Reklama

Kościół

Abp Wojda: nie wszyscy musimy być męczennikami, ale wszyscy powinniśmy być wyznawcami

Tam, gdzie ojcowie nie dotrą, tam my mamy być apostołami

Ks. Maciej Flader

Tam, gdzie ojcowie nie dotrą, tam my mamy być apostołami

„Chrześcijanin to ten, który ma żyć prawdą Jezusa Chrystusa i ją głosi, w porę i nie w porę. Nawet wówczas, gdy inni próbują ją zakrzyczeć czy zlekceważyć” – mówił o współczesnej potrzebie dawania świadectwa wiary abp Tadeusz Wojda w kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Suchowoli, rodzinnej parafii bł. ks. Jerzego Popiełuszki. Msza zbiegła się z 39. rocznicą ogłoszenia stanu wojennego.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Abp Wojda, nawiązując w homilii do Ewangelii III Niedzieli Adwentu, wskazywał, że Jan Chrzciciel swoim nauczaniem, pełnym autentyczności i prorockiego radykalizmu, wywoływał wielkie poruszenie - tłumy garnęły się do niego, aby go słuchać i iść drogą nawrócenia, którą wskazywał.

„Wymowne jest też miejsce, gdzie Jan nauczał, a nauczał w Betanii – jak mówi Ewangelia - po drugiej stronie Jordanu. Betania to «dom świadectwa». Misja Jana Chrzciciela jest więc świadectwem” – wyjaśniał.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Przywołując figurę prekursora Jezusa metropolita białostocki postawił pytanie o świadectwo, nie tylko w perspektywie misji Jana Chrzciciela, lecz również misji do jakiej jest powołany każdy chrześcijanin w dzisiejszym świecie.

„Patrząc na Jana Chrzciciela, uświadamiamy sobie, że świadek nie występuje we własnej sprawie, nie głosi siebie samego, ani własnych poglądów, nie uprawia propagandy. Świadek, to ktoś, kto nie milczy, nie zataja, nie ukrywa, lecz daje odważnie świadectwo tego, co widział i słyszał, co przeżył i poznał lub co mu zostało przekazane” – zaznaczał.

Podziel się cytatem

Reklama

Stwierdził, że zupełnie inaczej wyglądałby dzisiejszy świat, gdybyśmy jako chrześcijanie mieli większą odwagę naśladować Jana Chrzciciela, być świadkiem Jezusa Chrystusa, czyli realizować zadanie, które otrzymaliśmy na chrzcie św.

Reklama

„Aby jednak rzeczywiście być świadkiem, trzeba się zbliżyć do Jezusa, poznać Go, jak to uczynił Chrzciciel. Chrześcijanin, przecież, to ten, który ma żyć prawdą Jezusa Chrystusa i ją głosi, w porę i nie w porę. Nawet wówczas, gdy inni próbują ją zakrzyczeć czy zlekceważyć” – mówił abp Wojda.

Wskazywał dalej, że prawda o potrzebie dawania świadectwa nabiera wyjątkowej wymowy właśnie w Suchowoli. „Suchowola to współczesna Betania, to «dom świadectwa», w którym działali i przepowiadali wielcy świadkowie XX w.” - mówił przywołując postać bł. ks. Jerzego Popiełuszki i ks. Stanisława Suchowolca.

„Ksiądz Jerzy uważał, że najlepszym świadectwem wiary w Boga jest przykład własnego życia. Inni muszą zobaczyć działanie Boga w naszym życiu, by przekonać się o Jego istnieniu, jak również o darmowej, bezwarunkowej i bezgranicznej miłości jaką nas otacza. I choć w porównaniu z Janem Chrzcicielem nie miał może wielkich talentów i nadzwyczajnego daru przemawiania, był jednak do niego podobny w swojej autentyczności, radykalizmie ewangelicznym i bezgranicznym umiłowaniu prawdy” – podkreślał.

Reklama

Arcybiskup zaznaczył, że ks. Popiełuszko przyciągał do siebie tłumy przede wszystkim swoją skromnością, otwartością i pokorą - „od siebie i od innych wymagał miłości do prawdy, poszanowania godności człowieka oraz obrony wolności i sprawiedliwości. Mocno wierzył, że prawda jest podstawowym fundamentem ludzkiego życia i trzeba jej bronić za wszelka cenę, zwłaszcza gdy jest ona deptana. Przypominał, że każdy człowiek jest zobowiązany do poszukiwania prawdy. A kto szuka prawdy, szuka Boga, kto zaś znajduje prawdę, znajduje Boga i odkrywa w sobie gorące pragnienie przebywania z Bogiem i kształtowania swojego i innych życia w jej świetle”.

Wspominając drugiego świadka wiary podlaskiej ziemi, ks. Stanisława Suchowolca, przypomniał, że sprawował on swoją pierwszą posługę kapłańską w Suchowoli. Przyjaźnił się z bł. księdzem Jerzym i darzył go dużym zaufaniem. „Za przykładem ks. Jerzego starał się również budzić ludzkie sumienia i świadomość potrzeby wiernego trwania przy Bogu. Był apostołem naszych czasów. Zarówno w Suchowoli, jak potem w Dojlidach, na peryferiach Białegostoku, z oddaniem pełnił posługę pasterką, umacniał, podnosił na duchu, stawiał wymagania, rozniecał w sercach nadzieję” – mówił o kapelanie białostockiej „Solidarności” oraz Konfederacji Polski Niepodległej.

