Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Krajobraz Serca

Marek Kamiński

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zakończył się I Festiwal Sztuki Młodych Niepełnosprawnych „Krajobraz Serca”, zorganizowany przez Fundację Integracja JP II. Festiwal składał się z cyklu konkursów dla osób niepełnosprawnych. Obejmował cztery dziedziny sztuki: wokalną, sztuki piękne, literaturę i teatr. Prace młodych artystów oceniało jury w składzie: prof. Alicja Barbara Panek – Piętkowska, prof. Jolanta Rudzka – Habisiak, prof. dr hab. Beata Zawadzka – Kłos, dr hab. Marcin Brzozowski oraz red. Dariusz Pawłowski. - Spotkaliśmy tutaj radosnych ludzi, bardzo uzdolnionych artystycznie. Jesteśmy zbudowani ich pasją, determinacją z jaką podchodzą do swojej twórczości. Myślimy, że naszym posłannictwem jest pomagać tym osobom, aby ich drogi twórcze i artystyczne były coraz piękniejsze - mówiła prof. Alicja Barbara Panek – Piętkowska.

Zobacz zdjęcia: Łódź: Krajobraz Serca

W ostatnim spotkaniu konkursowym uczestniczył Andrzej Górczyński Członek Zarządu Województwa Łódzkiego – Jan Paweł II powiedział niegdyś „Człowiek jest wielki nie przez to, kim jest, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi”. Zdanie, które wypowiedział Jan Paweł II towarzyszyło mi podczas drogi do kaplicy parafii św. Anny, w której odbywał się festiwal. To niezwykłe wydarzenie jest przecież dedykowane Janowi Pawłowi II papieżowi, który podkreślał, że miarą człowieczeństwa jest m.in. pomoc niepełnosprawnym oraz wykluczonym. Festiwal w szczególny sposób realizuje papieską ideę pomocy kierując ją do najmłodszych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Festiwal „Krajobraz Serca” to nie tylko konkursy, to również warsztaty i wydarzenia kulturalne. - Uczestnicy mieli okazję wysłuchać koncertu Grupy Wokalnej „Gloria de Dios” pod kierunkiem Ewy Szkulnik z Piotrkowa Trybunalskiego, a także Orkiestry Kameralnej „Łódzkie Smyczki” pod dyrekcją prof. Ryszarda Osmolińskiego – podkreśliła Izabella Żebrowska dyrektor artystyczny festiwalu.

Spotkaniom towarzyszyły również warsztaty „Malowane wolą”. Uczestnicy tych zajęć mieli okazję poznać unikalne sztuki walki: Jeet Kune Do stworzoną przez samego Bruce'a Lee, Capoeira, która powstała w Brazylii oraz karate tradycyjne, pokazowy trening w wykonaniu adeptów Łódzkiej Akademii Katate Tradycyjnego, szkoły Katarzyny Krzywańskiej – mistrzyni świata, Europy i Polski. Chętnych nie brakowało w zajęciach ruchowo integracyjnych „Z Muzą jest fajnie”, w których brali udział wszyscy uczestnicy spotkań.

Reklama

Festiwal zakończył się koncertem niewidomej piosenkarki Wiesławy Stolarczyk i Izabelli Żebrowskiej, wszechstronnej skrzypaczki, dyrektora artystycznego i pomysłodawcy festiwalu. Artystkom towarzyszył zespół Manijak Band.

- Cel festiwalu został osiągnięty, talenty zostały odkryte. Zdajemy sobie sprawę, że tych talentów jest o wiele więcej, więc nie kończymy na pierwszej edycji. Festiwal będziemy kontynuować w następnych latach. Najważniejszy jest uśmiech dziecka, które czuje się zintegrowane, ubogacone tym, że jest zauważone i za ten dar od Pana Boga otrzymało również nagrodę – powiedział ks. dr Piotr Turek prezes Fundacji Integracja JP II.

Festiwal objęty był patronatem honorowym abp Grzegorza Rysia Metropolity Łódzkiego, prof. Piotra Glińskiego Wiceprezesa Rady Ministrów, Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, Mikołaja Pawlaka Rzecznika Praw Dziecka oraz Grzegorza Schreibera Marszałka Województwa Łódzkiego. Patronatem medialnym festiwal objął m.in. Tygodnik Niedziela.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-10-26 14:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Dyspensa od obowiązku uczestniczenia we Mszy św. świątecznej i niedzielnej

Archidiecezja Łódzka

Więcej ...

Za mały mój rozum na tę Tajemnicę, milknę, by kontemplować

2024-03-29 06:20

Adobe. Stock

W czasie Wielkiego Postu warto zatroszczyć się o szczególny czas z Panem Bogiem. Rozważania, które proponujemy na ten okres pomogą Ci znaleźć chwilę na refleksję w codziennym zabieganiu. To doskonała inspiracja i pomoc w przeżywaniu szczególnego czasu przechodzenia razem z Chrystusem ze śmierci do życia.

Więcej ...

Nuncjusz Apostolski w Wielki Czwartek: Każdy dobry uczynek względem drugiego człowieka jest posługą mycia nóg

2024-03-29 08:56

Episkopat news

Każdy dobry uczynek względem drugiego człowieka - zwłaszcza cierpiącego i tego, który nie cieszy się wielkim poważaniem - jest posługą mycia nóg. Do tego właśnie wzywa nas Pan: uniżyć się, nauczyć się pokory i odwagi dobroci - mówił Nuncjusz Apostolski w Polsce abp Antonio Guido Filipazzi w homilii Mszy św. Wieczerzy Pańskiej, której przewodniczył w Sanktuarium Narodowym św. Andrzeja Boboli w Warszawie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Wiadomości

Przerażające dane: 1937 osób między 15. a 17. rokiem...

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Kościół

Dziś Wielki Piątek - patrzymy na krzyż

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Wiara

Świadectwo Abby Johnson: to, że zobaczyłam aborcję na...

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...

Kościół

Komisja Liturgiczna: apel do kapłanów o wygłaszanie...