Reklama

Jan Paweł II

Nauczanie Jana Pawła nie tylko dla wierzących

KUL

Droga na ołtarze Jana Pawła II jest uznana za jedną z najszybszych w nowożytnej historii Kościoła. Benedykt XVI, następca Jana Pawła II na Stolicy Piotrowej, wyraził zgodę na beatyfikację poprzednika miesiąc i 11 dni po jego śmierci, uchylając tym samym kanoniczny wymóg 5 lat oczekiwania na otwarcie procesu po śmierci kandydata na ołtarze. 27 kwietnia mija siódma rocznica kanonizacji Jana Pawła II.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jest to okazja, by przywołać i przypomnieć nauczanie, które wciąż jest aktualne. - Dla społeczności KUL wyniesienie na ołtarze Profesora to powód do radości, motyw, by szukać w Jego nauczaniu inspiracji do rozwoju duchowego i jako zobowiązanie do wierności Jego dziedzictwu. Do Jego nauczania powinni zresztą sięgnąć nie tylko wierzący, ale wszyscy zatroskani o dobro na tym świecie – podkreśla dyrektor Instytutu Jana Pawła II KUL, dr hab. Agnieszka Lekka – Kowalik, prof. KUL.

Wolność i prawda

Zdaniem prof. Agnieszki Lekkiej-Kowalik należy zwrócić uwagę na trzy elementy nauczania Jana Pawła II. Po pierwsze – fundamentem życia jest prawda. Papież nauczał, że tylko na prawdzie można budować społeczeństwo, które odpowiada wrodzonej godności człowieka, i rozwiązywać najtrudniejsze problemy. Tylko wolność, która podporządkowana jest prawdzie, prowadzi ku godnemu życiu. Tylko demokracja oparta o prawdziwe wartości nie zmienia się w jawny czy ukryty totalitaryzm. - W dobie post-prawdy, „mojej prawdy i twojej prawdy”, w dobie wątpienia w zdolność człowieka do poznania prawdy nauczanie Papieża staje się obroną ludzkiego rozumu i ludzkiej racjonalności, a jednocześnie wezwaniem do wierności prawdzie i przyjęcia odpowiedzialności za prawdę, nawet jeśli to narazi nas na społeczną krytykę czy nawet ostracyzm – zauważa dyrektor Instytutu Jana Pawła II.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Godność, miłość, wspólnota

Po drugie – człowiek jest osobą obdarzoną niezbywalną godnością, a właściwą odpowiedzią na tę godność jest miłość. To dlatego Jan Paweł II przeciwstawiał się zamachom na ludzkie życie: aborcji, eutanazji, wojnie, wszelkim przejawom kultury śmierci. Ukazywał, że życie jest darem i że jest ono czymś więcej niż biologicznym istnieniem przedstawiciela gatunku. - W dobie dyktatury relatywizmu, szafowania życiem, myśl Jana Pawła II daje nam wyraźny drogowskaz – zaznacza prof. KUL.

Reklama

W myśli Jana Pawła ekspertka odnajduje wyraźne zaznaczenie roli wspólnoty. Gdy współcześnie podkreśla się, że liczy się „moje”, że inny to konkurent lub źródło ograniczeń, Papież przypomina, że w jakimkolwiek działaniu i bytowaniu z innymi podstawowym układem odniesienia jest bliźni. Przypomina też słowa Jana Pawła II, tak aktywnego w wielu obszarach: „Nie lękajcie się. Otwórzcie, otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi”.

Zdaniem prof. Lekkiej-Kowalik nauczanie Jana Pawła II, czytane bez uprzedzeń i z otwartym umysłem, stanowi dla wszystkich ogromne źródło inspiracji i rozwiązań, pozwalające zmierzyć się ze współczesnymi problemami. Trzeba tylko chcieć do tego źródła sięgnąć.

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2021-04-27 13:31

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Cordes w Heligenkreuz: „Tajemnicą Jana Pawła II była jego autentyczność”

Kard. Paul Josef Cordes

Grzegorz Gałązka

Kard. Paul Josef Cordes

Na czym polega utrzymująca się do dziś fascynacja osobą Karola Wojtyły – papieża Jana Pawła II? Opierając się na licznych osobistych spotkaniach z papieżem-Polakiem i własnych doświadczeniach starał się udzielić odpowiedzi na to pytanie pochodzący z Niemiec kardynał Paul Josef Cordes 28 września w ramach konferencji w cysterskim opactwie Heiligenkreuz w Austrii . „Tajemnicą Jana Pawła II była jego autentyczność”, stwierdził były przewodniczący Papieskiej Rady „Cor Unum”. Podkreślił, że Jan Paweł II nie był niczyim „duplikatem”, ale „prawdziwym gwarantem i apostołem”, w którym „słowo i dzieło, życie i nauczanie wzajemnie się potwierdzały. On po prostu był prawdziwy”.

Więcej ...

Incydent z cudzoziemcami: niemiecka policja zadziałała wbrew procedurom

2024-06-17 18:36

Adobe.Stock

Rzecznik ministra koordynatora służb specjalnych Jacek Dobrzyński potwierdził w poniedziałek, że niemiecka policja zatrzymała cudzoziemców, których przewiozła na stronę polską i tam pozostawiła. Dodał, że to działanie wbrew procedurom. O sprawie podczas wizyty w Berlinie ma rozmawiać szef MSWiA.

Więcej ...

Bp Greger: uczmy się trudnej sztuki przebaczania innym

2024-06-17 20:20

Diecezja bielsko-żywiecka

„Kaplica to szkoła, gdzie uczymy się trudnej, ale możliwej sztuki przebaczania innym, nie pomijając nieprzyjaciół i tych, z którymi nie jest nam czasem po drodze” - zwrócił uwagę bp Piotr Greger, który 17 czerwca przewodniczył Mszy św. w klasztorze sióstr redemptorystek w Bielsku-Białej. Hierarcha, który pobłogosławił wewnętrzną kaplicę pod wezwaniem Najświętszej Maryi Panny, Matki Kościoła, podjął w homilii refleksję nad trudnym tematem przebaczenia i miłości nieprzyjaciół w kontekście chrześcijańskim.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Wiara

Mamy obowiązek kochać swoją ojczyznę

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

Niedziela Podlaska

Dobry jak chleb – św. Brat Albert Chmielowski

„Ecce Homo” brata Alberta to coś więcej niż obraz

Kościół

„Ecce Homo” brata Alberta to coś więcej niż obraz

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy