Reklama

Kościół

Największe kolędowanie po raz 28. w Będzinie!

Mat.prasowy

Cała Polska kolęduje w Będzinie. Już po raz 28. Międzynarodowy Festiwal Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika zgromadzi wspaniałych wykonawców z Polski, Litwy, Ukrainy i Białorusi oraz wierną, festiwalową publiczność, która z zapartym tchem śledzić będzie zmagania finalistów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Za nami zakończony tuż po Bożym Narodzeniu I etap – przesłuchania eliminacyjne w rejonach z udziałem niemal tysiąca wykonawców. Teraz zwycięzcy spotkają się w Będzinie na finałach – wyjaśnia ks. Piotr Pilśniak, dyrektor Festiwalu. - Festiwal rozpoczniemy koncertem inauguracyjnym 10 stycznia o godz. 19.00 w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca "Śląsk". To wyjątkowa gratka dla melomanów, ale gwarantujemy, że całe festiwalowe zmagania będą nie mniej ciekawe, pełne serca, pasji, zaangażowania, radości i wzruszeń – dodaje kapłan.

Przesłuchania finałowe potrwają od czwartku do soboty – 13-15 stycznia. Wszystko wskazuje na to, że większość wykonawców będzie występowała w Będzinie na żywo, choć kilkanaście wystąpień obejrzymy w formie nagrań. Tym trudniejszy będzie wybór, jakiego dokonać musi złożona z wybitnych ekspertów festiwalowa komisja, która wyłoni laureatów i przyzna nagrody z tą najważniejszą – Grand Prix wysokości 10 tysięcy złotych, ufundowanym przez prezydenta Będzina Łukasza Komoniewskiego. Jury przewodniczyć będzie prof. dr hab. Agnieszka Franków-Żelazny z Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego we Wrocławiu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zwieńczeniem Festiwalu będzie Koncert Galowy, na który organizatorzy zapraszają w niedzielę 16 stycznia o godz. 16.00. Jego reżyser, Dariusz Wiktorowicz, jak zawsze zaprezentuje najciekawsze wykonania edycji, a tym razem pochyli się także (wraz z uczestnikami) nad najpiękniejszymi świątecznymi dekoracjami. Wystąpią także zdobywcy Grand Prix dwóch poprzednich edycji – Szalone Małolaty z Elbląga oraz Szalowski Zespół Wokalny.

Podziel się cytatem

Reklama

Całość Festiwalu – koncerty inauguracyjny i galowy oraz przesłuchania finałowe odbędą się w nowopowstałej hali sportowo-widowiskowej Będzin-Arena (ul. Sportowa 20). Wstęp na wszystkie wydarzenia jest wolny, jednak przy wejściu na koncert inauguracyjny i galowy organizatorzy proszą o dobrowolne pokazanie paszportu covidowego.

Reklama

- Ci, którzy nie zechcą okazać dokumentu, zostaną wliczeni do puli osób niezaszczepionych. Jeśli widownia zapełni się powyżej określonego prawem limitu, dalsze wpuszczanie widzów bez okazania paszportu nie będzie możliwe. Dane z certyfikatów nie będą przez nas gromadzone – ich sprawdzanie wiąże się tylko z zarządzaniem liczbą widzów, których możemy wpuścić na koncerty – wyjaśnia Jarosław Ciszek.

Reklama

Partnerem Strategicznym 28. edycji Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika jest Grupa LOTOS.

- Bardzo ważna jest dla nas działalność charytatywna, troska o środowisko oraz o podtrzymanie tradycji narodowych i krzewienie postaw patriotycznych. Przyjęliśmy rolę partnera strategicznego 28. już edycji Międzynarodowego Festiwalu Kolęd i Pastorałek im. ks. Kazimierza Szwarlika. Wydarzenie to jest przede wszystkim promocją polskiego folkloru, narodowych i regionalnych tradycji oraz manifestacją przywiązania do chrześcijańskich wartości. Festiwal ten udowadnia, że bożonarodzeniowe tradycje, kolędowanie i śpiewanie pastorałek, kształtują kolejne pokolenia Polaków. Festiwal Kolęd i Pastorałek umacnia więc naszą narodową tożsamość – mówi Zofia Paryła, prezes zarządu Grupy LOTOS .

Szczegóły dotyczące Festiwalu oraz transmisja przesłuchań i koncertów na stronie www.mfkip.pl.

- Zapraszamy do Będzina, by przedłużyć świąteczną atmosferę. Niech kolędowanie z wykonawcami ogrzeje serca i sprawi, by świat stał się piękniejszy, a Nowy Rok niósł przez wszystkie dni orędzie nadziei i pokoju – mówi ks. Pilśniak.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2022-01-03 11:19

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kolędowe święto z sukcesem 10-latka

Wolontariusze i pracownicy festiwalu z biskupem i ks. Pilśniakiem

Piotr Wyparło/MFKiP

Wolontariusze i pracownicy festiwalu z biskupem i ks. Pilśniakiem

Grand Prix dla solisty Filipa Płażalskiego – to decyzja jurorów największego przeglądu kolęd w Europie, który po raz 28. odbył się w Będzinie.

Więcej ...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Więcej ...

Papież w Trieście: spotkanie z migrantami i osobami niepełnosprawnymi

2024-05-04 14:54

Monika Książek

Biskup Triestu, Enrico Trevisi, ogłosił program wizyty papieża w stolicy Friuli-Wenecji Julijskiej 7 lipca z okazji 50. Tygodnia Społecznego Katolików we Włoszech. Sekretarz generalny Konferencji Episkopatu Włoch, abp Giuseppe Baturi, zapowiedział tę podróż w styczniu br.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

Wiara

Zatrzymajmy się dziś i mocno przyjmijmy krzyż naszego...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Florian, żołnierz, męczennik

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...