Reklama

Franciszek

Ks. Lombardi: papież rozważa wizytę na Węgrzech w 2016 roku

Grzegorz Gałązka

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Papież Franciszek rozważa wizytę na Węgrzech z okazji jubileuszu św. Marcina w 2016 roku. Poinformowała o tym węgierska redakcja Radia Watykańskiego powołując się na dyrektora Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardiego. Temat podjęto w związku z niedawną audiencją prezydenta Węgier Janosa Adera, u papieża Franciszka, w trakcie której wręczył mu zaproszenie Konferencji Biskupów Węgierskich, diecezji Szombathely oraz rządu swego kraju.

Po audiencji, która odbyła się 20 września, prezydent Ader poinformował węgierską sekcję Radia Watykańskiego, że zaprosił papieża do złożenia wizyty na Węgrzech. Jako termin wizyty zaproponował rok 2016. Wtedy to Węgrzy obchodzić będą 1700. rocznicę urodzin „pierwszego wielkiego świętego Europy Środkowej”, św. Marcina z Tours, który urodził się w 316 r. w Panonii, w miejscowości Savaria, dzisiejszym Szombathely. Ader poinformował, że papież przyjął zaproszenie. Przypomniał przy tej okazji, że św. Marcin jest także patronem rodzinnego miasta papieża Franciszka – Buenos Aires.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Teraz ks. Lombardi potwierdził, że papież „z radością przyjął zaproszenie od głowy państwa węgierskiego” i „weźmie je pod uwagę”. Jednak kalendarz papieża na 2016 r. jeszcze nie został bliżej sprecyzowany. Dlatego „dziś byłoby nieco za wcześnie mówić o dokładnym terminie wizyty na Węgrzech”.

Św. Marcin, biskup Tours, powszechnie znany jest jako rycerz, który mieczem odcina pół płaszcza i oddaje żebrakowi. Żył w okresie po ogłoszeniu w 313 r. Edyktu Mediolańskiego, jest pierwszym świętym Kościoła zachodniego spoza grona męczenników. Zakładał pierwsze klasztory w Kościele zachodnim, był mnichem, a w młodości żołnierzem. Jego biografia związana jest z kilkoma krajami, stąd uważany jest za „pierwszego świętego Europy Środkowej”.

Urodził się ok. 316 r. w miejscowości Savaria, dzisiejszym Szombathely w Panonii (dzisiejsze Węgry). Podobnie jak jego ojciec był żołnierzem, chociaż po przyjęciu chrztu porzucił służbę wojskową. Później przez dziesięć lat żył w pustelni na wyspie Gallimaria opodal Genui. Wkrótce zgromadził wokół siebie kilkudziesięciu pustelników, z którymi wspólnie założył najstarszy klasztor w Galii. Słynął z cnoty, ascetycznego życia a także z cudów.

Reklama

W 371 r. - wbrew swojej woli - został wybrany biskupem Tours. W dalszym ciągu jednak prowadził życie mnisze w klasztorze Marmoutier pod Tours, przewodząc w nim zgromadzeniu osiemdziesięciu zakonników. Był bardzo surowy dla siebie, a wyrozumiały dla innych. Potępiał błędy heretyków, ich samych natomiast bronił przed surowymi karami. W tym duchu zwalczał m.in. Itacjusza z Ossanowy, który domagał się kary śmierci dla heretyków.

Marcin zmarł 8 listopada 397 r. w Cannes-Saint-Martin nad Loarą, ale jego wspomnienie liturgiczne wypada 11 listopada. Dzień ten upamiętnia złożenie jego zwłok w podziemiach katedry w Tours.

Kult św. Marcina zaczął się szerzyć najpierw we Francji i bardzo szybko w całej ówczesnej Europie chrześcijańskiej dopiero od połowy VI w. Grób świętego i samo miasto stały się wówczas miejscem pielgrzymkowym, przy czym przez długie wieki zajmowało ono drugie miejsce w Kościele zachodnim po miejscach świętych w Jerozolimie. Marcin z Tours został pierwszym ze świętych spoza grona męczenników.

Podziel się:

Oceń:

2013-10-11 07:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Franciszek: wyruszmy w drogę z modlitwą, postem i jałmużną

Grzegorz Gałązka

Więcej ...

Abp Galbas: Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem

2024-06-25 17:32

Episkopat News

- Seminarium nie jest wytwórnią pereł, ale ich przekazicielem - powiedział abp Adrian Galbas w homilii podczas Mszy sprawowanej na zakończenie roku formacyjnego w Wyższym Śląskiem Seminarium Duchownym w Katowicach. Nawiązując do postawy niewierności Asyryjczyków opisanej w 2 Księdze Królewskiej odniósł ją do współczesności. - Niewierność nie popłaca. Nie dlatego, że Bóg każe, tylko dlatego, że człowiek z powodu niewierności, małej codziennej, na skutek regularnego odpuszczania sobie, staje się coraz bardziej niewrażliwy i coraz bardziej niewdzięczny - mówił abp Galbas.

Więcej ...

Mark Rutte został wybrany nowym sekretarzem generalnym NATO

2024-06-26 11:02
Mark Rutte (z prawej)

PAP/EPA/IRIS VAN DEN BROEK

Mark Rutte (z prawej)

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Jak wygląda moja modlitwa?

Wiara

Jak wygląda moja modlitwa?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?