. Na Kongres przyjechał także o. Vincent Breynaert, 46-letni kapłan, który od 26 lat jest we wspólnocie Chemin Neuf, a przez 10 lat był odpowiedzialny w swojej wspólnocie za młodzież, by później zostać proboszczem.

W ramach Kongresu odbyły się także warsztaty, prezentujące rożne wspólnoty, ich metody ewangelizacji i służby w Kościele. Wśród propozycji warsztatowych uczestnicy mogli zapoznać się z Kursem Alfa, Komórkami Parafialnymi, Szkołą Nowej Ewangelizacji i nowymi wspólnotami w Kościele – Chemin Neuf, Emmanuel, Drogą Neokatechumenalną, Ruchem Focolare, Ruchem Światło-Życie i grupą Mężczyźni św. Józefa.

Zdaniem bp. Rysia, to co jest ważne w Kongresach, to doświadczenie jedności na wielu poziomach. Wiele ruchów, stowarzyszeń czy wspólnot świetnie robi to, czym się zajmuje, ale w pojedynkę. Gdy trzeba zrobić coś wspólnie, zaczynają się trudności. Cenne jest więc doświadczenie jedności i robienia czegoś razem. Szczególnie istotna jest też obecność hierarchów i księży - następuje spotkanie urzędu z charyzmatem. Dla osób świeckich takie spotkania z biskupami, np. w kolejce po kawę, są niezwykle istotne.

Reklama

Zespół ds. Nowej Ewangelizacji współpracuje też z biskupami diecezji. Niemal w każdej kurii utworzono struktury lub wyznaczono osobę odpowiedzialną za nową ewangelizację w diecezji. Z tymi przedstawicielami Zespół spotyka się raz do roku - choć rozważany jest też postulat, by te spotkania były częstsze. Biskupi mogą też liczyć na współpracę z Zespołem przy organizowaniu lokalnych wydarzeń ewangelizacyjnych - na zaproszenie ordynariusza członkowie Zespołu oferują nie tylko swoje rady, ale konkretną pomoc wspólnot ewangelizacyjnych. Sam Zespół spotyka się co dwa miesiące.

W planach jest III Kongres Nowej Ewangelizacji. Bp Ryś przypomniał, że pierwotnie jego tematem miała być ewangelizacja wsi. Jest ona bardziej trudna niż ewangelizacja miast, bo o ile Warszawę czy Kraków ewangelizuje się w podobny sposób, to już wieś np. na Podhalu jest zupełnie inna od tej w koszalińskim.

Nie rezygnując całkiem z tego tematu, w Zespole zaczęto się jednak zastanawiać nad tematem ewangelizacji rodziny. Rodzina jest w centrum zainteresowań Watykanu, jej poświęcony będzie synod. Bp Ryś zostawia podjęcie ostatecznej decyzji po spotkaniu z abp. Fisichellą podczas lutowej wizyty ad limina. – Z taką nadzieją jadę do Rzymu – mówi bp Ryś. - Niewątpliwie ważne jest, żeby posłuchać tego co Papieska Rada ma do powiedzenia o doświadczeniu nowej ewangelizacji Kościoła w ogóle, bo my tu jesteśmy nieraz bardzo na sobie skoncentrowani, a powinniśmy się uczyć od Kościołów doświadczających wzrostu. W Polsce z tą refleksją jest się ciężko przebić, my się z trudem od innych uczymy. Chciałbym wykorzystać to spotkanie, by się pouczyć od innych - dodał.

Reklama

Zespół ma też stronę internetową nowaewangelizacja.org, która zawiera wszelkie informacje na temat tego co dzieje się w ramach nowej ewangelizacji w Polsce.

Wraz z bp. Rysiem papieską Radę ds. Krzewienia Nowej Ewangelizacji odwiedzą: bp Zbigniew Kiernikowski z Siedlec oraz biskupi pomocniczy: bp Józef Wysocki z Olsztyna, bp Józef Wróbel z Lublina, bp Adam Szal z Przemyśla i bp Gerard Kusz z Gliwic.

Podziel się:

Oceń:

2014-01-25 09:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Zakopane: wielka ewangelizacja w sercu miasta

Jakub Jura/pl.wikipedia.org

Setki osób wzięło udział w spotkaniu modlitewnym - Tatrzańskim Worship. Wydarzenie miało miejsce 14 sierpnia w namiocie festiwalowym na Górnej Równi Krupowej w Zakopanem. W stolicy polskich Tatr rozpocznie się za kilka dni Międzynarodowy Festiwal Folkloru Ziem Górskich. Jego uczestnicy - górale z całego świata - będą modlić się o pokój na całej ziemi.

Więcej ...

Kard. Sarah do prezbiterów diecezji włocławskiej: bądźcie ludźmi Boga i ludźmi modlitwy

2024-05-16 19:49

Copyright Niedziela/Wlodzimierz Rędzioch

- Uważnie obserwujmy Kościół, jakim dzisiaj jesteśmy, a stwierdzimy, że on dużo mówi, a mało się modli. Zajmuje się sprawami niebędącymi w jego kompetencji, a zaniedbuje właściwą sobie misję, którą jest głoszenie Jezusowej Ewangelii - mówił kard. Robert Sarach do prezbiterów diecezji włocławskiej, przybyłych 16 maja do sanktuarium św. Józefa w Sieradzu.

Więcej ...

Cudowne okulary miłości

2024-05-17 14:10
Podczas uroczystości przy ołtarzu stały relikwie św. Andrzeja Boboli.

Magdalena Lewandowska

Podczas uroczystości przy ołtarzu stały relikwie św. Andrzeja Boboli.

Parafia św. Andrzeja Boboli we Wrocławiu przeżywała uroczystości odpustowe, którym przewodniczył ks. Aleksander Radecki.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

USA: rzucono wyzwanie odmówienia 50 tys. różańców w...

Świat

USA: rzucono wyzwanie odmówienia 50 tys. różańców w...

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Niedziela Łódzka

Kard. Ryś: w Kościele nic nie dzieje się bez Ducha...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli