Reklama

Zdrowie

Warianty koronawirusa: oprócz odmian z W. Brytanii i RPA nowe groźne szczepy z USA

Adobe.Stock.com

W Europie szerzy się mocno zaraźliwy i być może bardziej śmiertelny wariant koronawirusa, po raz pierwszy wykryty w Wielkiej Brytanii. Groźne są również odmiany pochodzące z RPA i Brazylii. W USA obawy wzbudzają dwa nowe warianty: z Kalifornii i Nowego Jorku.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Kalifornii dominującym wariantem koronawirusa stała się odmiana opisywana jako B.1.429/CAL.20C. W lutym wykryto go w ponad 50 proc. próbek poddawanych analizie genetycznej w tym stanie. Kalifornijski wariant SARS-CoV-2 rozprzestrzenia się na obszarze stanu od września 2020 r. Zdaniem naukowców jest bardziej zaraźliwy i może być również bardziej odporny na szczepionki przeciwko Covid-19 - informuje "Los Angeles Times".

Według gromadzącej globalne dane o genomie koronawirusa strony GISAID, zakażenia pochodzącym z Kalifornii wariantem koronawirusa odnotowano nie tylko w USA, ale także w Meksyku, Australii, Japonii i kilku krajach europejskich. W całych USA w ciągu ostatnich czterech tygodni B.1.429 wykryto w blisko 20 proc. zsekwencjonowanych próbek.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W Nowym Jorku szerzy się wariant B.1.526. Odmiana składa się m.in. z mutacji E484K, która jest również obecna w wariancie koronawirusa pochodzącym z Republiki Południowej Afryki (B.1.351) i z Brazylii (P.1/B.1.1.28), i według naukowców może być bardziej odporna na używane obecnie szczepionki przeciwko Covid-19.

W 94 krajach świata zdiagnozowano zakażenia wariantem B.1.1.7., który od grudnia 2020 r. jest dominującą odmianą patogenu w Wielkiej Brytanii. Odmiana szybko rozprzestrzenia się w niemal całej Europie. W kilku krajach, w tym - we Włoszech i w Republice Czeskiej, jest już najczęściej spotykaną formą koronawirusa.

Według Europejskiego Centrum ds. Prewencji i Kontroli Chorób (ECDC) wariant charakteryzuję się większą zaraźliwością i być może ryzykiem cięższego przebiegu Covid-19, w tym - śmierci. Dostępne dane nie wskazują, by brytyjski wariant był bardziej odporny na szczepionki. Jednak ostatnio w Wielkiej Brytanii w pojedynczych próbkach odkryto nową wersję wariantu, w której obecna jest także mutacja E484K, która - jak pokazują badania - osłabia działanie niektórych szczepionek.

Wariant 501.V2/B.1.351, który wykryto w Republice Południowej Afryki, jest już obecny w 48 krajach świata. Oprócz państw afrykańskich najwięcej przypadków zakażenia nim odnotowano w Wielkiej Brytanii, Francji, w krajach Beneluksu i Turcji - wynika z zestawienia GISAID. W ciągu ostatniego miesiąca w RPA wariant ten wykryto w 100 proc. przebadanych próbek, a w Botswanie w 80 proc. W Unii Europejskiej wciąż nie jest to szeroko rozpowszechniona odmiana; we Francji odnotowano ją w 4,8 proc. badanych próbek, w Belgii - w 4,6 proc. Baza GISAID opiera się jednak na danych z przebadanych pod kątem kodu genetycznego próbek; na całym świecie taką procedurą obejmuje się tylko niewielki procent materiału pobranego od zakażonych koronawirusem pacjentów.

Reklama

Według badań, wywodzący się z RPA wariant SARS-CoV-2 może osłabiać działanie niektórych szczepionek przeciwko Covid-19. ECDC ostrzega, że ta odmiana charakteryzuje się też większą zaraźliwością.

W 25 państwach świata stwierdzono infekcje wariantem P.1 należącym do większej grupy opisywanej jako B.1.1.28. Odmiana rozprzestrzenia się głównie w Brazylii, ale pojedyncze przypadki zakażeń odnotowano również w wielu krajach Europy. Ze względu na obecność mutacji E484K uważa się, że wariant jest bardziej odporny na szczepionki. Odmiana jest również bardziej zaraźliwa.(PAP)

adj/ mars/

arch.

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2021-02-28 08:57

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Patriarcha chaldejski: pandemia koronawirusa „szansą na przebudzenie” dla ludzkości

Patriarcha Louis Raphaël I Sako

Bożena Sztajner/Niedziela

Patriarcha Louis Raphaël I Sako

Pandemia koronawirusa dotyka ludzi na całym świecie, zarówno pod względem zdrowotnym jak i ekonomicznym. „Jednak ten kryzys może być dla ludzkości także szansą na przebudzenie się” - stwierdził patriarcha Katolickiego Kościoła Chaldejskiego kard. Louis Raphaël I Sako w opublikowanym 5 kwietnia w Bagdadzie przesłaniu wielkanocnym.

Więcej ...

Franciszek podczas Mszy Krzyżma do kapłanów: musimy być wolni od surowości i oskarżeń, od egoizmu i ambicji!

2024-03-28 10:38

PAP/EPA/GIUSEPPE LAMI

Do postrzegania życia i powołania w perspektywie całej przeszłości i przyszłości oraz odkrycia na nowo potrzeby adoracji i bezinteresownej, spokojnej i przedłużonej modlitwy serca - zachęcił Franciszek w Wielki Czwartek podczas Mszy Krzyżma w watykańskiej Bazylice św. Piotra. Papież wskazał na potrzebę skruchy, która jest nie tyle owocem naszej sprawności, lecz łaską i jako taka musi być wyproszona na modlitwie.

Więcej ...

Historia według Kossaka

2024-03-28 10:54

Armando Alvarado

Mało która postać historyczna odcisnęła tak mocno swój ślad w dziejach świata, i tak bardzo wpływa na wyobraźnię współczesnych ludzi, jak Napoleon. Pisano o nim książki, wiersze, kręcono filmy, ale bodaj żadne z tych dzieł nie jest tak wymowne jak obraz Wojciecha Kossaka poświęcone temu geniuszowi wojny.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Kościół

Dziś Wielki Czwartek – początek Triduum Paschalnego

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Triduum Paschalne - trzy najważniejsze dni w roku

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Kościół

Postawiono zarzuty ks. Michałowi O.

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Wiara

Roxie Węgiel: Wiara w Boga wyznacza mi kierunek życia

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Kościół

Bratanek Józefa Ulmy o wujku: miał głęboką wiarę,...

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Wiara

Jak przeżywać Wielki Tydzień?

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

Kościół

Przewodniczący KEP: rozpoczynamy dziewięcioletnią...

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Kościół

W internecie pojawiło się nieznane dotąd nagranie...

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...

Kościół

Abp Galbas: Mówienie, że diecezja sosnowiecka jest...