Reklama

Niedziela Łódzka

Parafia pw. Matki Boskiej Częstochowskiej w Ksawerowie

[ TEMATY ]

historia diecezji łódzkiej

Justyna Kunikowska

Parafia pełna wdzięczności

Kościół w Ksawerowie od samego początku istnienia stanowi wotum dziękczynne ku czci Matki Boskiej Częstochowskiej.

Reklama

Historia miejsca

Początkowo drewniana a następnie murowana kaplica powstała na terenie kolonii Ksawerów dzięki pracy przez jej mieszkańców oraz ludzi z okolicznych wsi należących do parafii św. Mateusza w Pabianicach. Wybudowana została w latach ok. 1840 – 1852 r. jako wotum wdzięczności za ocalenie od zarazy (cholery), która ominęła nie tylko wieś Ksawerów ale także Teklin, Dąbrowę, Widzew, Rypułtowice, Żdżary.

Kaplica z czasem okazała się zbyt mała dla wiernych uczęszczających na nabożeństwa i eucharystię, co stało się czynnikiem zapalnym do powiększenia gmachu. W tym samym czasie miało miejsce pewne wydarzenie, które zbiegło się z prośbami do ówczesnych władz z prośbą o przebudowę świątyni. Pociąg, którym podróżował przez gubernię piotrkowską car rosyjski z rodziną uległ wypadkowi a rodzina królewska uszła z życiem. Na dowód wdzięczności za ocalenie cara, zwrócono się do gubernatora, by wznieść kościół. Władze rosyjskie przychyliły się do przebudowy, a w piśmie zawarto słowa:

Reklama

Murowana kaplica we wsi Ksawerów, w myśli zarządzenia Gubernialnego Urzędu Piotrowskiego i na życzenie gromadzkiego zebrania mieszkańców wsi Ksawerów, Teklin, Dąbrowa gm. Widzew pow. łaskiego — ma być odbudowana i powiększona na pamiątkę cudownego ocalenia życia cesarza Aleksandra III i Jego Rodziny z katastrofy kolejowej w dniu 17 października 1888 r. z tym że w kaplicy wystawiony będzie obraz Przenajświętszej Częstochowskiej Bogurodzicy, a na nim napis w języku polskim następującej treści:

„Na pamiątkę cudownego ocalenia życia Najjaśniejszych Państwa i Ich Rodziny

w dniu 17/29 października 1888r.”

Powiększony budynek służył mieszkańcom okolicznych wsi, których z roku na rok przybywało i przybywa po dziś dzień. Kościół stanowił świątynię filialną parafii pw. Św. Mateusza w Pabianicach do roku 1933. W tym czasie dekretem bp Wincentego Tymienieckiego 15. 07 1933r. erygowano nową parafię p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Ksawerowie. Była to ostatnia parafia erygowana przez biskupa Tymienieckiego.

Wspólnota Sióstr Karmelitanek Dzieciątka Jezus

Do Parafii Siostry Karmelitanki Dzieciątka Jezus przybyły w październiku 1958 r, by podjąć pracę apostolską. Dwie siostry bliźniaczki – s. Etiena i s. Eliana rozpoczęły pracę w zakrystii w kościele parafialnym oraz katechizację dzieci. Ważnym wydarzeniem nie tylko dla wspólnoty sióstr, ale i dla parafian było otwarcie przedszkola, które rozpoczęło swoją działalność 1 września 1999 r., a miesiąc później uroczyście zostało poświęcone przez arcybiskupa Władysława Ziółka. Obecnie pamięć o zmarłej siostrze Elianie nadal pozostaje w sercach parafian. Poświęcona tablica upamiętniająca jej działalność jest miejscem modlitw wielu wiernych. Za jej przyczyną parafianie potwierdzają, że otrzymują od Boga wyproszone łaski.

Kult i patroni

Widniejąca w mozaikowym ołtarzu głównym postać Czarnej Madonny, jak głosi legenda została napisana przez św. Łukasza Ewangelistę, na fragmentach stołu Świętej Rodziny. Gdy spojrzy się pod kątem na ikonę widać ślady łez. Drugorzędnym patronem jest św. Maksymilian Maria Kolbe, któremu poświęcony został ołtarz boczny.

W służbie Bogu i ludziom

Parafia cieszy się dużym zaangażowaniem w działalność muzyczną. Od 1998 roku istnieje schola dziecięca „Jezusowe Promyki”, którą założyły siostry karmelitanki - s. Etiena i s. Eliana, a jej głównym opiekunem jest ks. Stanisław Bracha. W każdą niedzielę parafianie mogą delektować się śpiewem dzieci. „Jezusowym Promykom” udało się nagrać już dwie płyty - z okazji Jubileuszu przyjęcia Sakry Biskupiej przez Arcybiskupa Władysława Ziółka oraz jako dziękczynienie za 10 lat jej istnienia oraz 75 lat wspólnoty parafialnej w Ksawerowie. Siostra Eliana Zalewska zaangażowała się także w reaktywację dawnego zespołu młodzieżowego „Słońce”, który obecnie nosi nazwę „Estrellas” w którego skład od 2002 roku wchodzi starsza młodzież parafii. Młodzi służą śpiewem, ale także aktywnie włączają się w Apele Młodych przy parafii Matki Boskiej Różańcowej w Pabianicach. W każdy piątek wieczorem w świątyni gromadzi się grupa młodzieżowa, która przyjęła już sakrament bierzmowania na wspólnym rozważaniu Słowa Bożego, modlitwie i dzieleniu się wiarą. W każdą ostatnią sobotę miesiąca wierni gromadzą na wspólnym różańcu by modlić się za ojczyznę. Parafianie szczególnie umiłowali także Eucharystię w pierwsze soboty miesiąca.

Od lat 80-tych w dzieło parafialne włącza się Asysta parafialna licząca ok. 30 osób. Obecnie służy także 4 szafarzy oraz liczne grono ministrantów. Przy świątyni działa Parafialny Ośrodek Charytatywny, który oferuje korzystanie z sali bankietowej i restauracji oraz pokoi gościnnych i noclegowych. Parafialny Zespół Caritas od 2015 roku tworzy 8 osób. Jego celem jest pomoc osobom potrzebującym ze wspólnoty parafialnej. Zespół raz w tygodniu pełni dyżur podczas którego jest możliwość zgłoszenia się ze swoim problemem lub zaoferować swoją pomoc. Wszelkie informacje dostępne są pod numerem telefonu 723-260-777 oraz adresem e-mail caritas.ksawerow@wp.pl

Szczególni są ludzie, którzy tu przychodzą. To nie jest ogromna parafia, a mimo to do kościoła uczęszcza duże grono wiernych. W tym czasie na porannej mszy świętej jest najwięcej ludzi, co nas zachwyca. Dołożyliśmy mszę świętą o 20:00 to pokazuje, że ludzie rozwijają się w wierze. To dla nas ważne - mówi ks. Stanisław Bracha, obecny proboszcz parafii.

26 sierpnia przypada Uroczystość Matki Boskiej Częstochowskiej. Parafia uroczyście świętuje w dniu dzisiejszym. Przygotowania rozpoczęto poprzedzającym 40-godzinnym nabożeństwem oraz odmówionymi czterema częściami różańca z racji ostatniej soboty miesiąca za Ojczyznę.

2021-09-04 08:08

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Parafia pw. św. Anny w Brzezinach

[ TEMATY ]

historia diecezji łódzkiej

Piotr Drzewiecki

W Brzezinach, przy drodze biegnącej w kierunku wsi Witkowice czy Gałków na uboczu znajduje się niewielka drewniana budowla z białą przymurówką. Według tradycji wiódł tamtędy trakt handlowy z Wielkopolski i Kujaw do Piotrkowa a później dalej, do Krakowa. Idąc śladami historii, w 1502 roku staraniami podkomorzego łęczyckiego, Stanisława Lasockiego, zostali sprowadzeni właśnie tutaj księża misjonarze.

W XVI wieku pojawiła się na tym terenie murowana kaplica, z charakterystyczną amboną na zewnątrz, którą ufundował wojewoda podlaski, Stanisław Warszycki. W następnych stuleciach przebudowano stary kościół, zostawiając charakterystyczną murowaną część, w której obecnie znajduje się zakrystia, a ambona została przykryta drewnianą zabudową obecnego wizerunku kościoła. Bardzo prawdopodobne, że w tym czasie powstała także drewniana dzwonnica. Z upływem czasu budowla zaczęła popadać w ruinę. Z inicjatywy księdza Antoniego Szelewskiego, w 1859 roku przeprowadzono kapitalny remont świątyni oraz jej oszalowanie. W ciągu XX wieku zabiegi remontowe były przeprowadzane jeszcze dwukrotnie.

CZYTAJ DALEJ

Jestem do dyspozycji Pana Boga

Niedziela Ogólnopolska 1/2020, str. 48-49

[ TEMATY ]

Kościół

wiara

nawrócenie

Wojciech Modest Amaro

Iwona Kowalska

Wojciech Modest Amaro

Wojciech Modest Amaro

O kryzysie wiary, nawróceniu, pokorze i sensie bycia znanym człowiekiem z Wojciechem Modestem Amaro, rozmawia Damian Krawczykowski.

Damian Krawczykowski: Od zawsze był Pan tak blisko Kościoła czy nastąpił jakiś moment przełomowy?

CZYTAJ DALEJ

Zaproszenie na kolędowanie z Janem Pawłem II

2021-11-30 22:24

plakat organizatorów

    Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie organizuje wyjątkowy koncert "Śpiewajmy i grajmy Mu! XIII Kolędowanie z Janem Pawłem II".

    Jak informują organizatorzy, wydarzenie odbędzie się 6 stycznia 2022 roku w Filharmonii Krakowskiej ( przy ul. Zwierzynieckiej). Wystąpi Zespół Pieśni i Tańca "Śląsk" im. Stanisława Hadyny. Organizatorzy zapraszają na barwne widowisko bożonarodzeniowe, składające się z najpiękniejszych kolęd oraz pastorałek, przeplatanych tańcami regionalnymi i narodowymi. W koncercie usłyszymy kolędy, wpisane w wielowiekową tradycję obchodów Bożego Narodzenia: „Bóg się rodzi”, „Jezus malusieńki”, „Cichą Noc” oraz „Adeste fideles”. Duże znaczenie w tym koncercie mają autorskie kompozycje Stanisława Hadyny do słów Kazimierza Szemiotha „Na pasterkę gorole”, „Pasterze nie zwlekali” czy „Święta to biele”.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję