W Częstochowie już działa nowo wybudowana kuchnia św. Józefa wraz z jadłodajnią. W tym nowoczesnym i wyposażonym w pełną infrastrukturę gastronomiczną miejscu codzienną pomoc żywnościową otrzymują osoby potrzebujące.
Reklama
Ta inwestycja Caritas Archidiecezji Częstochowskiej jest materialnym dziełem pomocy upamiętniającym Rok św. Józefa 2020-2021 oraz odpowiedzią na apel o niemarnowanie żywności, jej pełne przetwarzanie, a następnie przekazywanie osobom potrzebującym. Znajduje się przy ul. Ogrodowej 24/44. W tym budynku pomocą żywnościową może być objętych 300-600 osób, a wcześniej było 250 osób. Jest to możliwe przez udział częstochowskiej Caritas w różnych projektach, we współpracy z Urzędem Miasta i Ministerstwem Rodziny i Polityki Społecznej.[id="119987][/zdjecie]
Beata Pieczykura/Niedziela
Pomóż w rozwoju naszego portalu
Uroczystego otwarcia i poświęcenia dokonał abp Wacław Depo. Metropolita częstochowski modlił się o Boże błogosławieństwo dla tego dzieła. – Jest to zewnętrzny wyraz wewnętrznego obdarowania i troski o ludzi ubogich – zaznaczył i wyjaśnił: – Trzeba wychowywać siebie nawzajem do wdzięczności. Ludzie będą przychodzić i korzystać z posiłków, które ktoś przygotowuje. Tu trzeba najpierw dostrzec sprawę wewnętrzną. Wszyscy jesteśmy odpowiedzialni, aby nikomu nie brakowało chleba, żeby nikt z tego miejsca nie odszedł głodny. Tu wołam o prawdę o człowieku. Kuchnia, jadłodajnia i magazyny żywnościowe są po to, by sobie pomóc nawzajem, podkreślam, z wdzięcznością, a nie z roszczeniem takich czy innych praw, które każdemu człowiekowi przysługują.
Ksiądz Marek Bator, dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej, przybliżył historię powstania projektu i podziękował wszystkim osobom i firmom, które na przeróżne sposoby wspomagały powstanie kuchni, przede wszystkim abp. Wacławowi Depo, który był „ogniem motywującym tego projektu”, bp. Andrzejowi Przybylskiemu, kapłanom, ojcom paulinom, a także: władzom wojewódzkim, miejskim, samorządowym, parlamentarnym, przedstawicielom Lasów Państwowych, firmom, placówkom, przyjaciołom z Włoch i pracownikom Caritas.
Reklama
Dyrektor Caritas Archidiecezji Częstochowskiej podkreślił opatrznościową rolę św. Józefa w powstaniu dzieła i ofiarność ludzi świeckich z całej archidiecezji, którzy w ramach jałmużny wielkopostnej przekazali na ten cel 300 tys. zł. – To miejsce będzie spełniało swoją rolę chociażby pod kątem osób niepełnosprawnych, starszych, niedołężnych. Tu wszystko jest na poziomie zero. Ten projekt ma wymiar ekologiczny. Żywność krótkoterminową będziemy tu przetwarzać i rozdysponowywać dla osób potrzebujących, dlatego że nie chcemy pozwolić na to, by żywność była utylizowana – mówił ks. Bator.
Robert Magdziarz, wicewojewoda śląski, odczytał list od Marleny Maląg, minister rodziny i polityki społecznej, która stwierdziła, że to dzieło jest pierwszym uczynkiem miłosierdzia: głodnych nakarmić oraz „wypełnieniem obowiązku względem bliźniego”.
Tego dnia archidiecezjalna Caritas wyraziła swoją wdzięczność i mającym udział w powstaniu obiektu wręczyła statuetki. W tym gronie jest także ks. Jarosław Grabowski, redaktor naczelny „Niedzieli”.
W dniu poświęcenia kuchni Eugeniusz Ziętal, jeden z dobroczyńców, zaangażowany w budowę, powiedział: – Chciałem dla ludzi starszych coś pozostawić po sobie. Swój czas prywatny i zawodowy poświęcałem tu na dopilnowanie różnych spraw, od podstaw do skończenia tego budynku.