Reklama

Niedziela Łódzka

Parafia pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Ksawerowie

Justyna Kunikowska

Parafia pełna wdzięczności

Kościół w Ksawerowie od samego początku istnienia stanowi wotum dziękczynne ku czci Matki Boskiej Częstochowskiej.

Reklama

Historia miejsca

Początkowo drewniana a następnie murowana kaplica powstała na terenie kolonii Ksawerów dzięki pracy przez jej mieszkańców oraz ludzi z okolicznych wsi należących do parafii św. Mateusza w Pabianicach. Wybudowana została w latach ok. 1840 – 1852 r. jako wotum wdzięczności za ocalenie od zarazy (cholery), która ominęła nie tylko wieś Ksawerów ale także Teklin, Dąbrowę, Widzew, Rypułtowice, Żdżary.

Kaplica z czasem okazała się zbyt mała dla wiernych uczęszczających na nabożeństwa i eucharystię, co stało się czynnikiem zapalnym do powiększenia gmachu. W tym samym czasie miało miejsce pewne wydarzenie, które zbiegło się z prośbami do ówczesnych władz z prośbą o przebudowę świątyni. Pociąg, którym podróżował przez gubernię piotrkowską car rosyjski z rodziną uległ wypadkowi a rodzina królewska uszła z życiem. Na dowód wdzięczności za ocalenie cara, zwrócono się do gubernatora, by wznieść kościół. Władze rosyjskie przychyliły się do przebudowy, a w piśmie zawarto słowa:

Reklama

Murowana kaplica we wsi Ksawerów, w myśli zarządzenia Gubernialnego Urzędu Piotrowskiego i na życzenie gromadzkiego zebrania mieszkańców wsi Ksawerów, Teklin, Dąbrowa gm. Widzew pow. łaskiego — ma być odbudowana i powiększona na pamiątkę cudownego ocalenia życia cesarza Aleksandra III i Jego Rodziny z katastrofy kolejowej w dniu 17 października 1888 r. z tym że w kaplicy wystawiony będzie obraz Przenajświętszej Częstochowskiej Bogurodzicy, a na nim napis w języku polskim następującej treści:

„Na pamiątkę cudownego ocalenia życia Najjaśniejszych Państwa i Ich Rodziny

w dniu 17/29 października 1888r.”

Powiększony budynek służył mieszkańcom okolicznych wsi, których z roku na rok przybywało i przybywa po dziś dzień. Kościół stanowił świątynię filialną parafii pw. Św. Mateusza w Pabianicach do roku 1933. W tym czasie dekretem bp Wincentego Tymienieckiego 15. 07 1933r. erygowano nową parafię p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Ksawerowie. Była to ostatnia parafia erygowana przez biskupa Tymienieckiego.

Wspólnota Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus

Do Parafii Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus przybyły w październiku 1958 r, by podjąć pracę apostolską. Dwie siostry bliźniaczki – s. Etiena i s. Eliana rozpoczęły pracę w zakrystii w kościele parafialnym oraz katechizację dzieci. Ważnym wydarzeniem nie tylko dla wspólnoty sióstr, ale i dla parafian było otwarcie przedszkola, które rozpoczęło swoją działalność 1 września 1999 r., a miesiąc później uroczyście zostało poświęcone przez arcybiskupa Władysława Ziółka. Obecnie pamięć o zmarłej siostrze Elianie nadal pozostaje w sercach parafian. Poświęcona tablica upamiętniająca jej działalność jest miejscem modlitw wielu wiernych. Za jej przyczyną parafianie potwierdzają, że otrzymują od Boga wyproszone łaski.

Kult i patroni

Widniejąca w mozaikowym ołtarzu głównym postać Czarnej Madonny, jak głosi legenda została napisana przez św. Łukasza Ewangelistę, na fragmentach stołu Świętej Rodziny. Gdy spojrzy się pod kątem na ikonę widać ślady łez. Drugorzędnym patronem jest św. Maksymilian Maria Kolbe, któremu poświęcony został ołtarz boczny.

W służbie Bogu i ludziom

Parafia cieszy się dużym zaangażowaniem w działalność muzyczną. Od 1998 roku istnieje schola dziecięca „Jezusowe Promyki”, którą założyły siostry karmelitanki - s. Etiena i s. Eliana, a jej głównym opiekunem jest ks. Stanisław Bracha. W każdą niedzielę parafianie mogą delektować się śpiewem dzieci. „Jezusowym Promykom” udało się nagrać już dwie płyty - z okazji Jubileuszu przyjęcia Sakry Biskupiej przez Arcybiskupa Władysława Ziółka oraz jako dziękczynienie za 10 lat jej istnienia oraz 75 lat wspólnoty parafialnej w Ksawerowie. Siostra Eliana Zalewska zaangażowała się także w reaktywację dawnego zespołu młodzieżowego „Słońce”, który obecnie nosi nazwę „Estrellas” w którego skład od 2002 roku wchodzi starsza młodzież parafii. Młodzi służą śpiewem, ale także aktywnie włączają się w Apele Młodych przy parafii Matki Boskiej Różańcowej w Pabianicach. W każdy piątek wieczorem w świątyni gromadzi się grupa młodzieżowa, która przyjęła już sakrament bierzmowania na wspólnym rozważaniu Słowa Bożego, modlitwie i dzieleniu się wiarą. W każdą ostatnią sobotę miesiąca wierni gromadzą na wspólnym różańcu by modlić się za ojczyznę. Parafianie szczególnie umiłowali także Eucharystię w pierwsze soboty miesiąca.

