Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Zakończyły się Łódzkie Dni Dantego Homo Viator

ks. Paweł Kłys

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Spektakl „Krzesła” na podstawie Farsy tragicznej Eugène Ionesco, „Niechętny Dantemu” - spotkanie z Bogusławem Kiercem, przedstawienie „Inferno” na podstawie „Boskiej komedii” Dantego Alighieri, „Czyściec” na podstawie „Boskiej komedii” Dantego Alighieri, a także „Paradiso” na podstawie „Boskiej komedii” Dantego Alighieri oraz wernisaż wystawy „Grafika, malarstwo, rzeźba” to wydarzenia związane z zakończonymi dziś Dniami Dantego w Łodzi, które wpisują się w światowe obchody 700. Rocznicy śmierci Dante Alighieri (1265-1321), jednego z najwybitniejszych i najbardziej znanych twórców literatury światowej. Jego monumentalny poemat „Boska komedia” jest jednym z najważniejszych utworów w historii twórczości europejskiej.

Łódzkie Dni Dantego – Homo Viator - odbywające się w dniach 2 - 7 listopada br. miały miejsce w Teatrze Logos działającym przy Kościele Środowisk Twórczych w Łodzi, a ich organizatorem było Europejskie Centrum Kultury LOGOS.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jak zauważa ks. Waldemar Sondka – Dni Dantego w Łodzi miały odbyć się w zupełnie innym kształcie – miał być festiwal Dantego oraz sesja naukowa, ale trwająca pandemia wszystko pokrzyżowała. – tłumaczy łódzki duszpasterz środowisk twórczych. – Jednak pomimo trudności wraz z księdzem arcybiskupem podjęliśmy decyzję, że Dni Dantego w Łodzi odbędą się – może nieco skromniej, ale w naszym teatrze Logos. Jak powiada Kohelet – wszystko ma swój czas – także Dni Dantego mają swój czas w Łodzi. – dodaje.

Zwieńczeniem łódzkich obchodów 700. Rocznicy śmierci Dantego Alighieri była Msza Święta celebrowana dziś w kościele środowisk twórczych w Łodzi w intencji zmarłego twórcy Boskiej Komedii przez metropolitę łódzkiego arcybiskupa Grzegorza Rysia.

W homilii skierowanej do artystów i twórców kultury metropolita łódzki zauważył, że – to wszystko co robimy, jest odbiciem prawdziwego życia. Prawdziwe życie jest z Bogiem. Prawdziwe jest to, co ma wartość wieczną, prawdziwe jest to, co na nowo odnajdziemy w Bogu, kiedy wejdziemy do nieba za Chrystusem. To jest perspektywa wielkiej nadziej, którą otwiera nam list do Hebrajczyków i niewątpliwie otwiera nam Dante swoją Komedią. – zaznaczył abp Ryś.

Reklama

- Chrystus wszedł do nieba przed nami – ale po co? – pytał kaznodzieja. – Jezus wszedł do nieba ofiarując własną Krew, by oczyścić nas z martwych uczynków, byśmy mogli służyć Bogu żywemu. My nie możemy wejść do tego nieba sami, bez Chrystusa, bo nasze czyny są martwe. Tu się pojawia pytanie – kiedy ludzkie czyny są martwe? Odpowiada św. Jan w swoim liście – kto nie miłuje trwa w śmierci. Martwe czyny to są te, które nie są dokonane z miłości. Te czyny, które są dokonane z miłości, to są czyny żywe. – podkreślił duchowny.

Na koniec homilii - nawiązując do Ewangelii - arcybiskup Grzegorz podkreślił, że żywym czynem jest czyn ubogiej wdowy, która podzieliła się z Bogiem wszystkim co posiadała – wrzucając do skarbony dwa pieniążki, natomiast martwym czynem jest zachowanie uczonych w piśmie, których postępowanie jest nieewangeliczne

Po zakończeniu Eucharystii metropolita łódzki wygłosił wykład zatytułowany: troska Dantego o Kościół.

Teatr LOGOS działa przy Kościele Rektoralnym Środowisk Twórczych. Kościół ten i Teatr LOGOS tworzą centrum kultury chrześcijańskiej Łodzi. W listopadzie 2004 roku ks. Arcybiskup Władysław Ziółek Metropolita Łódzki erygował tu Europejskie Centrum Kultury LOGOS, które uzyskało status organizacji pożytku publicznego. Jest to prestiżowe miejsce spotkań środowisk twórczych, naukowych i intelektualnych. Odbywają się tu nie tylko spektakle teatralne, ale różnorodne imprezy kulturalne.

Podziel się:

Oceń:

2021-11-08 09:32

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Święcenia Kapłańskie w Seminarium 35+

Święcenia kapłańskie w Seminarium 35+

ks. Paweł Gabara

Święcenia kapłańskie w Seminarium 35+

– Wchodzenie dzisiaj w kapłaństwo jest aktem mężnej pokory! Nie można inaczej. Trzeba mieć w sobie męstwo i trzeba mieć w sobie pokorę w takim poczuciu, że zstępujemy w kapłaństwo! Noście to w sobie! – mówił abp Grzegorz Ryś.

Więcej ...

Matko w Studziannej na krześle siedząca, módl się za nami...

2024-05-19 20:50

Adobe Stock

Cudowny Obraz został 18 sierpnia 1968 r. ukoronowany papieskimi koronami przez Ks. Kard. Stefana Wyszyńskiego Prymasa Polski, oraz Ks. Kard. Karola Wojtyłę i Ks. Bpa Piotra Gołębiowskiego, Administratora Diecezji Sandomierskiej. W tym czasie wizerunek zaczął być nazywany obrazem Matki Bożej Świętorodzinnej.

Więcej ...

Kard. Nycz: wszyscy możemy robić dużo więcej na rzecz wsparcia kobiet w ciąży

2024-05-20 17:59
kard. Kazimierz Nycz

Karol Porwich/Niedziela

kard. Kazimierz Nycz

Wzmocnienie pomocy kobietom, które przeżywają problemy związane z ciążą jest absolutnie niezbędne - powiedział KAI kard. Kazimierz Nycz. “Możemy w tej dziedzinie robić dużo więcej: zarówno społeczeństwo, państwo, samorządy jak i Kościół” - stwierdził metropolita warszawski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj