Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Pożegnanie śp. Teresy Żylis-Gara - polskiej śpiewaczki operowej

ks. Paweł Kłys

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

- Śp. Teresa Żylis - Gara niosła w sobie – tam od Wilna, gdzie śpiewała na chórze kościelnym – przez całe swoje życie – niosła pieśń nieba - Alleluja. Dlatego niech Duch św. będzie naszą wewnętrzną mocą, by we wszystkich wymiarach naszego życia, była ta największa miłość – pieśń nieba. – mówił o. Łągwa SJ.

Rodzina, przyjaciele, uczniowie, władze miasta oraz duchowni pożegnali w łódzkiej bazylice archikatedralnej św. Stanisława Kostki śp. profesor Teresę Żylis – Gara – światowej sławy polską śpiewaczkę operową, mieszkankę Łodzi. Liturgii żałobnej przewodniczył ksiądz biskup Marek Marczak – biskup pomocniczy Archidiecezji Łódzkiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

We wprowadzeniu do liturgii ks. prał. Ireneusz Kulesza zauważył, że śp. Teresa Żylis – Gara – to najwybitniejsza polska śpiewaczka XX wieku, która odeszła w wieku 91 lat do wieczności. W jednym z wywiadów wyznała. Nie rzadko widzi się śpiewaków, którzy do każdego występu podchodzą bez emocji. Ja tak nie potrafię, uważam, że jeśli kocha się nawet to, co się robi, należy ocalić swoją pasję. Każdy koncert traktuję wyjątkowo. Odeszła wielka dama muzycznego świata. Dziękujmy dziś Bogu za dobro, które w swoim życiu pozostawiła w sercach i duszach śp. Teresa Żylis Gara. – apelował proboszcz katedry

W homilii, którą wygłosił o. Józef Łągwa SJ - który towarzyszył w ostatnich chwilach zmarłej – wspominał - Jej generalna spowiedź miała miejsce w naszej jezuickiej kaplicy domowej – godzinna spowiedź, prosiła o krzesło, nie o klęcznik. Jej wielka radość i wielki pokój serca jaki otrzymała. Kiedy miałem Mszę św. u niej w domu – pod koniec lipca – to dziękowała Bogu za talent, który otrzymała. Mówiła – proszę ojca – ja nie mam słów, by Bogu podziękować za ten wielki dar. Mówię - oczywiście to wielki dar, ale jak u pszczółki także wieka praca, którą Pani wykonała. Po zakończonej Mszy Świętej zaśpiewała dziękczynne Ave Maria. – tłumaczył kaznodzieja.

Reklama

Duchowny przypomniał również, że Zmarła - była inicjatorką naszego festiwalu słowo i muzyka u oo. Jezuitów. Mówiła - trzymajcie najwyższy poziom piękna i niech to piękno, pokój, radość, miłość – by one w nas obfitowały. Byśmy radośni przez ten świat nieśli w sobie pieśń nieba – Alleluja. Chcemy, by nasz festiwal – za zgodą rodziny - nosił imię Zmarłej Artystki. – dodał duchowny.

Oprawę wokalno - muzyczną uroczystości pogrzebowej tworzyli artyści scen łódzkich.

Prochy zmarłej Artystki spoczęły w alei zasłużonych na cmentarzu komunalnym na łódzkich Dołach.

Jak podaje encyklopedia Teresa Gerarda Żylis-Gara urodziła się 23 stycznia 1930 w Landwarowie k. Wilna. Po II wojnie światowej razem z rodziną przeprowadziła się do Łodzi, gdzie uczyła się śpiewu, a od 1952 studiowała w WSM u Olgi Olginy. W 1953 zwyciężyła w Ogólnopolskim Konkursie Młodych Wokalistów w Warszawie. W 1956 zadebiutowała w Operze Krakowskiej jako Halka w Halce Stanisława Moniuszki. W 1960 otrzymała III nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Muzycznym w Monachium. Następnie śpiewała w teatrach operowych w Oberhausen, Dortmundzie i Düsseldorfie. Przełomem w jej karierze były występy w Paryżu w 1966 oraz na Festiwalu Mozartowskim w Salzburgu w 1968. W 1968 występowała w londyńskiej Covent Garden, w 1969 została zaangażowana do nowojorskiej Metropolitan Opera, a w 1976 do mediolańskiej La Scali. Od 1980 mieszkała w Monako.

W 1999 otrzymała tytuł profesora sztuki. Laureatka tytułów doktora honoris causa wrocławskiej Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego oraz Akademii Muzycznej w Łodzi.

W jej repertuarze były wielkie role w operach Giuseppe Verdiego, Richarda Straussa, Giacomo Pucciniego i Wolfganga Amadeusa Mozarta. Występowała również w repertuarze pieśniarskim, m.in. popularyzowała utwory Karola Szymanowskiego. Nagrywała dla renomowanych wytwórni płytowych, takich jak: Deutsche Grammophon, EMI, Harmonia Mundi, Erato czy Polskie Nagrania „Muza”.

Reklama

Popiersie Teresy Żylis-Gary w parku w Radziejowicach

W 2005 otrzymała Złoty Medal „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. W 2011 została odznaczona Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. W 2012 otrzymała Order Oficerski Legii Honorowej Republiki Francuskiej. Została też wyróżniona tytułem honorowej obywatelki Łodzi (2020). Zmarła 28 sierpnia 2021 w wieku 91 lat.

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2021-09-11 09:03

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: ekumeniczne rekolekcje dla małżeństw mieszanych wyznaniowo – zapowiedź

Alex Iby Lah

Więcej ...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

2024-06-14 07:30

Mat.prasowy

Czy kiedykolwiek słyszałeś o lekarzu, który potajemnie odprawiał sakramenty w najciemniejszych czasach stalinowskich represji? Poznaj niesamowitą historię doktora Henryka Mosinga – wybitnego epidemiologa, który poświęcił swoje życie walce z tyfusem plamistym, a jednocześnie tajnym kapłanem, odpuszczającym grzechy w ukryciu.

Więcej ...

Jasna Góra: 25. Ogólnopolska Pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci

2024-06-16 18:20

Jasna Góra

Od św. Jana Pawła II uczą się wytrwałości w modlitwie różańcowej zawierzając swoje życie Matce Bożej. Są w niego zapatrzeni, bo to On zachęcał do modlitwy różańcowej mówiąc, że to jest skarb, który trzeba odkryć. Na Jasnej Górze odbyła się 25. Ogólnopolska Pielgrzymka Podwórkowych Kółek Różańcowych Dzieci Radia Maryja. Jubileuszowa pielgrzymka przebiegała pod hasłem „Jestem w Kościele”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Wiara

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Co to jest...

Wiara

Rozważania bp. Andrzeja Przybylskiego: Co to jest...

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...