Reklama

Niedziela Legnicka

Łączył w sobie kategorie: fides et ratio

ks. Piotr Nowosielski

W dniu 2 stycznia, nowego, 2021 roku, odbyły się uroczystości pogrzebowe legniczanina śp. Bernarda Marka Adamowicza, który obok swej pracy zawodowej, był aktywnym katolikiem świeckim, szczególnie w krzewieniu osoby i nauczania św. Jana Pawła II.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Mszy św. pogrzebowej, w legnickim kościele pw. Najśw. Serca Pana Jezusa, przewodniczył biskup świdnicki Marek Mendyk, w koncelebrze z ks. Józefem Adamowiczem – bratem zmarłego, proboszczem parafii ks. Janem Matuszem Gackiem, ks. kanclerzem kurii biskupiej Józefem Lisowskim, ks. Jarosławem Kowalczykiem dyrektorem Wydziału Katechetycznego kurii i 14 innymi prezbiterami.

- Przychodzi nam pożegnać śp. Bernarda Marka Adamowicza, człowieka niezwykle zasłużonego dla lokalnej społeczności, dla Kościoła legnickiego, dla miasta. Przychodzi nam to czynić w klimacie panującej pandemii, która jest powodem nie tylko licznych obostrzeń, ale przede wszystkim pustoszy życie i zdrowie tysięcy ludzi, ale także pustoszy życie duchowe chrześcijan, zwłaszcza słabych, letnich, nieugruntowanych w wierze. O takich, zawsze miał staranie śp. pan Bernard Marek. Stale towarzyszyło mu pytanie: jak dotrzeć z Ewangelią, Dobrą Nowiną do słabych, początkujących, a nawet dopiero co doświadczających radości w wierze.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Trzeba powiedzieć że był intelektualistą i człowiekiem głębokiej wiary. Łączył w sobie kategorie fides et ratio (wiara i rozum) – trochę tak, jak założyciel ruchu Comunione e Liberazione do którego należał. Oznaczał się bardzo trzeźwym, realistycznym spojrzeniem na fakt bycia człowiekiem, na fenomen nadziei i na wychowanie szeroko rozumiane. Również język którym się posługiwał, nie należał do prostych. Pan Marek wymagał od słuchacza koncentracji, skupienia. Od rozmówcy precyzyjnie formułowanych myśli. Każda rozmowa z nim, to był prawdziwie angażujący dialog. To było wydarzenie – mówił o zmarłym biskup Marek.

...Pozostaje nam dzisiaj, serdecznie żegnając niezwykłego człowieka, podziękować Bogu za dar spotkania z nim, za wydarzenia które tworzyły te spotkania. Nie pozostaje nam nic innego, jak tylko jemu samemu życzyć - ale niech też towarzyszy mu nasza modlitwa – by to pragnienie Pełni, które mu stale towarzyszyło w życiu, wpisane w naturę ludzkiej nadziei, by stało się faktem. Niech dobry Bóg, przyjmie go do grona swoich przyjaciół w niebie – mówił ks. Biskup.

Reklama

Swoje słowo na ręce ks. Józefa Adamowicza i Rodziny, skierował biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski, dziękując w nim. m.in. za udział w działalności Rady Katolików Świeckich przy Biskupie legnickim, do której został powołany 2018 r.

Słowo pożegnania, wygłosił także przedstawiciel świata sztuki medalierskiej Krzysztof Witkowski, który objął po zmarłym stanowisko Prezesa Polskiego Stowarzyszenia Sztuki Medalierskiej.

Słowo podziękowania za udział w uroczystości, za modlitwę wypowiedzieli ks. Adamowicz i przedstawiciel Rodziny.

Po Mszy św. pogrzebowej, kondukt żałobny udał się na cmentarz w Legnickim Polu. Tam, drugiej części uroczystości przewodniczył ks. Jan Mateusz Gacek, w gronie duchowieństwa i przybyłych osób.

 

Zobacz zdjęcia: Pogrzeb Bernarda Marka Adamowicza


Podziel się:

Oceń:

2021-01-04 23:09

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

2 sierpnia w Rouen pogrzeb zamordowanego księdza

Ks. Jacques Hamel

laCroix

Ks. Jacques Hamel

Pogrzeb księdza Jacquesa Hamela, zamordowanego podczas ataku islamistów na kościół w północnej Francji, odbędzie się we wtorek 2 sierpnia w Rouen. Uroczystości pogrzebowe odbędą się w katedrze Notre Dame o godz. 14.00 w Rouen, po czy kapłan zostanie pochowany na miejscowym cmentarzu, poinformowała tamtejsza archidiecezja.

Więcej ...

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

2024-06-28 22:13
Ks. Paweł Pilśniak

Diecezja Gliwicka

Ks. Paweł Pilśniak

Z przykrością zawiadamiamy, że w dniu 27 czerwca br. zginął śmiercią tragiczną kapłan Diecezji Gliwickiej, ks. Paweł Pilśniak

Więcej ...

Mazańcowice: zabytkowa polichromia zajaśniała oryginalnym blaskiem

2024-06-28 18:20
Kościół św. Marii Magdaleny w Mazańcowicach

wikipedia/D T G na licencji Creative Commons

Kościół św. Marii Magdaleny w Mazańcowicach

Zakończyły się prace przy konserwacji późnomłodopolskiej polichromii we wnętrzu świątyni trwają w kościele parafialnym św. Marii Magdaleny w Mazańcowicach koło Bielska-Białej. Dekorację malarską w latach 1929-1934 stworzył zespół krakowskiego profesora Adama Giebułtowskiego - ucznia Jana Matejki. Ten sam warsztat pracował przy innych polichromiach zachowanych w kościołach diecezji bielsko-żywieckiej, m.in. w Głębowicach, Porębie Wielkiej, Czańcu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Wiara

Co skłania mnie do podążania za Jezusem?

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Święci i błogosławieni

Św. Ireneusz, biskup i męczennik

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024