Reklama

Niedziela Łódzka

Łódź: Płaszczenica przeniesiona do Grobu Bożego – łódzcy Grekokatolicy świętowali Wielki Piątek

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

Wierni Kościołów Wschodnich – posługujący się w liturgii Kalendarzem Juliańskim – obchodzili wczoraj Wielki Piątek.

Z tej racji, w łódzkiej parafii greckokatolickiej w godzinach wieczornych celebrowane były nieszpory połączone z przeniesieniem płaszczenicy do Grobu Bożego.

Reklama

Wielki Piątek to dzień pamiątki Męki i Śmierci Jezusa, dlatego też w tym dniu w Cerkwi nie sprawuje się Boskiej Liturgii, a w świątyni celebrowane jest nabożeństwo, w czasie którego odczytuje się trzy czytania ze Starego Testamentu oraz fragment z listów apostolskich, a także opis Męki Pańskiej według relacji czterech ewangelistów. Całość liturgii kończy uroczysta procesja, w czasie której przenosi się płaszczenicę do Grobu Bożego.

Jak wyjaśnia ks. Vasyl Berkyta – proboszcz łódzkiej wspólnoty greckokatolickiej – my nie adorujemy krzyża, a płaszczenicę - to jest całun, który przedstawia Chrystusa złożonego do grobu. Po liturgii, każdy może podejść i pokłonić się, ale z uwagi na trwającą pandemię – płaszczenicy nie całujemy. – dodaje duchowny.

Wielki Piątek to szczególny dzień w Kościele Greckokatolickim ponieważ w tym dniu zachowuje się post – wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a jak wyjaśnia łódzki duchowny – dziś także powstrzymujemy się od spożywania pokarmów mlecznych. Post – tyle, że nieco lżejszy – obowiązuje wiernych Kościoła również jutro tj. w Wielką Sobotę. – dodaje.

Reklama

Wielka Sobota to dzień, kiedy Kościół okryty jest żałobą po śmierci Chrystusa. W tym dniu nie ma nabożeństw, a podobnie jak Kościele łacińskim ma miejsce święcenie pokarmów na stół wielkanocny. Boska Liturgia Wielkiej Nocy – Zmartwychwstania Pańskiego - rozpocznie się w sobotę tuż przed północą.

Kościół Greckokatolicki w Polsce podzielony jest na 3 diecezje wchodzące w skład metropolii przemysko-warszawskiej. Podział wygląda następująco: archieparchia przemysko-warszawska z arcybiskupem Eugeniuszem Popowiczem, eparchia wrocławsko – koszalińską z biskupem Włodzimierzem Juszczakiem oraz eparchia olsztyńsko-gdańska z biskupem Arkadiuszem Trochanowskim. Diecezje podzielone są na dekanaty. Łódź, należy do earchiparchi przemysko-warszawskiej, która swoim terytorium obejmuje łacińskie metropolie: przemyską, krakowską, lubelską, łódzką, warszawską (oprócz diecezji płockiej) oraz diecezję radomską (wchodzącą w skład metropolii częstochowskiej).

2021-05-01 10:58

Oceń: 0 0

Reklama

Wybrane dla Ciebie

Łódź: Ku pamięci Jana Karskiego

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

Anna Drzewiecka

W urodziny Emisariusza (24 kwietnia) przedstawiciele władz Łodzi złożyli kwiaty przy ławeczce Kuriera w Parku Ocalałych, która została postawiona w 2009 roku na Kopcu Pamięci.

CZYTAJ DALEJ

Abp Ryś do duchownych: nie buduj domu, zbuduj ołtarz!

2021-06-22 08:23

[ TEMATY ]

archidiecezja łódzka

ks. Paweł Kłys

- Jak mamy w sobie wiarę Abrahama, to w tych nowych miejscach będziemy jak wędrowcy. Kiedy Abram przyszedł do Kanaanu - ziemi, którą Pan Bóg mu dał, był ciągle wędruje.

CZYTAJ DALEJ

Mali Bracia Baranka dziękowali za swój pierwszy w Polsce Klasztor

2021-06-22 17:03

[ TEMATY ]

Jasna Góra

Mali Bracia Baranka

Maciej Orman/Niedziela

Ich podstawowym „zajęciem” jest modlitwa i kontemplacja, duchowość zogniskowana w Słowie Bożym, Eucharystii i adoracji Jezusa. Na Jasną Górę przyszli bracia ze Wspólnoty Baranka. To dziękczynienie za poświęcenie w Choroniu ich pierwszego w Polsce męskiego klasztoru nazwanego “Światłość Najświętszego Oblicza”. W Mszy św. uczestniczyli też bracia, którzy przyjechali z Francji i Małe Siostry Baranka.

- Klasztor jest, trzeba się modlić o powołania. Na razie w Choroniu jest nas trzech – mówi brat Philip-Marie, który we wspólnocie jest od18 lat, a od 9 lat w Polsce.

CZYTAJ DALEJ

Reklama

Reklama

Najczęściej czytane

W związku z tym, iż od dnia 25 maja 2018 roku obowiązuje Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia Dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych) uprzejmie Państwa informujemy, iż nasza organizacja, mając szczególnie na względzie bezpieczeństwo danych osobowych, które przetwarza, wdrożyła System Zarządzania Bezpieczeństwem Informacji w rozumieniu odpowiednich polityk ochrony danych (zgodnie z art. 24 ust. 2 przedmiotowego rozporządzenia ogólnego). W celu dochowania należytej staranności w kontekście ochrony danych osobowych, Redaktor Naczelna Tygodnika Katolickiego „Niedziela” wyznaczyła w organizacji Inspektora Ochrony Danych.
Więcej o polityce prywatności czytaj TUTAJ.

Akceptuję