Reklama

Watykan

Wiedeń: Stolica Apostolska wiąże duże nadzieje z polskim przewodnictwem w OBWE

Prof. Zbigniew Rau

Tymon Markowski / MSZ

Prof. Zbigniew Rau

O wielkich nadziejach związanych z polskim przewodnictwem w Organizacji Bezpieczeństwa i Współpracy w Europie (OBWE) zapewnił reprezentujący w niej Stolicę Apostolską ks. prał. Janusz Urbańczyk.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podziękował on ministrowi spraw zagranicznych RP prof. Zbigniewowi Rauowi za dzisiejszą prezentację celów polskiego przewodnictwa i zapewnił, że delegacja Stolicy Apostolskiej w Wiedniu deklaruje swoje wsparcie i konstruktywne zaangażowanie na rzecz obecnego urzędującego przewodnictwa.

Ks. Urbańczyk stwierdził, iż Stolica Apostolska wierzy, że OBWE może i powinna nadal odgrywać decydującą rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa i stabilności na swoim obszarze działania, a także poza nim, jako regionalna organizacja bezpieczeństwa. Przyznał, że nie brakuje wyzwań stojących przed tą organizacją. Zacytował, słowa Ojca Świętego, który w swoim orędziu na obchody Światowego Dnia Pokoju 1 stycznia br. stwierdził, iż „nasila się ogłuszający zgiełk wojen i konfliktów, postępują choroby o rozmiarach pandemii, pogłębiają się skutki zmian klimatycznych i degradacji środowiska, pogłębia się tragedia głodu i pragnienia, a dominuje model gospodarczy oparty na indywidualizmie, a nie na solidarnym dzieleniu się”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przypomniał, iż w przemówieniu do korpusu dyplomatycznego akredytowanego przy Stolicy Apostolskiej papież wyraził zaniepokojenie z powodu zmniejszonej skuteczności wielu organizacji międzynarodowych w radzeniu sobie ze współczesnymi wyzwaniami, ponieważ ich porządek obrad jest coraz częściej dyktowany przez „mentalność, która odrzuca naturalne podstawy ludzkości i korzenie kulturowe, które stanowią o tożsamości wielu narodów”.

Delegacja Stolicy Apostolskiej przyjęła z zadowoleniem deklarację polskiego przewodnictwa OBWE, że będzie ono starało się „zapewnić, aby były słyszane wszystkie głosy, a wszystkie rady brane pod uwagę”. Ks. Urbańczyk zaznaczył, że szacunek i wzajemne zrozumienie są podstawą współpracy, która wymaga przede wszystkim realistycznej oceny aktualnych warunków rozbieżności lub konfliktu, aby powierzyć ich rozwiązanie cierpliwemu i konstruktywnemu dialogowi. Dodał, że Stolica Apostolska jest przekonana, iż OBWE jest nadal w stanie udowodnić swoją wartość w znajdowaniu niezbędnych rozwiązań i dróg naprzód, biorąc pod uwagę liczne wyzwania naszych czasów.

Reklama

Ponadto delegacja Stolicy Apostolskiej zachęciła polskie przewodnictwo do upominania się o wolność religii, która - jak mówił św. Jan Paweł II - „pokazuje, w jakim stopniu szanuje się wszystkie inne prawa człowieka".

„W tym kontekście mamy nadzieję, że szczególna uwaga zostanie poświęcona stale rosnącej nietolerancji i dyskryminacji wobec chrześcijan, żydów, muzułmanów i wyznawców innych religii. Takie nikczemne zjawiska nie tylko stanowią bowiem pogwałcenie wolności religijnej, lecz mogą wywoływać przemoc i konflikty na szerszą skalę, zagrażając w ten sposób bezpieczeństwu i stabilności obszaru OBWE, a ostatecznie zagrażając pokojowym stosunkom między państwami członkowskimi. Zapowiedziana przez polskie przewodnictwo perspektywa skoncentrowania się na człowieku pomoże poświęcić pełną uwagę wszystkim ofiarom przemocy, uznając jednocześnie specyfikę nietolerancji i dyskryminacji wobec chrześcijan, żydów, muzułmanów i wyznawców innych religii oraz odpowiadając na konkretne potrzeby wspólnot religijnych, które stają się ich ofiarą” – stwierdził ks. prał. Urbańczyk.

Na zakończenie przedstawiciel Stolicy Apostolskiej wyraził przekonanie, że OBWE stanowi ważny element budowania pokoju.

Podziel się:

Oceń:

+2 -1
2022-01-13 17:29

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Co dalej z Polską i z nami?

B. M. SZTAJNER/NIEDZIELA

Więcej ...

Gniezno: abp Antonio Guido Filipazzi przekazał krzyże misyjne misjonarzom

2024-04-28 13:19

PAP/Paweł Jaskółka

Czternastu misjonarzy - 12 księży, siostra zakonna i osoba świecka - otrzymało dziś w Gnieźnie z rąk nuncjusza apostolskiego w Polsce abp. Antonio Guido Filipazzi krzyże misyjne. „Przyjmując krzyż pamiętajcie, że nie jesteście pracownikami organizacji pozarządowej, ale podobnie jak św. Wojciech, niesiecie Ewangelię Chrystusa, Kościół Chrystusa i samego Chrystusa” - mówił nuncjusz.

Więcej ...

To praca jest dla człowieka

2024-04-29 15:37
Do parafii na Nowym Dworze przybyły liczne poczty sztandarowe i przedstawiciele Dolnośląskiej Solidarności.

Magdalena Lewandowska

Do parafii na Nowym Dworze przybyły liczne poczty sztandarowe i przedstawiciele Dolnośląskiej Solidarności.

W parafii Opatrzności Bożej na Nowym Dworze we Wrocławiu modlono się w intencji ofiar wypadków przy pracy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

św. Katarzyna ze Sieny - współpatronka Europy

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

Wiara

Każde cierpienie połączone z Chrystusowym krzyżem...

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Kościół

W czasie Roku Świętego 2025 nie będzie specjalnego...

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Aspekty

Zmarł ks. Zbigniew Nidecki

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Kościół

Sosnowiec: bp Artur Ważny – nowym biskupem sosnowieckim

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...