Reklama

Polska

Kard. Dziwisz przewodniczył modlitwom na cmentarzu Rakowickim

Zygmunt Put/wikipedia.org

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

„Święci to tacy sami trudzący się ludzie, jak my!” – mówił podczas Mszy św. na cmentarzu Rakowickim w uroczystość Wszystkich Świętych kardynał Stanisław Dziwisz. Na cmentarzu tradycyjnie odbyła się także kwesta na rzecz odnowy zabytkowych pomników.

Mszy św. której przewodniczył metropolita krakowski sprawowano w kaplicy Zmartwychwstania Pańskiego. „Najbardziej mądra postawa życiowa człowieka to adoracja Boga – w ten sposób właśnie dorastamy do nieba i świętości” – mówił metropolita krakowski. Podkreślił, że świętości nie zdobywa się własnymi siłami i zamierzeniami, ale współpracą z Bogiem.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Kard. Dziwisz odwołał się do słów Ewangelii Świętego Mateusza o ośmiu błogosławieństwach, które określił „programem życia i zdobywania świętości”. Zaznaczył jednak, że wartości Kazania na Górze są w dzisiejszych czasach kontestowane i odrzucane. Jako przykład ich wiernego wypełniania przywołał postać Jana Pawła II, którego nazwał człowiekiem 8 błogosławieństw.

Przypominając, że 1 listopada przypada 67. rocznica święceń kapłańskich Karola Wojtyły, metropolita krakowski podkreślał przymioty świadczące o świętości Jana Pawła II: „Był to człowiek ubogi w duchu i wolny – Jezus Chrystus był dla niego skarbem, fundamentem i skałą, na której budował wszystko”.

Wśród pochowanych na cmentarzu Rakowickim są rodzice Karola Wojtyły oraz Jego brat.

Po Mszy odbyła się procesja wokół kaplicy cmentarnej połączona z modlitwą za zmarłych.

Na cmentarzu Rakowickim, jak co roku, odbywa się także kwesta na odnowę nagrobków, którą zorganizował Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa. 33. kwestę wspomogło wielu znanych krakowian, samorządowców, polityków i ludzi kultury – w zbiórce udział wzięli m. in. Anna Dymna, Dorota Segda, Andrzej Duda czy Jerzy Fedorowicz.

„Ludzie bardzo chętnie składają datki, moim zdaniem więcej niż w zeszłym roku” – oceniła dotychczasowy przebieg kwesty jedna ze zbierających ofiary, Marta Witosławska, projektantka sarkofagu Lecha i Marii Kaczyńskich na Wawelu. Do puszek zbierano także ofiary na odnowienie cmentarza Łyczakowskiego we Lwowie oraz na rzecz celów statutowych ZHP w ramach „Akcji Chorągiewka”.

Reklama

Poza odwiedzinami i modlitwą za swoich bliskich nawiedzano także groby wybitnych i znanych Polaków. Na wielu pomnikach w Alei Zasłużonych płonęły dziesiątki zniczy, m. in. przy grobie Jana Matejko, Lucjana Rydla, Jerzego Bińczyckiego, Marka Grechuty, Marka Nawary, Janusza Kurtyki czy zmarłego niedawno Jarosława Śmietany, któremu dedykowane są tegoroczne 58. Krakowskie Zaduszki Jazzowe.

Setki zniczy uczciły też pamięć rodziców Jana Pawła II, Emilii i Karola, oraz jego brata Edmunda, którzy także pochowani są na cmentarzu Rakowickim.

Cmentarz Rakowicki został otwarty w 1803 r. i stanowi najstarszą nekropolię Krakowa. Od 1981 r. Obywatelski Komitet Ratowania Krakowa poprzez kwestę nieprzerwanie gromadzi fundusze na renowację zabytkowych grobowców tego miejsca wiecznego spoczynku.

Podziel się:

Oceń:

2013-11-02 09:00

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz w Łagiewnikach: pojednanie istotnym zadaniem dla Kościoła w każdym pokoleniu

Adam Gutkowski

Potrzeba pojednania stanowi istotne wyzwanie i zadanie dla Kościoła w każdym pokoleniu – podkreślił dziś w kazaniu kard. Stanisław Dziwisz. W sanktuarium Miłosierdzia Bożego w krakowskich Łagiewnikach przewodniczy on głównej Mszy św. z okazji Święta Miłosierdzia obchodzonego w całym Kościele w pierwszą niedzielę po Wielkanocy.

Więcej ...

Przypadki św. Feliksa

Św. Feliks z Cantalice jest szczególnie czczony w kościołach kapucyńskich;
ponieważ Feliks bardzo kochał dzieci i wielu z nich pomagał istnieje
zwyczaj święcenia w dniu jego święta specjalnego oleju i namaszczania
nim dzieci (tu obraz św. Feliksa z koś

Arkadiusz Bednarczyk

Św. Feliks z Cantalice jest szczególnie czczony w kościołach kapucyńskich; ponieważ Feliks bardzo kochał dzieci i wielu z nich pomagał istnieje zwyczaj święcenia w dniu jego święta specjalnego oleju i namaszczania nim dzieci (tu obraz św. Feliksa z koś

Dwadzieścia lat pracował ciężko jako oracz. Do zakonu Kapucynów wstąpił jako dojrzały mężczyzna, dopiero w wieku trzydziestu lat. Kiedy zmarł 18 maja 1587 r. ludzie już wtedy oddawali mu cześć jak świętemu...

Więcej ...

Historia powołania. Znajomy w seminarium, Jezus na krzyżu i… Jan Paweł II

2024-05-18 10:30

archwium s. Joanny Cybułki

Chciałam wiedzieć, co ze sobą zrobić, ale… żeby to było na zawsze! Szukałam swojego miejsca. Czułam pewnego rodzaju niepokój – tak o początkach swojego powołania opowiedziała portalowi Polskifr.fr s. Joanna Cybułka z Instytutu Zakonnego Apostołek Jezusa Ukrzyżowanego. Ważną rolę w jej powołaniu odegrał św. Jan Paweł II, który przyszedł na świat dokładnie 104 lata temu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów