Reklama

Niedziela Częstochowska

O wspólnotach na forum

Maciej Orman/Niedziela

Za nami XXIII Forum Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej, które odbyło się w parafii św. Floriana w Częstochowie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spotkanie było pierwszym po 2-letniej przerwie wymuszonej pandemią. – Pandemia sparaliżowała działania wspólnot. Chcemy się zobaczyć i porozmawiać, co dalej czynić – powiedział „Niedzieli” ks. Dariusz Nowak, proboszcz parafii św. Floriana oraz asystent Rady Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej. Zapowiedział również, że na wiosnę odbędą się wybory zarządu rady.

Podczas forum poruszono temat synodu. Jego uczestnicy mogli się również zapoznać z nowym programem duszpasterskim: „Posłani w pokoju Chrystusa”, którego realizacja rozpoczęła się w Polsce w I niedzielę Adwentu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W programie forum znalazły się: modlitwa Koronką do Bożego Miłosierdzia, spotkanie przy kawie, prezentacja wspólnot oraz Msza św.

Maciej Orman/Niedziela

Spotkanie były okazją do prezentacji młodych wspólnot, takich jak Zakon Rycerzy św. Jana Pawła II, którego celem jest popularyzacja nauczania papieża Polaka, oraz Stowarzyszenie Pielgrzymi Niepokalanej, które wynagradza za grzechy aborcji i modli się o jej całkowite zaprzestanie, ale które także niesie konkretną pomoc matkom chcącym poddać się aborcji. Ponadto stowarzyszenie koordynuje w Częstochowie akcję „Paczuszka dla maluszka”, której inicjatorem jest Fundacja Małych Stópek.

– Zbieramy dary dla kilku ośrodków i dla naszych podopiecznych – poinformowała Iwona Chałaszczyk, prezes Pielgrzymów Niepokalanej. Do Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego nr 5 w Częstochowie dotarły już pierwsze partie. Podopieczni potrzebują ręczników jednorazowych, nawilżanych chusteczek, ale także czekoladek. Do ośrodka opiekuńczo-leczniczego prowadzonego przez Stowarzyszenie Pielęgniarsko-Opiekuńcze „Z Ufnością w Trzecie Tysiąclecie” przy ul. Michałowskiego trafią z kolei: pampersy, słoiczki z zupkami, kaszki i poduszki-przytulanki.

– W zbiórkę zaangażowało się bardzo dużo parafii i kilka przedszkoli – cieszyła się Jowita Kostrzewska z Pielgrzymów Niepokalanej. Dzięki hojności ludzi o wrażliwym sercu prezenty trafią także do 30 dzieci z rodzin, którym jest trudniej, lub biednych, którymi opiekuje się stowarzyszenie.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Akcja „Paczuszka dla maluszka” potrwa do 6 stycznia, dlatego do Księgarnio-kawiarni Niebo w mieście Częstochowa przy ul. Mirowskiej 4 wciąż można przynosić: pampersy, nutridrinki, środki czystości, nowe ubranka, nowe zabawki rozwojowe, które będzie można również łatwo uprać (nie pluszaki).

Podczas forum obecni byli reprezentanci takich wspólnot jak: Stowarzyszenie Rodzin Katolickich, Stowarzyszenie Czcicieli Miłosierdzia Bożego im. s. Faustyny Kowalskiej, Klub Inteligencji Katolickiej, Sodalicja Mariańska, Stowarzyszenie Nowa Ewangelizacja, Stowarzyszenie Opieki Hospicyjnej Ziemi Częstochowskiej, Katolickie Stowarzyszenie Pielęgniarek i Położnych Polskich, Akcja Katolicka, Rycerstwo Niepokalanej, Katolicki Ruch Dobroczynny „Betel”, Rycerze Kolumba, Fundacja Dla Życia i Rodziny im. Jana Pawła II oraz Parafialny Zespół Animacji i Ewangelizacji działający w parafii św. Floriana.

XXIII Forum Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej odbyło się w dniu pogrzebu abp. Stanisława Nowaka, który w 1995 r. powołał Radę Ruchów, Stowarzyszeń i Bractw Archidiecezji Częstochowskiej.

Więcej w „Niedzieli Częstochowskiej” z datą 9 stycznia 2022 r.

Podziel się:

Oceń:

+2 -1
2021-12-19 17:34

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dziedzictwo polskiej wsi zapisane w przydrożnych kapliczkach. Konkurs malarski dla twórców ludowych

Narodowy Instytut Kultury i Dziedzictwa Wsi organizuje konkurs malarski dla twórców ludowych z całej Polski pt. „Duchowe świadectwa kapliczek przydrożnych”.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Jasna Góra: „Perły od królów, złoto od rycerzy” - królewskie atrybuty Patronki Polski

2024-05-02 09:59

Karol Porwich/Niedziela

„Perły od królów, złoto od rycerzy”, tysiące brylantów i innych kamieni szlachetnych, a nawet meteoryty znalezione w różnych częściach świata czy ślubne obrączki, w tym ta wyrzucona z transportu do Auschwitz, to od wieków darami wyrażany hołd, Tej, która w naszej Ojczyźnie sławiona jest jako Królowa Polski i Polaków. Już w XV w. Jan Długosz nazwał Matkę Chrystusa czczoną w jasnogórskim obrazie cudami słynącym „najdostojniejszą Królową świata i naszą”. Wizerunek Jasnogórskiej Bogurodzicy od początku powstania częstochowskiego klasztoru uznany za niezwykły, otoczony został powszechnym kultem przez wiernych, ale i przez polskich królów. Wyrazem tego były także korony i niezwykłe szaty nakładane na obraz.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst