Reklama

Polska

Jasna Góra: uroczystości dożynkowe z udziałem Prezydenta RP

PAP/Waldemar Deska

Z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy, władz państwowych i tysięcy rolników na Jasnej Górze odbyły ogólnopolskie dożynki. To okazja do podziękowania rolnikom za ich trud i pielęgnowanie rodzimych tradycji. Mszy św. przewodniczył i homilię wygłosił abp Wacław Depo, metropolita częstochowski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii abp Depo podkreślał, że naród, który ma utrzymać swój byt narodowy i państwowy, swoją niezależność i wolność, musi być związany z ziemią, której nie można oddzielać od kultury, języka i religii. „Tak jak trawy trzymają lotne piaski aby ich burze nie przewiały, tak naród polski musi się trzymać całą duszą, całym ciałem i całym sercem, ziemi” - podkreślił metropolita częstochowski.

Prezydent RP Andrzej Duda podziękował rolnikom za ich trud oraz wspólną modlitwę za Ojczyznę podczas jasnogórskich dożynek. Podkreślił zobowiązanie dla władz, by dbać o polskie sprawy i „trzymać rękę na ekonomicznym pulsie polskiej wsi”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zobacz zdjęcia: Jasna Góra: uroczystości dożynkowe z udziałem Prezydenta RP

- Ogromnie się cieszę, że możemy się spotkać tutaj, na tych dożynkach jasnogórskich, w roku wielkiego Prymasa Tysiąclecia kard. Stefana Wyszyńskiego i razem modlić się za Ojczyznę, razem dziękować za ten rok, dziękować za plony, dziękować za jego wstąpienie w poczet błogosławionych, co już wkrótce nastąpi – podkreślił Andrzej Duda.

Prezydent zauważył, że obecność na dziękczynieniu za plony przedstawicieli władz państwowych wyznacza „dla i nas zobowiązanie do tego, by dbać o polskie rolnictwo, by dbać o polskie sprawy, by cały czas trzymać rękę na tym, co często się nazywa ekonomicznym pulsem polskiej wsi”.

Reklama

Przeor Jasnej Góry o. Samuel Pacholski apelował do wszystkich sprawujących władzę i instytucji międzynarodowych, aby jak najszybciej zażegnali kryzys humanitarny w tych regionach świata, gdzie ludzie cierpią z powodu braku podstawowych środków do życia.

Polskim rolnikom podziękował za wiarę, nadzieję i miłość, których wyrazem jest ich ciężka i odpowiedzialna praca na roli. - Składając to wielkie wspólne dziękczynienie, chcemy zarazem prosić dobrego Boga, aby nikomu w tym roku nie zabrakło środków koniecznych do godnego życia oraz pokarmu, który krzepi nas duchowo – mówił przeor.

- W dniu solidarności z Afgańczykami pamiętamy zwłaszcza o tych, którzy cierpią z powodu głodu i wojny - zachęcał paulin. - Chcemy w tym dniu pamiętać o rodzinach i poszczególnych osobach, które musiały opuścić swoją ojczyznę z obawy przed prześladowaniami i zagrożeniem utraty życia - powiedział przeor Jasnej Góry.

Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda zwrócił uwagę, że wiara i patriotyzm od zawsze były dla rolników największą wartością, która budowała i wzmacniała lokalne więzi.

Podczas Mszy św. zostały pobłogosławione płody rolne i specjalnie przygotowane wieńce dożynkowe.

Ks. Stanisław Sojka sekretarz Krajowego Duszpasterstwa Rolników i Pszczelarzy przypomniał o wkładzie rolników w budowanie wolnej, demokratycznej Polski. Tegoroczne świętowanie to także pamięć o wydarzeniach sprzed 40 lat, kiedy w Rzeszowie podpisano porozumienie między strajkującymi rolnikami a władzami PRL i podobne w Ustrzykach Dolnych.

Rok 2021 r. jest też czasem jubileuszowym obchodów 25-lecia działalności izb rolniczych.

Organizatorem jasnogórskich dożynek jest Krajowe Duszpasterstwo Rolników.

Podziel się:

Oceń:

2021-09-05 14:19

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: Jutro dziękczynienie za kanonizację brata de Foucauld i wprowadzenie jego relikwii

Karol Porwich/Niedziela

Msza św. dziękczynna za kanonizację brata Karola de Foucauld, francuskiego zakonnika i pustelnika, który wiele lat spędził wśród muzułmanów na Saharze, sprawowana będzie na Jasnej Górze już jutro o godz. 11.00 w Kaplicy Matki Bożej. Zostaną także wprowadzone relikwie nowego świętego. Kanonizacja brata Karola odbyła się 15 maja br. w Rzymie.

Więcej ...

Święty Bonawentura – teolog dziejów

Więcej ...

Polski rząd oburzony wypowiedziami biskupów Długosza i Meringa - demarche Ambasadora RP przy Stolicy Apostolskiej

2025-07-15 18:42

gov.pl

Ambasador RP przy Stolicy Apostolskiej wręczył w dniu 15 lipca br. prał. Javierowi Domingo Fernándezowi Gonzálezowi, szefowi Protokołu Dyplomatycznego Stolicy Apostolskiej, demarche, w którym strona polska wyraża oburzenie wypowiedziami biskupów Antoniego Długosza oraz Wiesława Meringa - przekazało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Na stronie resortu opublikowano pełny tekst demarche, który jest reakcją na wypowiedzi wspomnianych hierarchów, odpowiednio z dnia 11 oraz 13 lipca. Wypowiedzi te - stwierdza polskie MSZ - "godzą w zapisy Konkordatu podpisanego 28 lipca 1993 r. między Stolicą Apostolską a RP". Demarche to oficjalna interwencja dyplomatyczna jednego państwa wobec drugiego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Siedlce/Komunikat: Diecezja wyraża ubolewania z powodu...

Kościół

Siedlce/Komunikat: Diecezja wyraża ubolewania z powodu...

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Wiara

Nowenna do św. Marii Magdaleny

Będę bardziej wdzięczny Bogu za wszystkie otrzymane...

Wiara

Będę bardziej wdzięczny Bogu za wszystkie otrzymane...

Świadectwo: Najświętsze Serce Pana Jezusa, ratuj!

Wiara

Świadectwo: Najświętsze Serce Pana Jezusa, ratuj!

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Wiara

Świadectwo: 52 lata spełnionego małżeństwa. Jak to...

Zmiany kapłanów 2025 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2025 r.

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół

Watykan podjął decyzję ws. domniemanych objawień blisko...

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Kościół

Kościół odmawia katolickiego pochówku tylko tym,...

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...

Wiadomości

Najmodniejsze firany gotowe 2025 – te wzory i tkaniny...