Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Spotkania wigilijne Caritas

Archiwum Caritas Archidiecezji Łódzkiej

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia Caritas Archidiecezji Łódzkiej zorganizowała spotkania wigilijne dla swoich podopiecznych.

Ze względu na sytuację epidemiczną spotkania odbywały się w ograniczonym gronie, w poszczególnych placówkach, a część podopiecznych otrzymała paczkę na święta. W sumie ze wsparcia przed Bożym Narodzeniem skorzystało 500 najbardziej potrzebujących pomocy osób.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Boże Narodzenie, ze względu na swój rodzinny charakter, jest szczególnie trudnym czasem dla osób samotnych, chorych czy bezdomnych. Dlatego pracownicy i wolontariusze Caritas starannie przygotowują spotkania wigilijne i włączają w nie podopiecznych, by było jak w domu. Wspólne przygotowania ozdób choinkowych i stroików, wspólne ubieranie choinki, a nawet wspólne wypieki czy robienie sałatek sprawiają, że ludzie wracają pamięcią do najlepszych wspomnień, do czasu, kiedy mogli spędzać Boże Narodzenie w rodzinnym domu. Dla wielu naszych podopiecznych Dom Dziennego Pobytu, świetlica dla dzieci czy świetlica dla osób bezdomnych są jak drugi dom.

Reklama

- Mimo, że mam dzieci i wnuki, z którymi spędzę święta, nie mogłam się doczekać naszej Wigilii w „domku” – mówi wzruszona pani Teresa, seniorka w Domu Dziennego Pobytu przy ul. Gdańskiej 111. – To miejsce to jak drugi dom. Spędzam tu większość mojego dnia, jem posiłki, mam z kim porozmawiać, zawsze są jakieś ciekawe zajęcia – dodaje. - Atmosferę świąt już czujemy od tygodnia – opowiada pan Grzegorz. - Piekliśmy pierniki, tak, że pachniało w całym budynku. Zanieśliśmy swoje wypieki dzieciom ze świetlicy tuż obok. Seniorzy z Domu Dziennego Pobytu przy ul. Gdańskiej 111 spotkali się przy wspólnym stole we wtorek, 21 grudnia, seniorzy z domu przy ul. Odolanowskiej 46 - w czwartek. W środę, w niewielkim gronie spotkali się wolontariusze i podopieczni Punktu Pomocy Charytatywnej przy ul. Wólczańskiej 108 w Łodzi. Wielu spośród zasiadających przy stole nie ma swojego domu. Czas przy stole z białym obrusem w Caritas, to jedyna szansa na świętowanie Bożego Narodzenia. - Nie mogę mówić ze wzruszenia, tak tu pięknie – nie kryje łez pani Krystyna. – Wszystko tak pięknie przygotowane: ryba, kapusta z grochem, barszcz, a do tego podaje do stołu sama pani kierownik – dodaje.

Każdy z uczestników spotkania dostał jeszcze paczkę na wynos, a w niej żywność, słodycze i ciepłe skarpety. Prezenty od Świętego Mikołaja Biskupa dostali też podopieczni Specjalistycznych Świetlic Środowiskowych Caritas przy ul. Gdańskiej i Odolanowskiej w Łodzi, którzy mieli swoje spotkania wigilijne w środę i w czwartek. Dzień przed wigilią świąteczne paczki otrzymali podopieczni Punktu Pomocy Charytatywnej Caritas. Każde ze spotkań, choć każde wigilijne – było trochę inne. Każdy z uczestników zasiadał do stołu z bagażem własnych doświadczeń, pamięcią wcześniejszych Wigilii. Słowa ewangelii o Bożym Narodzeniu, kolęda, zapach smażonego karpia, światło choinki przemawiały do każdego indywidualnie. Jedno było wspólne dla świątecznych spotkań Caritas – wzajemna troską i wdzięczność, że kolejny raz każdy z uczestników mógł odnaleźć swoje miejsce przy stole. Produkty do przygotowania spotkań wigilijnych przekazał właściciel marki Selgros Cash&Carry. Produkty spożywcze do paczek zostały zakupione w ramach projektu „Pomoc świąteczna” współfinansowanego ze środków Wojewody Łódzkiego.

Podziel się:

Oceń:

2021-12-28 18:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Startują łódzkie Senioralia!

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Czego tak naprawdę Maryja oczekuje od nas wołaniem z Fatimy?

Karol Porwich/Niedziela

Zapewne każdy z nas słyszał o objawieniach Matki Bożej w Fatimie, ale czy tak naprawdę wiemy, co wtedy Maryja chciała nam przekazać? Czy orędzie fatimskie to tylko historia, wydarzenie, sensacja? Co ono oznacza dla mnie, dla mojego życia?

Więcej ...

Ania Broda: pieśni maryjne są bezcennym skarbem kultury

2024-05-14 15:52

Magdalena Pijewska/Niedziela

Pieśni maryjne są bezcennym skarbem kultury ze względu na piękno języka, słownictwo i oryginalne melodie - mówi KAI Ania Broda. Pieśni biblijne i apokryficzne, balladowe i legendy, pogrzebowe i weselne, pielgrzymkowe czy mądrościowe - to pobożnościowe, ale i kulturowe bogactwo tradycyjnej muzyki, jaką Polacy przez pokolenia oddawali cześć Maryi. O dawnych polskich pieśniach maryjnych - ich znaczeniu, źródłach, rodzajach i bogactwie - opowiada wokalistka, cymbalistka, kompozytorka i popularyzatorka dawnych polskich pieśni. Wydała m. in. z Kapelą Brodów płytę "Pieśni maryjne".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Kościół

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania