Reklama

Niedziela Łódzka

Zgierz: Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan 2022

Marianna Strugińska - Felczyńska

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Zobaczyliśmy Jego gwiazdę na Wschodzie i przyszliśmy oddać Mu pokłon” Mt 2,2 – pod tym hasłem przebiegał Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w 2022r.

Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, to czas, gdy chrześcijanie różnych wyznań spotykają się na świecie a także w Archidiecezji Łódzkiej na ekumenicznych nabożeństwach, modlitwach, konferencjach, koncertach i innych spotkaniach. Zwyczajem przyjętym na nabożeństwach w ramach Tygodnia Modlitw jest gościnna wymiana kaznodziei – w kościele danego wyznania kazanie wygłasza duchowny innej denominacji ,

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

w parafii Matki Boskiej Dobrej Rady w Zgierzu kazanie wygłosił ks. dr Marcin Undas z parafii Ewangelicko-Augsburskiej Opatrzności Bożej w Zgierzu. Podczas homilii kaznodzieja przypomniał hasło tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan , inicjatywy w ramach ekumenizmu podejmowane wspólnie z ks. abp. Grzegorzem Rysiem które trwają przez cały rok , znaczenie słowa jedność w chrześcijaństwie i apel do wiernych wszystkich wyznań o odnowę Ducha myślenia aby z zapałem głosić Ewangelię. Wśród inicjatywy jakie są kontynuowane w Duchu Ekumenicznym w naszej Archidiecezji to: Ekumeniczna Szkoła Biblijna, wspólna pielgrzymka, Droga Krzyżowa, Droga Światła, Konferencja i inne.

Ekumenizm, to idea, której celem i zadaniem jest kształtowanie postaw ludzkich w zakresie wiedzy o jedności chrześcijaństwa

Kaznodzieja nawiązał tez do treści i głównego zamierzenia w Dekrecie o Ekumenizmie który brzmi ,,Jednym z zasadniczych zamierzeń Drugiego Watykańskiego Świętego Soboru Powszechnego jest wzmożenie wysiłków do przywrócenia jedności wśród wszystkich chrześcijan. Bo przecież Chrystus Pan założył jeden jedyny Kościół.”

Co to znaczy, że Kościół jest jeden? To oznacza, że nie ma dwóch (lub więcej) Kościołów. Jest jeden. Bóg związał się w szczególny sposób ze Swoim Kościołem i poza jego społecznością nie ma zbawienia. Ojcowie nazywali go „Matką Kościołem”, z którą Bóg jako nasz Ojciec związał się w szczególny sposób. Nie ma dwóch Kościołów z dwoma listami członków. Kościół zawsze jest jeden oraz widzialny. Kościół jest Powszechny (a nie Rzymskokatolicki, Prawosławny, Reformowany, Luterański czy Baptystyczny). Prawda jest w Chrystusie. On jest Głową Kościoła Powszechnego, w którego skład wchodzą wszyscy ochrzczeni (w imię Trójjedynego Boga) wyznający Chrystusa chrześcijanie zrzeszeni w poszczególnych zborach i parafiach. Owa jedność niekoniecznie oznacza ujednolicenie struktur organizacyjnych, wszystkich zwyczajów lub czynności liturgicznych.

Reklama

Jedność to jednak nie tylko fakt, ale i wyzwanie. Mamy przyczyniać się do zachowywania jedności ponieważ zależy na niej Chrystusowi. Nicejskie Wyznanie Wiary (325 r.) formułując prawdy nt. Kościoła stwierdza, że jest on m.in. jeden oraz powszechny.

Kaznodzieja podkreślił na czym polegac ma odnowienie Ducha myślenia. Żyjemy w epoce złożonej, zmian, która wymaga od nas nowych rozwiązań. Zachęcał abyśmy byli gotowi do eksperymentowania i inicjowania nowych form ewangelizacji w służbie ubogim. Zachęcał wszystkich wiernych różnych wyzwań do głoszenie Ewangelii w sposób nowy, z odnowioną nadzieją, odnowionymi sercami. Każda Jednostka będzie musiała znaleźć własne metody pracy apostolskiej.

Podziel się:

Oceń:

2022-02-05 09:30

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: abp Ryś: Bóg objawia się jako ten, który trudność przekształca w szansę!

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Czy zauważam Boga wokół siebie?

2024-04-15 13:48

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii J 14, 6-14.

Więcej ...

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość Boga

2024-05-05 16:06
Abp Wojciech Polak

flickr.com/episkopatnews

Abp Wojciech Polak

„Gdy z wiarą patrzysz na krzyż, gdy czynisz znak krzyża na sobie, gdy znakiem krzyża błogosławisz drugich, głosisz miłość Boga potężniejszą niż grzech, potężniejszą niż śmierć. Miłość, która zwycięża obojętność i nienawiść, która niesie przebaczenie i pojednanie, która przygarnia i jednoczy” - mówił w niedzielę w Pakości Prymas Polski abp Wojciech Polak.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...