Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Biały Kościół - Święto Przemienienia Pańskiego

Piotr Drzewiecki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Świątynia wielu pokoleń

Kościół pod wezwaniem Przemienienia Pańskiego w Łodzi przy ulicy Rzgowskiej 88 to obiekt troski kolejnych już pokoleń wiernych. W latach 1905 – 1907 wzniesiono kaplicę, która stanowiła filię parafii św. Wojciecha. W pobliżu kaplicy w 1915 roku bp Stanisław Zdzitowiecki erygował samodzielną parafię. W 2015 roku obchodzono 100-lecie istnienia parafii. Dzięki staraniom wspólnoty parafialnej w latach 1923 - 1925 do niewielkiej wtedy kaplicy dobudowano trzy nawy. W 1925 roku kościół poświęcił bp Wincenty Tymieniecki. W latach 1935 – 1940 zburzono pierwotną kaplicę, a korpus gruntownie przebudowano według projektu architekta Wiesława Lisowskiego. Wniesiono go w stylu gotyku skandynawskiego. W 1959 roku ukończono wieżę i cały budynek otynkowano, realizując projekt architektów R. Fettera i W. Milo. Kościół zlokalizowany na skrzyżowaniu popularnych ulic zyskał popularność i wielu łodzian nazywało go „białym kościołem”. W trakcie prac przeprowadzonych na początku lat osiemdziesiątych XX wieku staraniem ks. inf. Józefa Fijałkowskiego przebudowano chór, dodano elementy stiukowe wokół okien, łuków i w zmodernizowanym prezbiterium, ułożono posadzkę ze szlachetnego kamienia. W 1991 roku wzniesiono nową dzwonnicę, na której zawisły trzy dzwony. Malowanie kościoła wewnątrz w 2004 roku i odnowienie elewacji w 2005 roku bardzo podkreśliło estetykę świątyni. Kolejne malowanie elewacji kościoła miało miejsce w latach 2015-2020 dzięki staraniom nowego proboszcza ks. kan. Krzysztofa Wlazło. Trwają dalsze prace konserwatorskie i renowacyjne.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Poczet świętych i błogosławionych

Reklama

Zlokalizowany na rogu ulic Rzgowskiej i Władysława Broniewskiego kościół z masywną wieżą nad kruchtą przykrywa dwuspadowy dach. W trójnawowym wnętrzu panuje klimat skupienia i modlitwy. Nawę główną wieńczy węższe od niej prezbiterium zamknięte wieloboczną absydą. Malowidło w czaszy półkopuły absydy wyobraża scenę Przemienienia Pana Jezusa na Górze Tabor. Za stołem ołtarzowym, pomiędzy witrażowymi oknami, usytuowany jest ołtarz Najświętszego Sakramentu ze szlachetnego kamienia. W nawie głównej, przy ścianie tęczowej - z namalowanymi symbolami baranka i czterech ewangelistów - stoją drewniane ołtarze św. Antoniego i Najświętszego Serca Pana Jezusa. Malowidła ścienne ponad arkadami filarów przedstawiają postacie świętych i błogosławionych. Znajdziemy tam sceny począwszy od chrztu Polski aż po zapisanych na kartach historii naszej ojczyzny podobizny postaci świętych i błogosławionych. Witraże w oknach świątyni także prezentują postaci świętych związanych z polską ziemią. Na filarze zawieszona jest ambona. W nawie bocznej stoi drewniany ołtarz Matki Bożej Częstochowskiej, a w kaplicy - ołtarz Matki Bożej Berdyczowskiej (Śnieżnej) z kamienia szlachetnego. Obraz Matki Boskiej Częstochowskiej, który podtrzymują trzy herby: Polski, Czech i Rusi. Przekaz teologiczny dopełniają gipsowe stacje Drogi Krzyżowej, obrazy religijne oraz pamiątkowe tablice. Jedna z nich upamiętnia posługę wikariuszowską ks. Ignacego Skorupki. Był on prefektem szkół średnich, harcmistrzem Rzeczypospolitej, kapelanem Wojska Polskiego i wikariuszem parafii w latach 1918-1919. Zginął śmiercią męczeńska 14 sierpnia 1920 roku na przedpolu Warszawy z zwycięskiej bitwie z Bolszewikami znanej jako „Cud nad Wisłą”. Na chórze znajdują się organy z 1960 roku, wykonane przez firmę Truszczyński, wyremontowane w roku 2005.

Parafia Przemienienia Pańskiego to nie tylko charakterystyczna świątynia, ale przede wszystkim kapłani i wierni, którzy na co dzień działają w wielu grupach. Obecnie liczy ona około 15 tysięcy mieszkańców. Z parafii, która kiedyś liczyła blisko 50 tysięcy mieszkańców, wydzieliły się inne parafie: Matki Boskiej Anielskiej (oo. Franciszkanie), świętego Łukasza, NMP Matki Odkupiciela i św. Maksymiliana Marii Kolbego (oo. Franciszkanie). Tuż obok parafii przy ulicy Broniewskiego 1a działa powołane w 1998 roku przez arcybiskupa Władysława Ziółka Centrum Służby Rodzinie. Misją Centrum, zgodnie ze społeczną nauką Kościoła, jest podejmowanie różnorodnych działań zmierzających do pomocy osobom i rodzinom w tworzeniu godnych warunków życia i rozwoju, promocja rodziny oraz, w sytuacjach kryzysowych, udzielanie wsparcia rodzinom i osobom, które nie mogą samodzielnie przezwyciężać swych trudności życiowych. Działa tam m.in. Szkoła Rodzicielstwa im. Profesora Włodzimierza Fijałkowskiego, Ośrodek Promocji Rodziny, Fundusz Ochrony Macierzyństwa, świetlica „M.Łodzi Niegniewni” i Dom Samotnej Matki.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-08-06 07:43

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łódź: święcenia diakonatu

Julia Saganiak

Więcej ...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym samym z diecezji

2024-06-25 12:51

diecezja.kielce.pl

Decyzją matki generalnej Zgromadzenia Sióstr Miłosierdzia św. Karola Boromeusza, siostry boromeuszki odchodzą z Kielc, a tym samym z diecezji kieleckiej - po 32 latach zostaje zlikwidowana placówka zgromadzenia w Wyższym Seminarium Duchownym w Kielcach.

Więcej ...

Papież o narkomanii: walka z tą plagą wymaga odwagi

2024-06-26 09:41

PAP/EPA/MASSIMO PERCOSSI

Nie możemy być obojętni w obliczu tragedii milionów ludzi uzależnionych od substancji odurzających, a także w obliczu skandalu nielegalnej produkcji i handlu narkotykami – powiedział Papież na audiencji ogólnej. Dziś wyjątkowo nie kontynuował cyklu katechez o Duchu Świętym, lecz skupił się na jednym temacie: walce z narkomanią. Podkreślił, że jest to plaga, która rodzi przemoc, sieje cierpienie i śmierć. Dlatego „wymaga aktu odwagi ze strony całego społeczeństwa”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?