Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Ojczyzna była dla Nich najważniejsza

ks. Roman Piwowarczyk

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„ Walczyliśmy o wolność, niepodległość i suwerenność Polski. Ojczyzna była dla nas najważniejsza - powiedział Jan Pietrzak w komentarzach do wykonywanych 1 sierpnia piosenek. I mówił w imieniu obrońców Ojczyzny.

Koncert patriotyczny dla uczczenia walczących o niepodległość Polaków odbył się w kościele pdw. Najświętszej Eucharystii w Łodzi, choć organizatorem oprócz tej parafii i jej proboszcza ks. Andrzeja Ścieszko był ks. dr Roman Piwowarczyk i jego kościół pdw. Nawiedzenia Najświętszej Marii Panny w Konstantynowie- Srebrnej. Po modlitwie Anioł Pański, którą zainicjował ks. Andrzej, do wiernych zwrócił się ks. Roman, przypominając dysproporcję w uzbrojeniu Niemców i Polaków oraz wskazując, że patriotyzm winien być przeniknięty mocą Bożą.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jan Pietrzak sięgając do swojego naznaczonego wojną dzieciństwa ocenił, że przedwojenny warszawiak odznaczał się szczególnym pojmowaniem obowiązków względem Ojczyzny. Wychowany na literaturze romantycznej wiedział, że „Polska to wielki zbiorowy obowiązek”. Rodzice – legioniści, dziadkowie powstańcy przekazywali w genach miłość do ziemi ojczystej i wolności. Dlatego młodzi warszawiacy oczekiwali na powstanie i nikt by ich nie powstrzymał przed walką z okupantem. Oni ślubowali, że nie oddadzą Polski!

Po tych deklaracjach z Janem Pietrzakiem przemierzaliśmy szlak bojowy od utraty niepodległości do jej odzyskania, a niestrudzony bart wyśpiewał i skomentował, często z humorem, kawał polskiej historii.

Usłyszeliśmy pieśni historyczne np. „Pieśń konfederatów Barskich” „Piechota” „Rozkwitały pąki białych róż”. Śpiewana przez akowców „ Modlitwa obozowa” uświadomiła nam, jak często żołnierze prosili Pana Boga o wsparcie, wołając z cudzych stron „ o polski dach i polską broń”. Jan Pietrzak znający świetnie naszą historię zaprezentował piosenkę o Sybirze, która jest hołdem złożonym Polakom wywiezionym przez Stalina na Syberię. Pan Jan przypomniał jak ważne miejsce w naszej historii zajmuje sierpień obfitujący w decydujące o naszej tożsamości wydarzenia: 1 sierpnia 1914 r, 1944- powstanie warszawskie, 1920- Bitwę Warszawską ,1980- powstanie NSZZ” Solidarność”. I to im poświęcił nasz gość specjalną piosenkę.

Reklama

Usłyszeliśmy też w wykonaniu pani Dominiki Świątek piękne interpretacje piosenek do słów Juliusza Słowackiego, Krzysztofa Kamila Baczyńkiego, z muzyką Krzysztofa Klenczona „ Biały krzyż” czy Jacka Kaczmarskiego „ Mury”.

Jan Pietrzak- niestrudzony piewca polskości wskazał nam miejsce na mapie z przydrożnym krzyżem i świętym gajem, z grobami przodków i Konstytucją 3 Maja, za które walczyli i często składali na ołtarzu Ojczyzny swoje życie, Jego obrońcy. O tym musimy pamiętać i tego strzec. To jest ich testament a nasz imperatyw. Czy Polska naszych marzeń będzie : biało- czerwona radosna, dumna, nieustraszona, jak w piosence pana Jana, zależy od nas- Polaków 2021r. Naszych przodków łączyły myśli potwierdzane drobnymi i wielkimi czynami, „ Żeby Polska była Polską”. Nie dajmy tego zniszczyć!

Tą znaną piosenką – hymnem „ Solidarności” na stojąco i owacyjnie został przyjęty koncert patriotyczny Jana Pietrzaka. A jest to z pewnością zasługa również organizatorów. Bóg zapłać wszystkim, którzy pamiętali o uhonorowaniu w Łodzi obrońców Ojczyzny.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-08-03 15:39

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Łask: Piesza Pielgrzymka Ziemi Łaskiej

Piotr Drzewiecki

Więcej ...

Marsz za tym, co najważniejsze

2024-06-16 10:57

@VaticanNews

Pod hasłem "Zjednoczeni dla życia, rodziny i Ojczyzny" w kilkunastu miastach w Polsce odbędą się dziś Marsze dla Życia i Rodziny. Od kwietnia do października marsze odbywają się w ponad 50 polskich miastach. "Chcemy jasno wyrazić sprzeciw wobec działań mających podważyć prawa do życia od poczęcia do naturalnej śmierci" – mówi Vatican News koordynator marszów Paweł Kwaśniak z Centrum Życia i Rodziny.

Więcej ...

Nowy Sącz: Pożar zabytkowego kościoła p.w. Św. Heleny

2024-06-16 23:08

archiwum KM PSP Nowy Sącz/gov.pl

W niedzielę rano wybuchł pożar w zabytkowym, drewnianym kościele Świętej Heleny w Nowym Sączu. Spaleniu uległo prezbiterium XVII-wiecznej świątyni; z zalanego wnętrza strażacy zdążyli wynieść m.in. zabytkowe obrazy i tabernakulum.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Wiara

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Budować z Bogiem

Wiara

Budować z Bogiem

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...