Od lat 80-tych w dzieło parafialne włącza się Asysta parafialna licząca ok. 30 osób. Obecnie służy także 4 szafarzy oraz liczne grono ministrantów. Przy świątyni działa Parafialny Ośrodek Charytatywny, który oferuje korzystanie z sali bankietowej i restauracji oraz pokoi gościnnych i noclegowych. Parafialny Zespół Caritas od 2015 roku tworzy 8 osób. Jego celem jest pomoc osobom potrzebującym ze wspólnoty parafialnej. Zespół raz w tygodniu pełni dyżur podczas którego jest możliwość zgłoszenia się ze swoim problemem lub zaoferować swoją pomoc. Wszelkie informacje dostępne są pod numerem telefonu 723-260-777 oraz adresem e-mail caritas.ksawerow@wp.pl

Szczególni są ludzie, którzy tu przychodzą. To nie jest ogromna parafia, a mimo to do kościoła uczęszcza duże grono wiernych. W tym czasie na porannej mszy świętej jest najwięcej ludzi, co nas zachwyca. Dołożyliśmy mszę świętą o 20:00 to pokazuje, że ludzie rozwijają się w wierze. To dla nas ważne - mówi ks. Stanisław Bracha, obecny proboszcz parafii.

26 sierpnia przypada Uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej. Parafia uroczyście świętuje w dniu dzisiejszym. Przygotowania rozpoczęto poprzedzającym 40-godzinnym nabożeństwem oraz odmówionymi czterema częściami różańca z racji ostatniej soboty miesiąca za Ojczyznę.

2021-09-04 08:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Parafia pw. Świętej Marii Magdaleny w Sędziejowicach

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Kard. G. Pell: Wiedziałem, że jestem niewinny

2021-10-26 09:04

Vatican News

"Wiedziałem, że jestem niewinny. Byłem świadomy, że najważniejszy osąd czeka mnie przed obliczem Stwórcy. Miałem ogromne wsparcie rodziny, przyjaciół, mojego biskupa, arcybiskupa Melbourne i Sydney, papieża Franciszka, papieża Benedykta XVI. Nigdy nie byłem całkowicie pewny, czy zostanę oczyszczony z zarzutów w australijskich procesach" - mówi kard. George Pell w rozmowie z Pauliną Guzik.

Więcej ...

Świadectwo uwolnionej Siostry Glorii Narváez

2021-10-26 16:21

Adobe Stock

„Jako katoliczka i zakonnica byłam dyskryminowana, ale porywacze mnie szanowali. Czułam wsparcie modlitw wszystkich ludzi i dziękuję tym, którzy pracowali, aby przywrócić mi wolność” – powiedziała w rozmowie z Radiem Watykańskim uwolniona 9 października z rąk dżihadystów s. Gloria Cecilia Narváez.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

In vitro. O co tak naprawdę chodzi?

Kościół

In vitro. O co tak naprawdę chodzi?

#NiezbędnikRóżańcowy: Jak dobrze odmawiać różaniec?

Wiara

#NiezbędnikRóżańcowy: Jak dobrze odmawiać różaniec?

Przeszczep wymodliła za wstawiennictwem dr Wandy...

Polska

Przeszczep wymodliła za wstawiennictwem dr Wandy...

Kard. G. Pell: Wiedziałem, że jestem niewinny

Kościół

Kard. G. Pell: Wiedziałem, że jestem niewinny

Ile razy w ciągu dnia mogę przyjąć Ciało Chrystusa?

Wiara

Ile razy w ciągu dnia mogę przyjąć Ciało Chrystusa?

Benedykt XVI po śmierci swojego przyjaciela cystersa:

Kościół

Benedykt XVI po śmierci swojego przyjaciela cystersa: "Mam...

Popiełuszko, Wojtyła i Wyszyński: trzej bohaterowie w...

Polska

Popiełuszko, Wojtyła i Wyszyński: trzej bohaterowie w...

Nieznane fakty z życia bł. ks. Popiełuszki

Kościół

Nieznane fakty z życia bł. ks. Popiełuszki

„Stary oszalał! Zwołuje sobór!”. Ojciec Knabit o...

Wiara

„Stary oszalał! Zwołuje sobór!”. Ojciec Knabit o...