Reklama

Kościół

Prymas Polski: formacja do kapłaństwa wychowuje do ciągłego bycia w drodze z Jezusem

KEP

Etap propedeutyczny ukierunkowany jest na kształtowanie osobowej relacji wiary wychowanka z Bogiem, w dynamice słowa Bożego i sakramentów - mówił Prymas Polski abp Wojciech Polak, który przewodniczył Mszy św. w budynku seminarium w Kaliszu na rozpoczęcie trzydniowej Sesji Formatorów Seminaryjnych, która odbywa się pod patronatem Komisji Duchowieństwa KEP. Główny temat obrad to „Organizacja etapu propedeutycznego formacji seminaryjnej”.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii Prymas Polski podkreślał, że zasady formacji kapłańskiej w Polsce, czyli "Droga formacji prezbiterów w Polsce" jasno wskazują, że „wszystkie etapy formacji podstawowej wychowują do ciągłego bycia w drodze z Jezusem w postawach wiary i nawracania się, także w doświadczeniach słabości, strat, niemocy czy bezradności”.

- Wiele razy wspomniany dokument odwołuje się więc wprost do doświadczenia pierwszych uczniów Jezusa. Tak dzieje się i tak być powinno – jak czytamy - na wszystkich etapach formacji seminaryjnej, włączenie z etapem propedeutycznym. „Fundamentalnym bowiem przedmiotem rozeznania na tym etapie ma być relacja wychowanka z Osobą Jezusa”, a zatem ciągłe poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, „czy Chrystus jest Tym, który motywuje i dynamizuje drogę życia kandydata do prezbiteratu?” – zaznaczył przewodniczący Komisji Duchowieństwa Konferencji Episkopatu Polski.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Odwołując się do dzisiejszej Ewangelii według świętego Marka wskazał, że ukazuje ona drogę formacji „dla każdego, kto chce się nawrócić i uwierzyć w Ewangelię”. - W ten sposób Jezus wybierając Dwunastu, bierze za nich konkretną odpowiedzialność. Widzimy też, jak to konkretnie czyni. Nie oszczędzając im trudności czy napięć, nie bojąc się i nie unikając rodzących się w nich pytań, nie chroniąc ich przed konfrontacją czy odrzuceniem ze strony ludzi, sam kształtuje ich i ich wychowuje. To doświadczenie „pierwszych uczniów Jezusa”, o którym opowiada nam święty Marek, zachwyca swoją głębią i konkretnością. Można powiedzieć, że oddaje w sposób wręcz przykładowy wewnętrzne zmagania powołanych – stwierdził hierarcha.

Prymas Polski zaznaczył, że pierwsi uczniowie Jezusa, ukształtowani jak zaświadcza Ewangelista Marek, cierpliwie przez Niego, mogli niewątpliwie, przezwyciężywszy kryzysy, a nawet wstyd opuszczenia Go i ucieczki spod krzyża, odnaleźć wciąż w Nim siłę i moc do takiego życia.

Podziel się cytatem

Reklama

- Poprzez czas i dynamikę okresu propedeutycznego ma stać się to udziałem powoływanych dziś przez Jezusa ludzi. Dlatego „etap propedeutyczny – jak nam wskazuje "Droga formacji prezbiterów w Polsce" – ukierunkowany jest przede wszystkim na kształtowanie osobowej relacji wiary wychowanka z Bogiem, w dynamice słowa Bożego i sakramentów, z doświadczeniem Kościoła jako wspólnoty odkupionych grzeszników” – akcentował Prymas.

Reklama

Wyraził nadzieję, że rozpoczynająca się sesja przyniesie oczekiwane owoce. - Cieszę się, że w tych dniach będziemy mogli jeszcze raz to wspólnie dostrzec. Tak bowiem odczytuję rozpoczynającą się sesję i tak też życzę, aby ona wszystkim nam, którzy podejmujemy dziś trud towarzyszenia powołanym, w tym właśnie, w uchwyceniu i osiągnięciu tego przecież zasadniczego celu, nam dopomogła – powiedział abp Wojciech Polak.

Reklama

Na wieczór zaplanowano dwie debaty. Wprowadzenie do pierwszej debaty nt. „Podstawowe założenia dotyczące organizacji etapu propedeutycznego w ośrodkach diecezjalnych, międzydiecezjalnych i regionalnych” wygłosi ks. Rafał Borkowy, prefekt etapu propedeutycznego WŚSD w Katowicach. Temat drugiej debaty to „Specyfika programu wychowawczego na etapie propedeutycznym”. Wprowadzenia w temat dokona ks. Tomasz Trzaskawka, sekretarz Zespołu ds. wprowadzenia dokumentu „Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia”.

Dzień zakończy modlitwa przed Najświętszym Sakramentem. Jutro Mszy św. w kaplicy seminaryjnej przewodniczyć będzie biskup kaliski Damian Bryl, przewodniczący Zespołu ds. wprowadzenia dokumentu „Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia”.

Wykłady wygłoszą: ks. Piotr Kot, rektor WSD w Legnicy, przewodniczący Konferencji Rektorów WSD, ks. Antonio Panaro, prefekt WSD Redemptoris Mater w Warszawie, ks. Tomasz Metelica, prefekt etapu propedeutycznego WSD w Legnicy, ks. Paweł Rybak, prefekt etapu propedeutycznego PWSD w Gnieźnie/Kaliszu, ks. Marek Panek, rektor WŚSD w Katowicach.

Sesja zakończy się w środę 9 lutego Mszą św. w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu.

- Celem trzydniowej sesji będzie wymiana doświadczeń dotyczących wprowadzania wskazań związanych z formacją kapłańską, które zatwierdziła Konferencja Episkopatu Polski. Kalisz jest tym miejscem, gdzie od października 2021 r. odbywa się etap wstępny formacji, który nakłada dokument Ratio institutionis sacerdotalis pro Polonia przyjęty 16 czerwca 2021 r., dlatego istnieje potrzeba spotkań przełożonych diecezji, w których rok propedeutyczny obowiązuje już od kilku lat, ale są też diecezje, które są przed wprowadzeniem etapu wstępnego formacji. Zatem ta sesja ma być z jednej strony zapoznaniem się z tematem okresu propedeutycznego, z drugiej wymianą spostrzeżeń oraz dyskusją – tłumaczy ks. Przemysław Tyblewski, prefekt etapu propedeutycznego ASD w Poznaniu/Kaliszu, koordynator spotkania w Kaliszu.

Reklama

Duchowny dodaje, że czas propedeutyczny to wielka pomoc w dobrym wprowadzeniu kleryków do seminarium.

Od 1 października 2021 r. w budynku seminarium duchownego w Kaliszu kandydaci do kapłaństwa z archidiecezji gnieźnieńskiej i poznańskiej oraz diecezji kaliskiej odbywają tzw. okres propedeutyczny. Stosowne decyzje, po zasięgnięciu opinii Kongregacji ds. Duchowieństwa, podjęli: abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański, abp Wojciech Polak, metropolita gnieźnieński i biskup kaliski Damian Bryl. Wybór seminarium w Kaliszu podyktowany jest faktem, że od 2020 r. alumni diecezji kaliskiej studiują w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu.

Podziel się:

Oceń:

+2 -1
2022-02-07 16:48

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nigdy nie jest za późno

Niedziela łódzka 45/2022, str. I

Ks. dr hab. Sławomir Szczyrba

Ks. Paweł Kłys

Ks. dr hab. Sławomir Szczyrba

O codzienności, relacjach i trudnościach seminarzystów z Ogólnopolskiego Seminarium dla Starszych Kandydatów do Święceń w Łodzi mówi ks. dr hab. Sławomir Szczyrba w rozmowie z kl. Michałem Wodzickim.

Więcej ...

Nowenna do Ducha Świętego

Pio Si/Fotolia.com

Jak co roku w oczekiwaniu na Niedzielę Zesłania Ducha Świętego Kościół katolicki będzie odprawiał nowennę do Ducha Świętego i tym samym trwał we wspólnej modlitwie, podobnie jak apostołowie, którzy modlili się jednomyślnie po wniebowstąpieniu Pana Jezusa czekając w Jerozolimie na zapowiedziane przez Niego zesłanie Ducha Świętego.

Więcej ...

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

2024-05-10 13:22
Raymond Nader pokazuje ślad, który zostawił mu na ręce św. Szarbel

Karol Porwich/Niedziela

Raymond Nader pokazuje ślad, który zostawił mu na ręce św. Szarbel

W Duszpasterstwie Akademickim Emaus w Częstochowie miało miejsce niezwykłe wydarzenie. Raymond Nader, który przeżył niezwykłe doświadczenie mistyczne w pustelni, w której ostatnie lata spędził św. Szarbel, podzielił się swoim świadectwem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Panie, proszę o łaskę, aby Twoje wartości mogły być...

Wiara

Panie, proszę o łaskę, aby Twoje wartości mogły być...

Nauczyciel życia duchowego

Święci i błogosławieni

Nauczyciel życia duchowego

#PodcastUmajony (odcinek 10.): O rany!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 10.): O rany!

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli