Reklama

Wiadomości

Dworczyk: od 1 lipca szczepienia drugą dawką w dowolnym punkcie szczepień

Szef KPRM Michał Dworczyk

żródło: wikipedia.org

Szef KPRM Michał Dworczyk

Od 1 lipca szczepienia drugą dawką przeciw Covid-19 będą odbywały się w dowolnym punkcie - poinformował we wtorek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień Michał Dworczyk.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

"Do tej pory wiele osób zwracało uwagę na to, że zaszczepili się pierwszą dawką w jednym punkcie, chcieliby się zaszczepić w innym - to było niemożliwe albo trudne. Teraz - myślę, że to będzie istotne zwłaszcza w okresie wakacyjnym - od 1 lipca takiego problemu już nie będzie. Każdy, kto zaszczepił się pierwszą dawką, będzie mógł znaleźć sobie termin w dowolnym, innym punkcie i się zaszczepić drugą dawką" - poinformował Dworczyk na konferencji prasowej.

Dworczyk: powstanie loteria Narodowego Programu Szczepień.

Podziel się cytatem

Według niego, przekonywanie Polaków do zaszczepienia się "to jest wyzwanie dla nas wszystkich, to jest wyzwaniem ponadpolityczne". "To nie jest wyzwanie tylko dla rządu, dla lekarzy, to wyzwanie dla wszystkich dlatego, że tylko zaszczepienie jak największej części populacji pozwoli nam na zwyciężenie COVID-19" - podkreślił Dworczyk.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przyznał, że dorośli Polacy nie są przyzwyczajeni do szczepień i przywołał kwestię szczepienia przeciw grypie. "WHO daje wytyczne, aby osoby powyżej 65 roku życia przeciwko grypie były zaszczepione w co najmniej 75 procentach" - powiedział dodając, że w Holandii jest to 75 proc., w Wielkiej Brytanii 68 proc., w Danii 43 proc., a w Polsce ok. 10 proc. "To pokazuje jak mamy jeszcze dużo do zrobienia, jeśli chodzi o promocję szczepień" - stwierdził Dworczyk.

Dworczyk podczas wtorkowej konferencji prasowej przekazał bieżące informacje dotyczące Narodowego Programu Szczepień oraz rozwiązania, które miałyby usprawnić ten program.

Jak wskazał, do dzisiaj mamy ponad 18,3 mln wykonanych szczepień, blisko 13 mln osób zostało zaszczepionych pierwszą dawką. "W ostatnich tygodniach notujemy szczepienia na poziomie 2 mln tygodniowo. To jest dobre, satysfakcjonujące tempo, które udało się osiągnąć dzięki wielkiemu zaangażowaniu tysięcy osób zaangażowanych w ponad 7 tys. punktów (szczepień) w całej Polsce" - podkreślił minister.

Według niego z badań, które ukazywały się w ostatnim czasie wynika, że ok. 70 proc. Polaków deklaruje chęć zaszczepienia się przeciw Covid-19, a 71 proc. Polaków pozytywnie ocenia organizację Narodowego Programu Szczepień. "Traktujemy to jako docenienie pracy tych tysięcy lekarzy, pielęgniarek, ratowników medycznych, wszystkich tych osób, które na każdym z wielu poziomów (...) angażują się w realizację Narodowego Programu Szczepień" - powiedział Dworczyk.

Reklama

Szef KPRM zaznaczył, że choć 70 proc. osób, które deklarują chęć zaszczepienia to dużo, to "jest cały czas niewystarczający odsetek, niesatysfakcjonujący nas odsetek osób, które takie deklaracje składają".

Dworczyk przekazał też kilka danych dotyczących szczepień. Wskazał, że mniej więcej dzisiaj osiągniemy ok. 50 proc. osób pełnoletnich w Polsce, które zarejestrowały się w systemie. Są to osoby, które albo przyjęły już pierwszą dawkę szczepionki, albo są już zarejestrowane i mają wyznaczony termin przyjęcia pierwszej dawki - dodał minister.

Doprecyzował, że w podziale na grupy wiekowe wśród seniorów powyżej 70 roku życia mamy zarejestrowanych bądź zaszczepionych pierwszą dawką nieco ponad 75 proc. osób. "Jeśli chodzi o osoby w wieku 60-69 lat to jest 64 proc." - zaznaczył szef KPRM. Dodał, że w kolejnych grupach wiekowych odsetek ten spada.

"Oczywiście te dane nie są satysfakcjonujące, ale też trzeba sobie jasno powiedzieć, że kolejne roczniki w późniejszym terminie się rejestrowały; rozpoczynała się rejestracja w późniejszym terminie i cały czas, każdego dnia zapisuje się ponad 200 tys. osób. W związku z tym cały czas ta dynamika zapisów utrzymuje się, chociaż widzimy pewne trendy spadkowe" - przyznał minister.

Jak dodał, m.in. dlatego podejmowane są działania profrekwencyjne, jak trwająca od kilkunastu dni kampania "Ostatnia prosta". "Kampania, której kulminacja przypadnie na początek czerwca" - zapowiedział Dworczyk.

Podziel się:

Oceń:

2021-05-25 14:40

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Rotawirusy w dobie korony

W kalendarzu szczepień najmłodszych dzieci nastąpiła ważna zmiana – od stycznia 2021 r. szczepionka przeciw rotawirusom jest bezpłatna.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Nowy krzyż misyjny w Bogatyni poświęcony!

2024-05-21 16:26

arch. parafii

20 maja bp pomocniczy Piotr wawrzynek poświęcił nowy krzyż misyjny w parafii św. Maksymiliana Kolbe w Bogatyni.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

Święty Jan Nepomucen

Święci i błogosławieni

Święty Jan Nepomucen

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj