Reklama

Niedziela Legnicka

Jubileuszowe spotkanie na Śnieżce

ks. Piotr Nowosielski

Dzień św. Wawrzyńca, obchodzony 10 sierpnia, jest w naszej diecezji dniem patronalnym miasta Karpacza, oraz ludzi gór. Okazją do tego, jest istniejąca już od ponad 300 lat na szczycie Karkonoszy – Śnieżce, kaplica poświęcona temu męczennikowi.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzień ludzi gór

Przed 40 laty, została tuż zainicjowana przez Jerzego Pokoja, modlitwa ludzi związanych z górami: ratowników, przewodników, służby granicznej, strażników Parku Narodowego. Z czasem do modlitwy Polaków, dołączyli też ze swoimi służbami sąsiedzi zza miedzy – z Czech.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tegoroczna Msza św., sprawowana była na szczycie Śnieżki pod przewodnictwem nowego biskupa legnickiego Andrzeja Siemieniewskiego. Koncelebransami byli natomiast biskup Hradec Kralove Jan Vokál, o raz księża z Polski i Czech. Liturgia słowa sprawowana była również w tych językach.

Wszystkich przybyłych, powitał proboszcz parafii ks. Paweł Oskwarek. Zaznaczył też obecność profesor Alicji Chybickiej, dyrektorki wrocławskiego Ponadregionalnego Centrum Onkologii Dziecięcej „Przylądek Nadziei”. Ofiary zbierane podczas tej uroczystości, zostały przeznaczone na działalność tej kliniki.

Homilię wygłosił bp Siemieniewski, opierając ją na biblijnych słowach: „Szczyty gór do Niego należą”.

- Dziś na tej górze, stanowimy jeden lud Boży. Dziedzictwo tylu wieków, wydarzenia od czasów św. Wawrzyńca, po czasy współczesne, po wydarzenia naszego życia, spotykają się dziś, tutaj na wielkim dziękczynieniu. Za to, że pozwolił nam Pan Bóg w tym roku dostąpić tej chwalebnej chwili i że Bóg może na nas zlać całą obfitość swej łaski. Tutaj uczymy się Bożej bliskości, doświadczamy obfitości łaski w sercach, a stąd, z tej góry, schodzimy jako uczniowie, którzy chcą być i są ludźmi pokoju, wyciągniętej ręki, ciekawi drugiego człowieka – mówił bp Siemieniewski.

Podziękowania i życzenia

Podczas tego modlitewnego spotkania, biskup Hredec Kralove na ręce biskupa legnickiego u progu jego pasterskiego posługiwania, złożył swoje życzenia.

Z kolei proboszcz parafii, z okazji 40.lecia spotkań ludzi gór, przygotował okolicznościowe pamiątki, dla ludzi związanych z tym wydarzeniem i troską o to miejsce. Wśród nagrodzonych znaleźli się: ks. Zenon Stoń – obecnie proboszcz parafii w Ścięgnach, a poprzednio długoletni proboszcz parafii w Karpaczu; Cyryl Jurczyszak – były dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego, który przyczynił się do wyremontowania kaplicy, po katastrofalnym w skutkach huraganie na przełomie roku 1975/76; Sławomir Czubak – Naczelnik Grupy Karkonoskiej GOPR; Andrzej Raj – Dyrektor Karkonoskiego Parku Narodowego i oczywiście Jerzy Pokój który zainicjował te spotkania. Wszyscy zaś uczestnicy otrzymali pamiątkowe, ozdobne magnesy. Na zakończenie zabrał głos Jerzy Pokój:

Reklama

- Przyjaciele. 40 lat, to fragment życia każdego z nas. Ale to nie koniec. Spotykamy się tu po to, aby pokazać że ta góra, jest opoką na którą w chodzimy z nadzieją i poszukiwaniem. Kręgi osób które otaczają ten ołtarz, świadczą o tym, że jej doświadczamy, a podanie sobie ręki, daje jeszcze większą nadzieję na przyszłość.

Życzył też wszystkim długich jeszcze lat i spotkań na Śnieżce.

Od 40 lat

Zwyczaj spotkań na Śnieżce, został zapoczątkowany w 1981 r. W tym czasie przypadała 300. rocznica poświęcenia kaplicy św. Wawrzyńca, która stanęła na najwyższym szczycie Karkonoszy - Śnieżce (1602 m n.p.m.), w XVII w. z inicjatywy ówczesnego opata krzeszowskiego Bernarda Rosy. Z pomysłem ustanowienia dla przewodników sudeckich takiego święta i zwyczaju, wystąpił wspomniany Jerzy Pokój, z ówczesnego Zarządu Koła Przewodników Sudeckich. Tym samym zwyczaj spotkania na modlitwie w samo południe, każdego dnia 10 sierpnia, trwa do dziś.


     

Zobacz zdjęcia: Jubileusz 40 lecia na Śnieżce


(Publikacja w numerze 34/2021 Niedzieli legnickiej)




Podziel się:

Oceń:

+2 0
2021-08-14 20:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Warszawa: do kaplicy Sejmu RP wprowadzono relikwie św. Jana Pawła II

Adrian Grycuk /pl.wikipedia.org

Relikwie św. Jana Pawła II zostały dziś, w 37. rocznicę jego wyboru na papieża, wprowadzone do kaplicy w Sejmie RP. Uroczystość była częścią ustanowionego przez parlament Dnia Papieża Jana Pawła II.

Więcej ...

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła uzdrowiona

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sierpień 1951 roku na Podlasiu był szczególnie upalny. Kobieta pracująca w polu co i raz prostowała grzbiet i ocierała pot z czoła. A tu jeszcze tyle do zrobienia! Jak tu ze wszystkim zdążyć? W domu troje małych dzieci, czekają na matkę, na obiad! Nagle chwyciła ją niemożliwa słabość, przed oczami zrobiło się ciemno. Upadła zemdlona. Obudziła się w szpitalu w Białymstoku. Lekarz miał posępną minę. „Gruźlica. Płuca jak sito. Kobieto! Dlaczegoś się wcześniej nie leczyła?! Tu już nie ma ratunku!” Młoda matka pogodzona z diagnozą poprosiła męża i swoją mamę, aby zawieźli ją na Jasną Górę. Jeśli taka wola Boża, trzeba się pożegnać z Jasnogórską Panią.

Więcej ...

Ks. Tadeo z Filipin: na pielgrzymce łagiewnickiej zobaczyłem nadzieję Kościoła

2024-05-05 14:58
Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

Małgorzata Pabis

Potrzeba miłosierdzia, aby wszelka niesprawiedliwość na świecie znalazła kres w blasku prawdy…

„Na pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia zobaczyłem młodych ludzi, rodziny z dziećmi, nadzieję Kościoła” - mówi ks. Tadeo Timada, filipiński duchowny ze Zgromadzenia Synów Miłości, który uczestniczył po raz pierwszy w bielsko-żywieckiej pielgrzymce do sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach. Przeszła ona po raz 12. z Bielska-Białej do krakowskich Łagiewnik w dniach od 30 kwietnia do 3 maja br. Wzięło w niej udział ponad 1200 osób.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Wiara

Ks. Węgrzyniak: miłość owocna i radosna dzięki...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...