Arcybiskup zauważył, że podlaskich świadków wiary do Jana Chrzciciela upodobniła nie tylko posługa, umiłowanie prawdy i wierność Bogu, ale także śmierć: Jan Chrzciciel został ścięty w więzieniu, ks. Jerzy Popiełuszko zamordowany w 1984, a pięć lat później ks. Stanisław Suchowolec został pozbawiony życia w niewyjaśnionych okolicznościach pożaru plebanii kościoła na Dojlidach.

Reklama

Hierarcha zachęcił do wdzięczności Bogu za tych wielkich świadków, jak również za tych, którzy 39 lat temu, w czasie stanu wojennego, dawali świadectwo wiary i umiłowania prawdy, jak również za tych, którzy w skromności, bez rozgłosu, każdego dnia z odwagą dają świadectwo przynależności do Chrystusa.

„On nie wymaga, byśmy wszyscy byli męczennikami; oczekuje, że wszyscy będziemy wyznawcami. Nie oczekuje, abyśmy przelewali krew za wiarę, ale abyśmy byli «osobami-amforami» napełnionymi miłością, w których inni mogą zaspokoić swoje pragnienie. On wreszcie oczekuje od nas nie tyle wielkich dzieł miłosierdzia, ile zwyczajnych, małych kroków pośród codziennych trudności i zmagań, z których emanuje piękno Bożej obecności. (…) Bądźmy więc świadkami tego co piękne, co pełne miłości Jezusowej, co buduje i pogłębia naszą ludzką wspólnotę” – zakończył abp Wojda.

We Mszy św. uczestniczyli członkowie „Solidarności” na czele z przewodniczącym Zarządu Regionu Podlaskiego Józefem Mozolewskim, poczet sztandarowy oraz suchowolscy parafianie. Liturgię transmitowała na cały świat TVP Polonia.

Suchowola to rodzinna parafia bł. ks. Jerzego Popiełuszki. W tutejszym kościele przyjął sakrament chrztu, I Komunii św. i bierzmowania. Na cmentarzu parafialnym spoczywają rodzice ks. Jerzego.

W Okopach k. Suchowoli - rodzinnej miejscowości ks. Popiełuszki - ma powstać muzeum upamiętniające ks. Jerzego. W czerwcu 2020 r. list intencyjny w tej sprawie podpisały w Warszawie Fundacja im. ks. Jerzego Popiełuszki „Dobro” i Muzeum Podlaskie w Białymstoku. Muzeum w Okopach miałoby być oddziałem Muzeum Podlaskiego, które od początku 2020 r. współprowadzone jest przez ministerstwo kultury i samorząd województwa.

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2020-12-13 15:45

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

40 lat temu ksiądz Jerzy Popiełuszko przewodniczył pierwszej Mszy za Ojczyznę

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko podczas poświęcenia pomnika

Ryszard Wyszyński

Bł. ks. Jerzy Popiełuszko podczas poświęcenia pomnika

28 lutego 1982 r. ksiądz Jerzy Popiełuszko, rezydent parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu po raz pierwszy przewodniczył Mszy świętej w intencji Ojczyzny.

Więcej ...

Katedralne organy to skarb Wrocławia

2024-06-25 15:20
Konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom

Marzena Cyfert

Konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom

W święto Jana Chrzciciela, patrona katedry wrocławskiej, Wrocławia i archidiecezji odbyła się konferencja prasowa poświęcona katedralnym organom. O budowie instrumentu, jego remoncie i znaczeniu mówili: ks. Paweł Cembrowicz, proboszcz parafii katedralnej, Włodzimierz Patalas, sekretarz miasta oraz organmistrz Dariusz Zych.

Więcej ...

Trwają przygotowania do synodu nt. synodalności: pierwsza wersja dokumentu roboczego gotowa

2024-06-25 14:27

episkopat

Gotowa jest pierwsza wersja dokumentu roboczego na październikową sesję synodu nt. synodalności. Instrumentum laboris jest aktualnie konsultowane przez ok. 70 osób reprezentujących lud Boży z całego świata, o różnej wrażliwości kościelnej i z różnych „szkół” teologicznych. Po zaaprobowaniu ostatecznej wersji dokumentu przez papieża Franciszka zostanie on opublikowany. Ma to nastąpić w pierwszej połowie lipca.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kościół

W. Brytania: Polski ksiądz Piotr G. oskarżony o 10...

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Niedziela Kielecka

Kielce: siostry boromeuszki odchodzą z seminarium, a tym...

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wiara

Co chciałbym zmienić w moim dawaniu świadectwa o Jezusie?

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Niedziela Łódzka

Wakacyjny savoir vivre w Kościele

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Niedziela na Podbeskidziu

Zmiany personalne w diecezji bielsko-żywieckiej 2024

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Kościół

Zmiany personalne w diecezji rzeszowskiej

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Kościół

Diecezja kielecka: zmiany kapłanów 2024

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?

Kościół

Nauczycielu, nic Cię to nie obchodzi, że giniemy?